۲۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳

پیر شدن جوانان پشت تالارهای دولتی

سن ازدواج جوانان در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده است و یکی از دلایل اصلی افزایش سن ازدواج در میان جوانان، افزایش هزینه‌های مراسم ازدواج است درحالی‌که طبق قانون «تامین محل برگزاری جشن ازدواج» از تکالیف دستگاه‌های ‌دولتی و عمومی است ولی به رغم تأکید قانون و وجود زیرساخت‌های لازم، تاکنون این تکلیف محقق نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، در سال‌های اخیر میانگین سن ازدواج جوانان در حال افزایش بوده است؛ این روند رو به رشد، هر ساله شتاب بیشتری به خود می‌گیرد، برای نمونه در مدت ۹ ساله ۱۳۹۲ تا ۱۳۸۳ میانگین[۱] سن ازدواج پسران یک سال (از ۲۶ به ۲۷ سال) افزایش یافت اما در مدت ۳ سال اخیر ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ میانگین سن ازدواج پسران یک‌ و نیم سال (از ۲۷ به  ۲۸٫۵ سال) رسیده است.

یکی از دلایل اصلی افزایش سن ازدواج در میان جوانان، افزایش هزینه‌های مراسم ازدواج از جمله محل برگزاری جشن عروسی، پذیرایی مهمان و عکاسی است. در سال ۱۳۸۴ قانونی با عنوان «تسهیل ازدواج جوانان» در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، این قانون با تعریف برخی تسهیلات به دنبال آن بود تا هزینه‌های ازدواج جوانان را از طریق اعطای تسهیلات و امکانات کاهش دهد، تسهیلاتی مانند «مسکن موقت، خوابگاه متاهلی برای دانشجویان، تامین محل برگزاری جشن ازدواج، دو برابر شدن تسهیلات اعطایی به دانشجویان و سربازان متاهل و پرداخت کمک هزینه زندگی به زوج‌هایی که هیچ کدام شاغل نیستند (به مدت ۲ سال به صورت قرض الحسنه)» ، اما بعد از گذشت حدود ۱۲ سال هنوز این قانون اجرا نشده است.

«تامین محل برگزاری جشن ازدواج» یکی از تکالیف قانون برای دستگاه‌های ‌دولتی و عمومی است. طبق[۲] این قانون: «کلیه دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی و شهرداری‌های دارای تسهیلات رفاهی، فرهنگسرا، تالار و باشگاه موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای مذکور را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار زوج‌های واجد شرایط قرار دهند». به رغم تأکید قانون و وجود زیرساخت‌های لازم، تاکنون این تکلیف محقق نشده است و عموم زوج‌های جوان از فضاهای و امکانات دستگاه‌های عمومی و دولتی بی‌بهره هستند. قابل تأمل اینکه در حال حاضر این امکانات صرفاً به کارمندان دستگاه مربوطه ارائه می‌شود.

با این اوصاف باید گفت که متاسفانه اهمال‌کاری در اجرای قانون و همچنین پیگیری نامناسب نمایندگان مجلس برای تحقق آن باعث شده است که هزینه‌های جشن ازدواج و به تبع آن سن ازدواج جوانان افزایش یابد. توضیح بیشتر آنکه در هنگام تصویب قانون مذکور در سال ۱۳۸۴ آمار[۳] جوانان مجرد کشور حدود ۷ میلیون بود اما امروز (سال ۱۳۹۶) به حدود ۱۱٫۵ میلیون رسیده‌ است. استفاده کردن از امکانات موجود مانند «تالارهای دستگاه‌های دولتی و عمومی و شهرداری‌ها» برای برگزاری مراسم جشن ازدواج، باعث کاهش هزینه‌های ازدواج و به تبع آن تشویق جوانان به این امر می‌شود.

[۱] – برگرفته از وبگاه مرکز آمار

[۲] – ماده ۱ بند الف

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: