با تائید وزرای علوم ایران و ارمنستان ، کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور تشکیل شد

دکتر محمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری درنشستی با لئون مگردیچیان وزیرعلوم و آموزش ارمنستان در شهر ایروان پایتخت این کشور، برنامه تشکیل کمیته مشترک همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور و ماموریت آن را تائید کردند.

به گزارش عیارآنلاین، این نشست که با حضور دکتر فرهادی و هیئت همراه ایرانی و سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان برگزار شد، راهکارهای توسعه همکاری ها در حوزه های علمی، پژوهشی، فنآوری، دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر علوم کشورمان در این دیدار آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای اعطای سالانه ۱۵ بورس تحصیلی در مقاطع مختلف به دانشجویان و نیز پنج فرصت مطالعاتی به استادان و پژوهشگران ارمنستانی اعلام کرد.

تاکید بر گسترش آموزش زبان فارسی در دانشگاه های ارمنستان و ادامه تحصیل دانشجویان علاقه مند به زبان فارسی این کشور در دانشگاه های ایران نیز از دیگر توافق های وزرای علوم ایران و ارمنستان بود.

طرفین همچنین در زمینه همکاری میان پارک های علم و فنآوری، تحقیقات دانش بنیان، گسترش روابط علمی، آموزشی و فناوری و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دو کشور به توافق رسیدند.

وزیران علوم ایران و ارمنستان در ادامه نیز برنامه تشکیل کمیته مشترک همکاری در این عرصه را تائید کردند تا پیگیری و اجرایی کردن توافق ها را در دستور کار قرار دهد و بر آنها نظارت کند و مقرر شد دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ریاست طرف ایرانی را در این کمیته مشترک بر عهده داشته باشد.

همچنین دکترفرهادی و مکردیچیان تفاهم نامه پنج ساله قابل تمدید برای همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری را با هدف افزایش روابط میان نهادهای علمی، دانشگاهی و موسسه های پژوهشی و تقویت روابط بین جوامع علمی و فناوری دو کشور را امضا کردند.

منبع: وزارت علوم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: