۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۷

خیز وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه آب

وزارت نیرو با شناخت تأثیر سیاست‌های قیمتی در اصلاح الگوی مصرف مشترکین پرمصرف پیشنهاد داده است که قیمت آب این دسته از مشترکین به مبلغ تمام‌شده آن محاسبه گردد. در صورت موافقت شورای اقتصاد با این پیشنهاد، علاوه بر ایجاد انگیزه قیمتی برای این دسته از مشترکین برای تغییر الگوی مصرف آب، از شدت بحران تأمین آب شیرین در کشور کاسته خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، از ابتدای مهرماه سال ۹۴ بنا بر پیشنهاد وزارت نیرو با الهام از نظام تعرفه‌گذاری پلکانی- افزایشی و با تصویب شورای اقتصاد، پله های بالای مصرف آب با درصد بالاتری نسبت به سایر پله ها افزایش قیمت یافت. اگرچه تعرفه آب در ظاهر به صورت پلکانی تعیین گردید، تعرفه پلکان‌های بالای مصرف همچنان یارانه‌ای است و در نتیجه مشترکینی که بیشتر آب مصرف می‌کنند، از یارانه پنهان آب به میزان بیشتری بهره می‌گیرند.

چرا که بنابر اظهار علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو قیمت تمام شده تولید هر مترمکعب آب شرب در سال ۹۵ بیش از ۱۵۰۰  تومان است در حالی که ۳۹۰ تومان به طور متوسط بابت مصرف هر مترمکعب آب شرب از مردم دریافت می شود.

اختلاف حدود ۵ برابری در قیمت تمام شده تولید آب شرب و هزینه پرداختی از سوی مردم بار مالی سنگینی را به دوش وزارت نیرو و دولت گذاشته است. از این مهم‌تر محسوس نبودن قیمت پرداختی آب برای مصارف خارج از عرف و بی‌رویه برخی از مشترکین پرمصرف می‌تواند کشور را با چالش‌های جدی در تامین آب روبرو کند.

ساز و کارهای تعرفه‌گذاری و سیاست‌های قیمتی به عنوان یکی از جذاب‌ترین و پیشروترین راهکارهای مدیریت مصرف در دنیا شناخته شده است. در این روش با اعمال تصمیماتی هوشمندانه مصرف‌کننده به مصرف بهینه هدایت می‌گردد.

وزارت نیرو با شناخت از این ادبیات تعرفه‌گذاری پیشنهاد داده است که تعرفه آب مشترکین پرمصرف افزایش یابد. در همین رابطه حمیدرضا جانباز مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در اردیبهشت ۹۶  پیشنهاد کرده است که  قیمت آب برای آن دسته از مشترکانی که مصرف آنها بیش از متوسط مصرف است، نزدیک به «قیمت تمام شده» محاسبه شود.

پیش‌تر نیز چیت چیان وزیر نیرو درنخستین همایش ملی اقتصاد آب در تاریخ ۵ مرداد ۹۵ اعلام کرده بود که «قیمت آب در کشور به حدی پایین است که کسی برای سرمایه گذاری برای کاهش مصرف آب انگیزه ندارد.»

وزیر نیرو همچنین در شهریور ماه ۹۵ مورد تاثیر قیمت آب در کاهش مصرف این مایه حیاتی گفته بود که «وقتی هزینه کمی برای مصرف آب‌های تجدیدپذیر پرداخت شود، انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی نخواهد بود و قیمت کنونی آب در کشور باعث مصرف‌گرایی می‌شود پس قیمت آب می‌تواند اثرات مثبتی در این زمینه ایجاد کند.» وی همچنین اعلام کرده است که مصرف بهینه منابع آب با بخشنامه انجام شدنی نیست و با خواهش و تبلیغات هم نمی‌توان این مهم را انجام داد و تا زمانی که آب با قیمت واقعی به دست مشترکین نمی‌رسد این روند ادامه خواهد داشت.

بنابر این ضروری است که شورای اقتصاد با پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر افزایش تعرفه آب مشترکین پرمصرف موافقت نماید تا علاوه بر ایجاد انگیزه قیمتی برای این دسته از مشترکین برای تغییر الگوی مصرفی خود از شدت بحران تامین آب شیرین در کشور بکاهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: