۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۰

رئیس هیات عامل ایمیدرو: افزایش ۴۱ درصدی صادرات معدن در سال گذشته

رییس سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) ضمن تاکید براینکه توافق برجام یک اقدام بسیار بزرگ در دولت یازدهم بود، گفت : انتظار می رود دولت آینده با توجه به بخش معدن و صنایع معدنی و دو برابر ساختن سطح تولید ناخالص داخلی، زمینه ایجاد رفاه بیشتر را برای مردم فراهم سازد.

به گزارش عیارآنلاین،مهدی کرباسیان بعدازظهر شنبه در نشست هم اندیشی ریاست هیات عامل ایمیدرو با روسای انجمن ها، تشکلها و اتحادیه های معدنی و صنایع مربوطه در محل هتل هویزه اظهار داشت: دولت یازدهم هنگام شروع به فعالیت در تمامی حوزه ها با کاستی جدی روبرو بود و ظرف یک تا دو سال نخست برنامه ریزی برای ساماندهی امور را به شکل جدی دنبال کرد .
وزارت صنعت، معدن وتجارت پیش از این اعلام کرد: بخش معدن و صنایع معدنی کشور همه مشخصه های اقتصاد مقاومتی را دارد و از قابلیت ارزش افزوده بالا نیز بهره می گیرد، بنابراین بر اساس ششمین برنامه توسعه (۱۴۰۰ – ۱۳۹۶ ) سهم آن در اقتصاد ملی افزایش پیدا می کند.
سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی در چارچوب ششمین برنامه توسعه کشور از ۱٫۱ درصد به ۱٫۵ درصد ارتقا پیدا می کند.
سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش ریسک و مخاطره سرمایه گذاری برای مردم (بخش خصوصی) در بخش معدن است و بر اطلاعات پایه زمین شناسی برای رونق بخشیدن به فعالیت معدنی تمرکز دارد.
رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: کم تجربگی هم در دولت یازدهم هم وجود داشت، اما عزم جدی برای رفع کاستی های در دوره چهار ساله گذشته وجود دارد و اکنون اندیشه این است که چگونه با کاهش مشکلات، طعم رفاه را به مردم بچشانیم.
وی بخش معدن را نمادی برای رشد وتوسعه کشور معرفی کرد و گفت : نداشتن وابستگی به خارج از کشور، برخورداری از ارزش افزوده، اشتغال زایی و امکان حضور در بازارهای صادراتی بخشی از مشخصه های ممتاز این عرصه است .
برپایه آمار منتشره، میزان صادرات غیرنفتی پارسال در مجموع ۱۲۹ میلیون و ۶۴۸ هزار تن به ارزش ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با سال ۹۴ از لحاظ وزن وارزش به ترتیب ۳۸ و ۳٫۵ درصد رشد را ثبت کرد .
همچنین سهم معدن از صادرات غیرنفتی پارسال ۳۰ میلیون و ۲۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار بود که از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۹ و ۴۱ درصد در مقایسه با سال ۹۴ افزایش نشان می دهد .
کرباسیان ضمن تصریح براینکه بخش معدن در تحقق سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در چارچوب اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی دارد، گفت : انتظار می رود با تدوین سیاست های میان مدت پنج تا ۱۰ ساله توجه ویژه ای به این عرصه شود.
اطلاعات موجود نشان می دهد، بزرگ ترین اکتشافات نظام مند (سیستماتیک) در دولت یازدهم رقم خورد و این امر برپایه بررسی های صورت گرفته در زمینه فعالیت شاخص اکتشافی مواد معدنی در سال های پیش از آن است و در قالب واگذاری پهنه های معدنی به بهره برداران دولتی و خصوصی گام مهمی صورت گرفت.
آزادسازی محدوده های بلاتکلیف برای اکتشافات معدنی، موجب شد تا ۱۲۷ پهنه با مساحت ۴۸۵ هزار کیلومترمربع کشف شود .
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت خاطرنشان ساخت: دولت تدبیر و امید باور دارد که بهره گیری از دیدگاه تشکل ها نقش موثری در حرکت روبه جلو در زمینه های مختلف دارد و دستاورده های چهار سال گذشته بدون مشارکت بخش خصوصی امکانپذیر نبود .
این نشست هم اندیشی با طرح دیدگاه رییس خانه معدن ایران، رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران، رییس سندیکای صنایع آلومینیوم، نمایندگانی از اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی ایران، رییس اتحادیه سرب وروی ، رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی و تعدادی دیگر از حاضران پایان یافت .

منبع:ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: