۲۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۴

انعقاد پیمان‌های پولی در گرو اراده دولت

پیمان‌های پولی راهکاری مؤثر جهت حذف سلطه دلار و از بین بردن آثار تحریم های بانکی است که تدبیر، اراده و پیگیری های دولت را نیاز داشته و حمایت های مردم جهت عدم استفاده از دلار در مسافرت های خارج از کشور نیز به آن سرعت خواهد بخشید.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حجت الله عبدالملکی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: امروزه استفاده از پیمان های پولی به طور گسترده در میان کشورها رواج یافته است و کشورهای متعددی از این پیمان ها استفاده می کنند، تا بدین وسیله ارز واسط (دلار و یورو) را از مبادلات خود حذف نمایند.

عبدالملکی گفت: به عنوان مثال کشور چین که از بزرگترین دارندگان ذخایر دلاری در جهان (بعد از آمریکا) می باشد، با بیش از ۳۰ کشور پیمان پولی دوجانبه منعقد نموده و با این کشورها توافق کرده است که مبادلاتشان را بوسیله پول های ملی انجام دهند.

وی افزود: نکته جالب این است که بسیاری از بازرگانان و فعالان اقتصادی در کشورهای مختلف فارغ از نگاه سیاسی به دلار، تمایل دارند که برای کاهش هزینه های تجارت، ارز واسط از مبادلات حذف شود و از پول های ملی کشورهای طرفین تجاری در مبادلات استفاده شود.

عبدالملکی در ادامه گفت: سال گذشته قراردادی میان یک شرکت نفتی ایرانی و شرکت نفتی روسی منعقد شده، ولی بدلیل این که شرکت ایرانی امکان انتقال هزینه پیش پرداخت قرارداد به کشور روسیه را ندارد، این قرارداد بیش از یک سال است که اجرا نشده و بدون استفاده مانده است.

وی افزود: علت این ناتوانی از پرداخت هزینه قرارداد این است که کشور ایران همچنان برای استفاده از سیستم متعارف ارزی در مبادلات خود با محدودیت مواجه بوده و تحت تحریم قرار دارد.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه شرکت روسی حتی مایل به دریافت پیش پرداخت و سایر پرداخت ها به ارز ملی روسیه می باشد، گفت: اما متاسفانه نگاه سیاسی و فکری دولتمردان در ایران سبب شده تا راهکار مؤثر استفاده از ارزهای ملی که در الگوی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید و توصیه قرار گرفته است، کنار گذاشته شود و اقدام مؤثری برای جایگزین کردن پول های ملی به جای دلار در تبادلات بین المللی انجام  نگیرد.

عبدالملکی گفت: پیمان پولی دوجانبه مستلزم توافق میان بانک مرکزی کشورها می باشد و لذا تا زمانی که بانک مرکزی اقدام نکند استفاده از ظرفیت پیمان پولی نمی تواند به اجرا درآید.

وی در ادامه گفت: بحث انعقاد پیمان های پولی به عنوان قانون در برنامه ششم توسعه توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه شده و همچنین توسط مقام معظم رهبری نیز به عنوان مبنای برنامه ششم توسعه اعلام شده است، ولی تاکنون فعالیت مؤثری توسط بانک مرکزی در راستای پیشبرد پیمان های پولی اتفاق نیافتاده است.

عبدالملکی ادامه داد: با آنکه در جریان مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۵+۱ مقرر شد تا تحریم های بانکی وضع شده علیه ایران لغو گردد، ولی همچنان تحریم ها و محدودیت های بانکی پابرجاست و اتفاق مؤثری در این زمینه نیافتاده است.

وی با بیان اینکه ایران کمترین مبادلات تجاری را با آمریکا داشته و دلار در مبادلات ایران فقط به عنوان ارز واسط حضور دارد، گفت: ایران می تواند به راحتی دلار را از چرخه مبادلاتی خود حذف نماید.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: تا حال حاضر اقدامی در راستای حذف دلار از مبادلات بین المللی ایران اتفاق نیافتاده، که نشان دهنده بی تدبیری در این زمینه است که امکانات سوء استفاده آمریکا علیه کشور را فراهم نموده است.

عبدالملکی افزود: اولین گام برای خروج از دام تحریم ها و محدویت های بانکی آمریکا، حذف دلار و یورو از چرخه مبادلات بین المللی کشور است که این امر به راحتی امکان پذیر بوده و استفاده از جایگزین سوئیفت نیز می تواند ابزاری جهت کمک به پیشبرد هرچه بهتر و سریعتر این گام باشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد جهان عمدتا برای وقوع اتفاقاتی از قبیل حذف دلار از چرخه تجاری آماده است و منعی در این زمینه وجود ندارد، گفت: عمده کشورهایی که ایران با آنها مبادله تجاری انجام می دهد، با چالش سیاسی مواجه نیستند و آمادگی این را دارند که از پیمان های پولی و روش های جدید بانکداری بین المللی استفاده کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: کشور روسیه در سال های اخیر اعلام کرده است که تمایل دارد تا با کشورهای منطقه و طرف تجاری یک نظام مبادلاتی پولی خارج از نظام دلار و سوئیفت ایجاد نموده و مبادلات را درقالب بسترهای جدید و اختصاصی انجام دهد که این فرصت بسیار خوبی برای ایران و سایر کشورها می باشد که تمایل دارند از سایه تهدید ها و تحریم های آمریکا خلاصی یابند.

وی افزود: خروج از سلطه دلار و بستر های طراحی شده توسط آمریکا کار ساده ایست و فقط یک عزم و اراده قوی نیاز دارد.

عبدالملکی گفت: به عنوان نمونه کشور چین بیش از ۲۰ درصد کل تولید جهان را به خود اختصاص داده است و از طرفی روسیه نیز از قدرتهای بزرگ اقتصادی جهان می باشد که هر دو کشور تمایل زیادی به همکاری در زمینه حذف دلار و طراحی سیستم های جایگزین سوئیفت دارند که اگر این اتفاق بیافتد به معنای این است که سلطه دلار در جهان و به دنبال آن سلطه اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکایی از بین خواهد رفت.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه در بحث حذف دلار یک بعد مسئله حاکمیتی و یک بعد حمایت های مردمی است، گفت: مردم ایران برای سفرهای خارجی خود از دلار استفاده می کنند و اگر سعی شود که استفاده از دلار کنار گذاشته شود و ارزهای ملی کشورهای مقصد مورد استفاده قرار گیرد، کمک زیادی به بی نیازی کشور به دلار و حذف سلطه آن می کند.

وی افزود: به عنوان نمونه سال گذشته پویشی با عنوان “اربعین بدون دلار” راه اندازی شد که اثرات خوبی را در پی داشت و سبب شد که برای سفر به کشور عراق تقاضای دینار تا حدود زیادی جایگزین تقاضای دلار شود.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: تقاضا برای دلار در سفر اربعین در حدود ۵۰۰ میلیون دلار می باشد -که عدد تقریبا بزرگی است- و همین مقدار کاهش تقاضای دلار، بر روند حذف دلار از مبادلات ایران تأثیرگذار است.

عبدالملکی با بیان اینکه در سال حدود ۱۰ میلیارد دلار تقاضای ارز برای مسافرت وجود دارد و بخش قابل توجهی از تقاضای ارز برای مسافرت به دلار صورت می گیرد، گفت: اگر مردم در سفرهای خارجی خود از قبیل سفر به ترکیه و زیارت خانه خدا و سایر سفرها، استفاده از دلار را کنار گذاشته و از ارزهای ملی کشورهای مقصد استفاده کنند، گام بزرگی در جهت حذف سلطه دلار بر مبادلات کشور برداشته خواهد شد.

وی افزود: در صورتی که مردم نیز در کاهش تقاضا برای دلار مشارکت کنند، سبب ایجاد یک مطالبه عمومی برای دولت خواهد شد تا اقدامی در راستای انعقاد پیمان های پولی صورت بگیرد.

وی در پایان گفت: پیمان های پولی راهکاری مؤثر جهت حذف سلطه دلار و از بین بردن آثار تحریم های بانکی است که تدبیر، اراده و پیگیری های دولت را نیاز داشته و حمایت های مردم جهت عدم استفاده از دلار در مسافرت های خارج از کشور نیز به آن سرعت خواهد بخشید.

منبع: پایگاه خبری تحیلی اقتصاد مقاومتی

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: