دلایل تمایل به واردات واگن‌های خارجی چیست؟

با توجه به توان بالای واگن‌سازان داخلی در تولید واگن‌های باری و مسافری، انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی،ضمن محدود نمودن واردات واگن، این صنعت در حال رکود را از وضعیت فعلی خارج کنند.

به گزارش عیارآنلاین، اخیراً واردات واگن و انعقاد قراردادهای شبه وارداتی با شرکت‌های خارجی برای تأمین واگن به یکی از موضوعات چالشی در حوزه صنایع ریلی تبدیل شده است. موضوعی که در ابتدای امر به دلیل پنهان‌کاری طرف‌های ایرانی و عدم ارائه جزئیات از طرف آن‌ها به صورت محرمانه صورت می‌گرفت و اخباری از آن رسانه‌ای نمی‌شد.

اواسط بهمن‌ماه سال گذشته بود که رسانه‌های روسی از تحویل ۵هزار واگن باری که توسط شرکت «اورال واگن زاوود» ساخته شده بود به ایران خبر دادند. به نوشته کومرسانت، بانک دولتی توسعه روسیه (ونش اکونوم بانک) یک وام ۱۱٫۲ میلیارد روبلی (۱۴۰میلیون دلاری) به این منظور در اختیار شرکت اورال واگن زاوود قرار خواهد داد.

انعکاس خبری این قرارداد با اعتراضات فراوانی همراه بود. نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن بی‌اطلاعی از این موضوع، با انتقاد جدی از واردات واگن اظهار داشت که روی ریل می‌ایستد و از ورود واگن‌های خارجی جلوگیری می‌کند.

هم‌زمان با واکنش وزیر صنعت، مدیرعامل وقت واگن‌پارس در واکنش به این خرید، با بیان اینکه در شرایط معمولی سالانه ظرفیت تولید ۱۰۰۰ واگن باری فقط توسط واگن پارس اراک وجود دارد، اظهار داشت: «واردات ۵۰۰۰ واگن روسی با توجه به توانمندی‌های داخلی مشکوک است. زیرا هم‌اکنون واگن‌سازان داخلی با حداکثر ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و در این شرایط، موضوع خرید ۵۰۰۰ واگن باری از روسیه در تضاد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی است».

قراردادهای شبه وارداتی واگن

بالا گرفتن اعتراضات، منجر به ورود مستقیم وزیر راه‌وشهرسازی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌جمهور برای حل مسئله تامین واگن کشور شد. مسئله‌ای که سرانجام به انعقاد قرار با شرکت یونایتد واگن روسیه برای ساخت سالانه ۵هزار واگن باری با مشارکت سه شرکت ایرانیِ واگن پارس اراک، واگن‌سازی کوثر و فولاد درخشان اراک ختم شد. موضوعی که بسیاری از کارشناسان به دلیل غیرشفاف بودن جزئیات آن و این فرضیه که احتمالاً سه شرکت ایرانی فقط مونتاژکننده قطعات واگن خواهند بود، از آن به‌عنوان یک قرارداد شبه وارداتی یاد کردند.

دلایل تمایل به واردات واگن چیست؟

گذشته از اینکه واردات واگن به کشور چه تأثیراتی بر وضعیت شرکت‌های داخلی تولیدکننده واگن خواهد داشت، سؤال اساسی این است که دلایل تمایل شرکت‌های بهره‌بردار داخلی برای واردات واگن به کشور چیست و چرا این شرکت‌ها از واگن تولید داخل استفاده نمی‌کنند.

مطالعات انجام‌شده و گزارش‌های رسیده از جزئیات قراردادهای شرکت‌های بهره‌بردار داخلی با واگن‌سازان خارجی مبین این مسئله است که شرکت‌های تولیدکننده خارجی همراه با فروش واگن‌های خود تسهیلات فراوانی را به خریداران می‌دهند. پرداخت وام‌های خرید با بازپرداخت طولانی‌مدت، پذیرفتن تسویه اقساطی هزینه‌های خرید واگن، ارزان بودن واگن‌های تولیدی آن‌ها نسبت به واگن‌های داخلی و ساخت سریع به همراه تحویل به موقع واگن، ازجمله مزایای قرارداد خرید از شرکت‌های خارجی تولیدکننده واگن است که شرکت‌های داخلی قادر به ارائه آن‌ها نیستند.

دلایل عدم ارائه تسهیلات فروش توسط واگن‌سازان داخلی

عدم تأمین منابع مالی پایدار و عدم توانایی در ارائه تسهیلات فروش به دلیل مشکلات مالی ازجمله مهمترین مشکلات واگن‌سازان کشور است. واگن‌سازانی که به‌رغم توانایی تولید واگن، به دلیل نداشتن سرمایه‌های مالی، امکان تولید انبوه واگن را ندارند. عدم تولید انبوه واگن منجر به افزایش قیمت واگن‌های آن‌ها به همراه پیش‌بینی نکردن تسهیلات فروش شده و این خود عاملی در جهت عدم استقبال شرکت‌های بهره‌بردار داخلی در خرید واگن‌های تولیدی آن‌ها و ترغیب‌شان به خرید واگن‌های ارزان قیمت خارجی شده است.

راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکلات مالی واگن‌سازان

فروش لیزینگی واگن به خریداران داخلی با حمایت دولت: بسیاری از کارشناسان معتقدند حمایت دولت می‌تواند زمینه‌های حل مشکلات واگن‌سازان را فراهم کند. یکی از مدل‌های پیشنهادی آن‌ها این است که دولت منابع مالی برای تولید واگن توسط واگن‌سازان داخلی را فراهم کند و از طرف مقابل، شرکت‌های بهره‌بردار داخلی را ترغیب به خرید واگن‌های تولیدی آن‌ها و پرداخت اقساطی هزینه خرید واگن به خود دولت کند.

انتشار اوراق مشارکت برای ساخت و نوسازی واگن: انتشار اوراق مشارکت یکی دیگر از مدل‌های پیشنهادی برای کاهش مشکلات واگن‌سازان کشور است. با توجه به اینکه، سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌ونقل ریلی سودآوری فراوانی دارد، بسیاری از کارشناسان معتقدند انتشار اوراق مذکور برای طرح‌های زودبازده می‌تواند ضمن فراهم کردن زمینه‌های تولید واگن به تضمین سرمایه‌گذاری مردم و بازگشت سرمایه آن‌ها کمک کند.

با توجه به توان بالای واگن‌سازان داخلی در تولید واگن‌های باری و مسافری، انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی که اهرم‌های مالی حمایت از تولید داخل هستند، در راستای اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخل و ایجاد اشتغال، با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی، این صنعت در حال رکود را از وضعیت فعلی خارج و زمینه‌های رشد و شکوفایی اقتصاد ملی را فراهم کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: