مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:

آمار قاچاق گازوئیل مشخص نیست/ کاهش قاچاق گازوئیل به روزانه ۸میلیون لیتر

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به راه‌اندازی سامانه آیفن برای تخصیص بهینه سوخت گازوئیل به خودروها، گفت: با اجرای طرح پیمایش ۳۱۰۰ میلیارد تومان در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شد.

به گزارش عیارآنلاین، منصور ریاحی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی صبح امروز در یک نشست خبری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی، گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی زیرساخت‌های بسیار خوبی را برای عرضه سوخت فراهم کرده است. یکی از این زیرساخت‌ها عرضه سوخت بر اساس پیمایش است که از تکنولوژی و فناوری به روز استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به طرح عرضه گازوئیل بر اساس پیمایش، گفت: این طرح در نیمه بهمن ماه سال ۹۳ به تصویب هیأت دولت رسید که به منظور روان‌سازی تأمین سوخت ناوگان حمل‌ونقل تصویب و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد و پس از ابلاغ این مصوبه جلسات به صورت منظم برگزار و در نهایت در مهر ماه سال ۹۴ اجرایی شد.

ریاحی با اشاره به سیستم جدید این طرح، گفت: سیستم جدیدی به نام آیفن طراحی شده که در این سیستم عرضه گازوئیل به صورت هوشمند مورد ارزیابی قرار گرفته است و هدف اصلی راه‌اندازی این طرح کسب اطلاعات مسافت‌هایی است که توسط بارنامه‌های برون‌شهری از پایانه اخذ می‌شود. این اطلاعات تبدیل به سهمیه سوخت شده و به کارت سوخت خودروها منتقل می‌شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه عملکرد سامانه آیفن مثبت بوده است، تصریح کرد: قبل از اجرای این سامانه روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر گازوئیل به خودروها تخصیص داده می‌شد در حالی که مصرف خودروها به طور میانگین فقط ۵۱ میلیون لیتر بود.

وی ادامه داد: شکاف ۷۰ میلیون لیتری سوخت پس از طراحی این طرح و اجرای آن به صورت سهمیه پلکانی کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: میانگین مصرف روزانه نیز به ۴۲٫۵ میلیون لیتر کاهش پیدا کرد که با اجرای این طرح شاهد کاهش مصرف و صرفه‌جویی حدود ۷ میلیون لیتری گازوئیل هستیم.

به گفته ریاحی، با اجرای این طرح حدود ۳ میلیارد لیتر در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شده است که بر اساس قیمت ۱۰۷۰ تومانی هر لیتر گازوئیل صادراتی چیزی حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گازوئیل در دو حوزه درون و برون‌شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: حدود ۸۳۰ هزار خودرو سنگین در دو بخش برون‌شهری و درون‌شهری وجود دارد که از این تعداد ۳۳۰ هزار خودرو برون‌شهری و ۵۰۰ هزار خودروی درون‌شهری است و ۳۳۰ هزار خودرو از آنجا که بر اساس بارنامه فعالیت می‌کنند سهمیه عملکردی می‌گیرند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هم اکنون دو سهمیه پایه و عملکردی وجود دارد، ادامه داد: سهمیه پایه به صورت ماهیانه به خودروها داده می‌شود که میزان آن هر ماه در کمیته راهبردی مورد بررسی قرار می‌گیرد، در حوزه درون‌شهری ۴ کلاس خودرو و در حوزه برو‌ن‌شهری ۹ کلاس خودرو وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص جلوگیری از قاچاق فرآورده و پیشگیری از عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی، گفت: یکی از این طرح‌ها، طرح دیسپچینگ است که اطلاعات صنعتی را کنترل می‌کند و به عبارت دیگر این طرح میزان فرآورده‌هایی که در انبار شرکت ملی پخش و انبارهای جایگزین سوخت جایگزین است اندازه‌گیری کرده و از این طریق بین عرضه و مصرف اطلاعات مفیدی به دست می‌آید.

ریاحی با تأکید بر اینکه تا یک ماه آینده ۵۰۰ جایگاه سوخت به مناقصه می‌رود، گفت: از این طریق اطلاعات ۵۰۰ جایگاه سوخت دیگر نیز رصد خواهد شد که به طور کلی قرار است اطلاعات ۳۴۰۰ جایگاه سوخت در سراسر کشور رصد شود.

این مقام مسئول با اشاره به طرح فروش مرزی فرآورده برای پیشگیری از عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی، گفت: هدف از اجرای این طرح جلوگیری از قاچاق بوده که با مصوبه هیأت دولت صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا سه طرح انجام می‌شود که طرح نخست فروش سوخت در پایانه‌های مرزی است. بر اساس این طرح سوخت داخل باک خودروها که از مرز خارج می‌شوند کنترل شده و مابه‌التفاوت آن پرداخت می‌شود.

ریاحی با اشاره به طرح دوم، گفت: طرح دوم فروش سوخت در بازارچه‌های مرزی به منظور صادرات با یک نرخ تعادلی است و طرح سوم فروش سوخت به خانوارهای مرزنشین در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز است.این طرح باعث ایجاد اشتغال و انگیزه برای مرزنشینان خواهد شد که در طرح فروش مرزی روزانه ۲٫۵ میلیون لیتر گازوئیل اختصاص داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به راه‌اندازی طرح سامانه تجارت آسان، گفت: در این طرح که توسط مصرف‌کنندگان گازوئیل اعلام می‌شود هر کدام از این مصرف‌کنندگان زیرمجموعه یک سازمان هستند. بر این اساس سازمان‌های متولی درخواست این مصرف‌کنندگان به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی را اعلام می‌کنند که این درخواست در کمیته مورد بررسی قرار گرفته و چنانچه تأیید شد حواله صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت فرآورده‌هایی که به مرزنشینان تعلق می‌گیرد با قیمت فرآورده‌ها در کشورهای همجوار متفاوت است، گفت: این نرخ بر اساس طرحی با عنوان نرخ تعادلی تعیین می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به طرح خصوصی‌سازی جایگاه سوخت نیز اشاره کرد و گفت: ۱۸۰ تا ۱۹۰ جایگاه شرکتی وجود داشت که به سازمان خصوصی‌سازی واگذار شد و به طور کلی ۶۰ تا ۷۰ درصد جایگاه‌های سوخت در کشور در حال واگذاری هستند.

ریاحی با اشاره به بدهی ایرلاین‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: میزان بدهی شرکت‌های هواپیمایی ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که در حال حاضر این رقم به ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است، شرکت هواپیمایی آسمان در حال تسویه بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی خود است و بدهی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به طلب شرکت‌های هواپیمایی، گفت: با توجه به طلبی که این شرکت‌ها از دولت داشتند قرار است این بدهی بین این شرکت‌ها و دولت تهاتر شود. این موضوع از طریق نهاد ریاست جمهوری و وزارت اقتصاد در حال پیگیری است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به میزان قاچاق گازوئیل تصریح کرد: آمار دقیقی از قاچاق گازوئیل وجود ندارد و به طور کلی می‌توان گفت عرضه گازوئیل بین ۷٫۵ تا ۸ میلیون لیتر کاهش پیدا کرده که قبلاً این میزان قاچاق می‌شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر این میزان کم شده و قطعاً از قاچاق گازوئیل نیز کاهش پیدا کرده است.

ریاحی در ادامه با اشاره به طرح برندسازی جایگاه‌های سوخت گفت: اجرای این طرح به الزامات و زیرساخت‌هایی نیاز دارد که باید جلسات متعددی برگزار شود.

وی ادامه داد: اولویت نخست وزارت نفت خروج از نظام کارمزدی و ورود به نظام حق‌العمل‌کاری است که احتمالاً در مدت ۳ تا ۴ ماه آینده نهایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پایان با اشاره به عرضه ۲۸ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور، گفت: بیش از ۴۰ درصد از بنزینی که در کشور عرضه می‌شود یورو ۴ است به طوری که هم اکنون در ۸ کلانشهر بنزین یورو ۴ عرضه می‌شود و شهرهایی که در مسیر این کلانشهرها قرار دارند نیز از بنزین یورو ۴ برخوردار هستند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: