۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
رئیس هیات عامل ایمیدرو:

صنایع معدنی ارزش افزوده ۳۰ برابری ایجاد می‌کند

کرباسیان گفت:بر اساس آمار آمریکا در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۰ میلیارد دلار از تامین مواد معدنی درآمد داشت که این درآمد در چرخه بعدی به ۶۳۰ میلیارد دلار رسید که نشان از ارزش افزوده ۳۰ برابری ایجاد شده دارد. این آمار نسان دهنده عظمت تاثیر معدن در اشتغالزایی است.

به گزارش عیارآنلاین، در نشست هم اندیشی ایمیدرو با روسای تشکل ها، انجمن ها و اتحادیه های معدن و صنایع معدنی رئیس هیئت عامل ایمیدرو اظهار داشت: با توجه به سیاستهای دولت جهت استفاده هرچه بیشتر از مشاوره و تجارب بخش خصوصی و همچنین تاکید  رئیس جمهور و معاون اول به تعمیق روابط نظرات تشکل ها و اتحادیه ها بسیار در تصمیم گیری و سیاست گذاری موثر است.

مهدی کرباسیان افزود: شاید برخی انتقاد کنند و بگویند باید پیش از این توجه بیشتری می شد اما در این خصوص باید گفت دولت یازدهم طی ۴ سال گذشته مسائلی همچون برجام را پیگیری کرد تا بتواند به درآمدهای نفتی سر و سامان بدهد.

کرباسیان تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار بالای کشور در رشد و جهش اقتصادی دولت تلاش کرد تا تکانه های اقتصادی را کنترل کند اما هنوز نتوانسته ایم نظر مردم را تامین کنیم.

وی ادامه داد: از یک سو باید بپذیریم کم توجهی و انجام کارهای غیر کارشناسی موجب شده است نتوانیم به طور کامل به استقلال اقتصادی برسیم.

معاون

قرار دادن به‌عنوان تصویر شاخص

وزیر صنعت تصریح کرد: امیدواریم در دولت دوازدهم بتوانیم با استفاده از تجارب گذشته شرای بهتری را در اقتصاد و بخش معدن برای جامعه ایجاد کنیم.

به گفته کرباسیان معدن یکی از بخش های اصلی در اقتصاد مقاومتی است. چرا که ریشه در خاک کشور داشته و به خارج وابسته نیست در نتیجه استفاده بهینه از آن می تواند در تولید و اشتغال تاثیر بسزایی داشته باشد.

کرباسیان در ادامه این نشست با تاکید بر جایگاه معدن در اقتصاد کشورها گفت: بر اساس آمار آمریکا در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۰ میلیارد دلار از تامین مواد معدنی درآمد داشت که این درآمد در چرخه بعدی به ۶۳۰ میلیارد دلار رسید که نشان از ارزش افزوده ۳۰ برابری ایجاد شده دارد. این آمار نسان دهنده عظمت تاثیر معدن در اشتغالزایی است.

وی تصریح کرد: باید بپذیریم در دولت یازدهم ایمیدرو و وزارت صنفت تلاش کردند تحولی در حوزه معدن ایجاد شود. اما به نظر میرسد این تحولات در یک بازه زمانی ۵ تا ۱۰ ساله باید منجر به ایجاد اقتصاد پایدار شود.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: