۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹

تجربه ثبت وعده‎های انتخاباتی در استرالیا و کانادا

کشورهای مختلف در چندین دهه اخیر با تعریف سازوکارهای شفافیت به ارزیابی وعده‎های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری می‌پردازند؛ به این صورت که وعده‎های نامزدهای مختلف مورد ارزیابی قرار می‎گیرد و ثبت می‎شوند. متاسفانه ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در آن ثبت وعده‎های انتخاباتی انجام نمی‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، در ایام انتخابات ایران شاهد این موضوع بودیم که نامزدها نسبت به وعده‎های انتخاباتی یکدیگر انتقاداتی مطرح می‎کردند. گروهی وعده‎های دیگری را ناممکن و تخیلی معرفی می کردند و گروه دیگر نامزد حاکم را به عدم تحقق وعده های دور پیشین متهم می نمودند. در این مواقع بزرگترین قربانی این عدم شفافیت، مردم می‎باشد.

اما راه حل چیست؟

کشورهای مختلف در چندین دهه اخیر با تعریف ساز و کار های شفافیت و ارزیابی وعده‎های انتخاباتی این مشکل را تا حد زیادی برطرف نموده اند. به این صورت که وعده های نامزدهای مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد و ثبت می شوند.
متاسفانه نکته بسیار غم انگیز آنست که ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در آن ثبت وعده‎های انتخابات انجام نمی‌شود.

در ادامه سایتی مربوط به کشور کانادا را خواهید دید که لیست وعده های احزاب مختلف را لیست کرده است. همچنین در بخش دیگری از این سایت به امکان سنجی این وعده ها توسط کارشناسان مختلف پرداخته شده است. لینک سایت کانادایی

به عنوان مثال دیگر، در سایت مربوط به کشور استرالیا آمده است که مثلا ۳۸ درصد از وعده های حزب حاکم محقق شده است، ۲۷ درصد پرونده اش باز شده و باقی آن هنوز آغاز نشده یا شکست خورده است. لینک سایت استرالیایی

استخراج این برنامه ها فقط از اسناد ارائه شده نامزدها نیست. بلکه مردم عادی (دانشجویان، اساتید، روزنامه نگاران، فعالین سیاسی و …) نیز می توانند با توجه به اخبار و رسانه ها در این نظارت مشارکت داشته باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: