اقتصاد دانش‌بنیان راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی/۱

اقتصاد دانش‌بنیان راهکاری زودبازده برای رفع وابستگی به نفت و گاز

اقتصاد دانش‌بنیان به علت جدید و منحصربه‌فرد بودن خیلی سریع به نتیجه رسیده و سودآور می‌شود که اگر سود حاصل فعالیت شرکت در جهت توسعه دانش و فناوری و گسترش آن قرار گیرد این سودآوری به‌مرور پایدار شده و افزایش خواهد یافت.

به گزارش عیارآنلاین، اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی است که مناسبات آن بر مبنای دانش، فناوری و نوآوری شکل می‌گیرد؛ به این معنا که هسته اولیه برای انجام فعالیت اقتصادی علم و دانش است. بیشتر فعالیت‌های اقتصادی که در کشور ما انجام می‌شود به‌واسطه فروش منابع طبیعی و سرمایه‌های کشور است؛ درواقع خام‌فروشی است که برای کشور درآمد به دست می‌آورد. اما در نوع دیگری از فعالیت‌های اقتصادی حلقه اولیه را علم و دانش و فناوری تشکیل می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال فروش نفت و گاز که قسمت عمده‌ای از درآمد کشور را شامل می‌شود مبتنی بر خام‌فروشی است؛ اما اگر همین نفت و گاز به‌واسطه حلقه‌های دانش و فناوری به فرآورده‌های نفتی تبدیل شود آنگاه این فعالیت، یک فعالیت اقتصادی دانش‌بنیان خواهد بود.

فعالیت‌های دانش‌بنیان معمولاً بسیار زودبازده هستند. ازآنجایی‌که دانش مورداستفاده در فعالیت‌های دانش‌بنیان، به‌روز و جدید بوده یا تابه‌حال در عرصه اجرا در فعالیت‌های اقتصادی مورداستفاده قرار نگرفته است، خیلی زود به بازدهی بالا می‌رسد. هر چه ایده نوآورانه و دانش و فناوری شرکت دانش‌بنیان جدیدتر و شرکت‌های با دانش و فناوری مشابه آن کمتر باشد شرکت، بازدهی بیشتر و سریع‌تری خواهد داشت. اقتصاد دانش‌بنیان به علت جدید و منحصربه‌فرد بودن خیلی سریع به نتیجه رسیده و سودآور می‌شود که اگر سود حاصل فعالیت شرکت در جهت توسعه دانش و فناوری و گسترش آن قرار گیرد این سودآوری به‌مرور پایدار شده و افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، سرمایه اصلی مورد نیاز برای آغاز یک فعالیت دانش‌بنیان، ایده فناورانه و خلاقانه است؛ لذا هزینه اولیه کمتری برای تولیدکننده دارد و می‌تواند سوددهی بیشتری برای شرکت‌ها به همراه داشته باشد.

هم‌اکنون بسیاری از کشورهای جهان که از داشتن منابع طبیعی فراوان بی‌بهره‌اند یا دسترسی محدودی به این منابع دارند با دانش‌بنیان کردن اقتصادشان توانسته‌اند میزان درآمدشان را از بسیاری از کشورها که از منابع مادی و طبیعی فراوان بهره‌مند هستند، بیشتر کنند. برای مثال تنها شرکت سامسونگ درکشور کره جنوبی درآمدی تقریباً برابر با فروش نفت ایران دارد.

موفقیت کشورها در دانش‌بنیان شدن اقتصاد به عوامل مختلفی بازمی‌گردد که یکی از آن‌ها ارتباط عمیق هسته‌های علمی و دانشگاهی با عرصه اقتصادی است. اقتصاد دانش‌بنیان بیش از آن‌که به منابع طبیعی نیازمند باشد به علم و دانش و ایده‌های نوآورانه در عرصه‌های مختلف اقتصادی نیازمند است.

کشورهای قدرتمند در عرصه دانش‌بنیان، توانسته‌اند هسته‌های علمی و دانشگاهی کشور را در فعالیت‌های اقتصادی به‌کارگیرند و با استفاده از ظرفیت علمی و ایده پردازی آن‌ها اقتصاد کشور را از وابستگی به منابع مادی بی‌نیاز کرده و آن را به‌وسیله علم و دانش پویا و فعال نمایند. زمانی که یک کشور بتواند فکرها و ایده‌های مطرح‌شده در مجامع علمی و دانشگاهی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی به کار گرفته و از آن‌ها به بهترین شکل استفاده نماید می‌تواند تولید و انباشت ثروت را به‌صورت پایدار ایجاد نماید.

دانش‌بنیان شدن اقتصاد کمک می‌کند که کشور خود را از وابستگی به منابع طبیعی ازجمله نفت و گاز بی‌نیاز ساخته و بتواند اقتصاد خود را متکی به دانش و فناوری روزآمد کند. اقتصاد دانش‌بنیان هر روز گسترش پیدا کرده و می‌تواند خود را بازتولید کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: