۱۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۲

داوری می تواند رقابتی بین دستگاه قضایی و داوران ایجاد کند

معین زاده، عضو هیات مدیره کانون وکلای استان کرمان: امروز دستگاه قضایی گرفتار تراکم پرونده هاست و این امر موجب شده رسیدگی طولانی باشد و از سوی دیگر هزینه رسیدگی در دادگستری گزاف است و شاید همه مردم به راحتی نتوانند این هزینه را پرداخت کنند. اتاق داوری به عنوان یک دادگاه خصوصی محسوب می شود و قانون در همه کشورهای مترقی آن را به رسمیت شناخته و اتاق های داوری بین المللی وجود دارد که از همه سیستم های دولتی بین تجار مقبول تر است. این داوری می تواند رقابتی بین دستگاه قضایی و داوران در جهت سالم سازی، بهبود و سرعت رسیدگی ایجاد کند. با توجه به اینکه زمینه این نوع رسیدگی و حق انتخاب مردم فراهم شده، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند برای حل و فصل اختلافات از داوری استفاده کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحسین معین زاده در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: اتاق داوری کانون وکلای استان کرمان با همت رییس و اعضای هیات مدیره کانون در این دوره تشکیل شد و آماده خدمتگزاری به مردم و جامعه است.

وی افزود: در بررسی تاریخی، داوری سابقه ای بیش از دستگاه قضایی و دادگاه ها دارد و افرادی بر اساس حُسن شهرت مورد وثوق مردم بوده و به عنوان داور برای حل اختلافات مردم برای قضاوت انتخاب می شدند.

معین زاده تصریح کرد: امروز دستگاه قضایی گرفتار تراکم پرونده هاست و این امر موجب شده رسیدگی طولانی باشد و از سوی دیگر هزینه رسیدگی در دادگستری گزاف است و شاید همه مردم به راحتی نتوانند این هزینه را پرداخت کنند.

وی بیان کرد: اتاق داوری به عنوان یک دادگاه خصوصی محسوب می شود و قانون در همه کشورهای مترقی آن را به رسمیت شناخته و اتاق های داوری بین المللی وجود دارد که از همه سیستم های دولتی بین تجار مقبول تر است. این داوری می تواند رقابتی بین دستگاه قضایی و داوران در جهت سالم سازی، بهبود و سرعت رسیدگی ایجاد کند.

معین زاده تصریح کرد: با توجه به اینکه زمینه این نوع رسیدگی و حق انتخاب مردم فراهم شده، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند برای حل و فصل اختلافات از داوری استفاده کنند.

وی بیان کرد: اتاق داوری کانون از طریق تعیین داور موضوع مورد اختلاف را مورد بررسی و رای صادر می کند که این رای توسط مراجع قانونی قابل اجراست و با همان اعتباری که رای دادگاه دارد، به اجرا در خواهد آمد و هزینه کمتر وسرعت بیشتری را خواهد داشت.

منبع: ایسنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: