۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹

عدم اطلاع مجلس و نهادهای نظارتی از مبانی علمی_اجرایی توافق پاریس

جهت جلوگیری از تحریم های احتمالی و عدم پذیرش محدویت برای پیشرفت صنعتی کشورمان باید مبانی علمی و اجرایی توافق پاریس به دقت توسط کارشناسان، نهادهای نظارتی و قانون‎گذاری بررسی شود؛ چراکه به نظر می‌رسد یکی از اهداف پنهان این توافقنامه، ایجاد محدودیت در بهره ­مندی از نفت و گاز در کشورهای دارنده منابع است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق توافق پاریس، وضعیت موجود کشورها به‌عنوان معیار در نظر گرفته می‌شود؛ ادامه وضع موجود به این معناست که صنایع ما به همین میزانی که الآن است انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته باشند و این یعنی توسعه به همین میزان بماند.

در این راستا بر اساس سناریوی ادامه وضع موجود، ایران میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را ۴درصد به‌صورت غیر مشروط کم می‌کند ولی این میزان را به‌شرط لغو تحریم‌ها به ۱۲درصد می‌رساند.

برای این کاهش ۱۲ درصدی  انتشار گازهای گلخانه‌ای، باید حدود ۵۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داشته باشد.

منابع سرمایه‌گذاری ۵۲ میلیارد دلاری برای کاهش ۱۲ درصدی  انتشار گازهای گلخانه‌ای

۱- ذخیره یارانه‌های وزارت نیرو
این در حالی است که وزارت نیرو بدهکارترین وزارتخانه است و غیر قابل‌اتکاترین راه موجود همین است!
۲- صندوق ملی محیط‌زیست
این صندوق کلاً ۵میلیارد تومان موجودی دارد!
۳- کمک‌های بین‌المللی
۱۰۰ میلیارد دلار کمک بین‌المللی که کشورهای توسعه‌یافته برای کاهش تولید آلاینده‌ها باید به کشورهای دیگر پرداخت کنند. اما اصلاً معلوم نیست این کمک‌ها به کدام کشورها و با چه سازوکاری و چه مقدار پرداخت می‌شود. ما باید اقداماتی انجام دهیم که یک کشور توسعه‌یافته به ما ۵۲میلیارد دلار بدهد؟! خوب قاعدتاً آن کشور هم تعهداتی از ما می‌خواهد. ضمن اینکه باید واقع‌بین بود و باید تجربه‌های قبلی را هم بررسی کنیم.

حالا اگر ما نتوانیم این منابع را تامین کنیم و میزان انتشار گازهای گلخانه‎ایی را کاهش دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ چون بالاخره هنوز معلوم نیست این معاهده آیا الزام‌آور هست، نیست؟ اگر هست چه هزینه‌هایی را در صورت عدم عمل به این معاهده باید پرداخت کنیم.

مطالعات و بررسی کارشناسانه توافق پاریس

در روسیه امضای این سند تا سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد. برای اینکه بتوانند در این زمینه تحقیق کنند و تأثیرات امضای این سند را بررسی کنند، ولی متاسفانه تعهدات رسمی جمهوری اسلامی ایران در توافق پاریس تاکنون در مجلس و هیچ نهاد نظارتی دیگری بررسی نشده است.

لذا جهت جلوگیری از تحریم های احتمالی و عدم پذیرش محدویت برای پیشرفت صنعتی کشورمان باید مبانی علمی و اجرایی توافقنامه پاریس به دقت توسط کارشناسان و نهادهای نظارتی و قانون گذاری بررسی شود؛ چراکه به نظر می‌رسد یکی از اهداف پنهان مطرح شدن موضوعاتی از این دست، ایجاد محدودیت در بهره ­مندی از منابع خدادای مانند نفت و گاز در کشورهای دارنده منابع است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: