۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳

تشکیل وزارت خانواده فراتر از یک ضرورت

در کشور ما نهادهای مختلفی در حوزه خانواده متولی هستند که آن‌طور که شایسته است نتوانسته‌اند موفق باشند؛ نبود بستر قانونی جهت نظارت نمایندگان مجلس بر امور خانواده نیز مزید بر علت شده است. لذا این موضوع می‌تواند توسط نهادی مستقل به‌عنوان وزارت خانواده پیگیری شود.

به گزارش عیارآنلاین، یک جامعه انسانی از واحدهای کوچک‏تری شکل می‏‌گیرد که قدیمی‏‌ترین و طبیعی‌‏ترین آن خانواده است درواقع خانواده هسته مرکزی اجتماع است و در کشور ماهم بسیاری از تحولات جامعه از درون خانواده‌ها آغاز شده است بطوریکه همواره جهت‌گیری خانواده‌ها نقش اساسی در تعیین سرنوشت کشور ما داشته است.

در قانون اساسی هم به بنیادی بودن نهاد خانواده در جامعه اشاره شده است و در اصل دهم قانون اساسی آمده است: از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

در کشور ما نهادهای مختلفی در حوزه خانواده متولی هستند که شاید بتوان متولی اصلی را معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دانست اما متاسفانه عملکرد این معاونت نشان داده که نتوانستیم آن‌طور که شایسته و نیاز است در حوزه خانواده به نتایج مطلوب کشور برسیم در این عقب ماندگی عدم توانایی نظارت نمایندگان مجلس بر این معاونت نیز مزید بر علت شده است که این معاونت در تمامی دوران ها پاسخگوی عدم کارآیی لازم در این حوزه حساس نباشد.

معضل دیگری که در این حوزه با آن مواجه هستیم این است که امور مربوط به خانواده ذیل چندین وزارتخانه و نهادهای حاکمیتی بطور جداگانه پیگیری می‌شوند، همین امر سبب شده است گاها مواردی بطور خاص موازی جلو رفته که منجر به عدم کسب نتیجه مطلوب شده است.

خانواده نهادی است که اگر در انجام وظایفش موفق عمل کند جامعه را در رسیدن به آرمانشهر اجتماعی کمک می‌کند لذا شاید بتوان گفت نیمی از آسیب‌های اجتماعی اگر در خانواده برای پیشگیری آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام صورت بگیرد دیگر لازم نیست جامعه و حاکمیت هزینه های کلان را برای درمان آن‌ها بپردازند و متولی این امور می‌تواند نهادی مستقل و جامع تحت عنوان وزارت خانواده باشد تا تمامی مسائل و امور مربوط به این حوزه به صورت تخصصی در این وزارتخانه پیگیری شود و همچنین تشکیل این وزارتخانه می‌تواند راه نظارت و بررسی مسائل مربوط به این حوزه را برای مجلس شورای اسلامی میسر می‌گرداند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: