۱۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

انتزاع امور بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی ظلم به تولیدکننده است

حاتمیان گفت: اگر مشکلات صادرات داریم، با ایجاد وزارت بازرگانی حل نخواهد شد، چرا که تشکیل وزارت بازرگانی یک آسیب بزرگ به مصرف‌کننده و تولیدکننده و تولید است؛ ما نیاز به یک ساختار قوی‎تر در خود وزارت جهاد کشاورزی داریم.

عبدالله حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اقتصادی عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و احیاء دوباره وزارت بازرگانی، گفت: بازرگانی در تمام دنیا در راستای تولید است. برای بهبود وضعیت تولید و تولیدکننده، بازرگانی و تولید باید دارای مدیریت واحد و یکپارچه باشند.

حاتمیان افزود: انتزاع مسئولیت‌های مربوط به بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی ظلم به تولیدکننده و تولید خواهد بود. عملکرد جهاد کشاورزی در سال‌هایی که مسئولیت تنظیم بازار را به عهده داشته هرچند کافی نبوده ولی نسبتاً قابل‌قبول بوده است.

وی با اشاره به کاهش واردات برنج در مردادماه سال گذشته از سوی جهاد کشاورزی گفت: در دولت دهم چیزی حدود ۳ میلیون تن و بیشتر برنج به کشور وارد می‌شد، این مسئله باعث شده بود قیمت برنج داخلی به  ۵ تا ۷ هزار تومان افت پیدا کند. تولیدکنندگان ما همه متضرر بودند؛ ضررتولیدکننده داخل به معنی سود واردات کنندگان است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت جهاد در مردادماه سال ۹۵ واردات برنج را ممنوع کرد، افزود: این ممنوعیت واردات با تولید برنج داخلی در داخل کشور همراه شد. کل مجوز واردات مرداد ۹۵ سیصد و پنجاه‌هزار تن بود. خب این سه میلیون را با سیصد و پنجاه‌هزار تن مقایسه کنید. این مسئله باعث شد هم مصرف‌کننده توان مصرف و خرید داشته باشد و هم تولیدکننده ضرر نکند. شما این مثال رو به بقیه موارد هم تعمیم بدهید.

وی ادامه داد: اگر وزارت جهاد کشاورزی با محوریت منافع تولیدکننده و سرویس‌دهی بخش تولید، سیاست‌گذاری کند، تولید خوبی را انجام خواهد داد ولی اگر مرجع دیگری بخواهد تصمیم بگیرد که کدام محصول و به چه میزان را وارد کند و منافع کشاورز را تأمین نکند ما شاهد مهاجرت‌ها از روستا خواهیم بود.

حاتمیان با بیان اینکه ما اگر مشکلات صادرات داریم، این مشکلات صادرات با ایجاد وزارت بازرگانی حل نخواهد شد، افزود: ما نیاز به یک ساختار قوی در خود وزارت جهاد کشاورزی داریم که این مسئله را مدیریت کند.

وی در پایان تصریح کرد: اینجا مشکل ساختاری است با منتقل کردن این مسئولیت از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه‌ی دیگر مشکلی حل نخواهد شد. لذا تشکیل وزارت بازرگانی یک آسیب بزرگ به مصرف‌کننده و تولیدکننده و تولید است. درست است که در کوتاه‌مدت میگویند که مثلاً فرض کنید می‌شود فلان محصول را باقیمت کمتر وارد کنیم ولی در طولانی‌مدت نمی‌توان آن محصول را باکیفیت بیشتر و قیمت مناسب‌تر وارد کرد. این کار بسیار نابخردانه‌ای است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: