۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰

مالیات بر خانه‌های خالی زمینه ساز کاهش نرخ اجاره بهاء

افزایش نرخ سود بانکی، نرخ تورم موجود، رکود مسکن، عدم تعادل در عرضه‌وتقاضا برای مسکن و فقدان نهاد متولی و عدم اطلاعات شفاف ازجمله مواردی هستند که کارشناسان از آن‌ها به‌عنوان دلایل این افزایش قیمت اجاره بهاء مسکن یاد می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، افزایش نرخ اجاره بهاء در سال‎های اخیر به یکی از چالشی‌ترین موضوعات حوزه مسکن تبدیل‌شده است. کاهش و افزایش نرخ سود بانکی، نرخ تورم موجود، رکود مسکن، عدم تعادل در عرضه‌وتقاضا برای مسکن و نبود دستگاه متولی برای تعیین نرخ اجاره بهاء از جمله مواردی هستند که کارشناسان از آن‌ها به‌عنوان دلایل این افزایش قیمت یاد می‌کنند.

فقدان نهاد متولی و عدم اطلاعات شفاف زمینه ساز افزایش نرخ اجاره بهاء

در حالی، عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، قیمت مسکن را اصلی‌ترین شاخص مؤثر در تعیین نرخ اجاره بهاء می‌دانند که رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، کاهش نرخ سود بانکی و عدم تعادل در عرضه‌وتقاضا را از دلایل اصلی تعیین نرخ اجاره بهاء معرفی می‌کند. آنچه مسلم است فقدان نهاد متولی و مسئول برای قیمت‌گذاری و نبود اطلاعات شفاف ازجمله نقاط ضعف این حوزه است. اعلام افزایش ۴۵ درصدی اجاره بهاء از سوی رئیس کمیسیون عمران مجلس در مقابل اعلام افزایش ۱۰ درصدی اجاره بهاء توسط رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نشان‌دهنده نبود اطلاعات شفاف در این حوزه است.

رکود مسکن و تشدید قیمت خرید و اجاره بهاء آن

هم‌زمان با شروع دولت یازدهم تولید مسکن با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه شد. رکودی که علاوه بر برهم زدن تعادل عرضه‌وتقاضای مسکن، اقتصاد کلان کشور را هم به دلیل ارتباط مسکن با صنایع متعدد دچار مشکلاتی کرده است. کاهش عرضه مسکن به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن عاملی مؤثر در افزایش قیمت خرید و نرخ اجاره بهاء مسکن است.

در همین راستا، علی چگینی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی، قیمت مسکن و عرضه‌وتقاضای آن را ازجمله مواردی دانست که نرخ اجاره بهاء را تحت تأثیر قرار می‌دهند. چگینی معتقد بود، زمانی که عرضه بیشتری در بازار صورت بگیرد شدت فشار بر بخش تقاضا کمتر می‌شود؛ درنتیجه نرخ اجاره پیشنهادی از سوی مالکان تا حدی کنترل خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن، تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر را را‌ه‌حل دیگری برای کنترل نرخ اجاره بهاء مسکن می‌دانست و معتقد بود، واحدهای مسکن مهر این امکان را فراهم می‌کنند تا بخشی از تقاضای بازار اجاره به سمت آن‌ها کشیده شود و تعدادی واحدهای استیجاری خالی برای بخش دیگر تقاضا باقی بماند.

مالیات بر خانه‌های خالی عاملی در جهت افزایش عرضه و کاهش نرخ اجاره بهاء

کاهش سوداگری‌های بازار مسکن یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی برای تنظیم بازار اجاره بهاء است. سوداگرانی که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را باهدف تولید و عرضه به‌موقع انجام نمی‌دهند، بلکه هدف اصلی آن‌ها کسب سود و درآمد سرشار از طریق احتکار مسکن به امید افزایش قیمت آن در آینده است.

از اقدامات اساسی جهت جلوگیری از این سوداگری‌ها اخذ مالیات از خانه‌های خالی است، مالیاتی که جزء مالیات‌های تنظیمی زمین و مسکن به شمار می‌رود و در بسیاری از کشورهای دنیا معمول است. اهمیت این مسئله به‌اندازه‌ای است که علی چگینی، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی، بر آن تأکید کرده است و اعمال سیاست مالیات بر خانه‌های خالی را عاملی تأثیرگذار بر کاهش نرخ اجاره بهاء می‌داند.

در همین راستا حدود دو سال پیش طبق ماده ۱۶۹ اصلاح مالیات‌های مکرر که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و توسط رئیس‌جمهور در تاریخ ۷/۵/۱۳۹۴ به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد، وزارت راه و شهرسازی موظف شد که ظرف شش ماه «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را راه‌اندازی کند تا مشکلی برای شناسایی خانه‌های خالی وجود نداشته باشد. اما علی‌رغم تصویب این قانون از سوی مجلس شورای اسلامی، وزارت راه‌وشهرسازی اهتمامی برای شناسایی املاک خالی و اخذ مالیات از صاحبان آن‌ها را نداشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: