رئیس کنفدراسیون صادرات ایران: با کاهش قاچاق، باید به سمت تعدیل تعرفه‌ها حرکت کرد

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اقدامات مثبت برای کاهش حجم قاچاق گفت: با مجموعه سیاست‌های دولت، حجم قاچاق از مرز ۲۴ میلیارد دلار به حدود ۱۲٫۵ میلیارد دلار رسیده که این کاهش محسوس، بیانگر سیاستگذاری های درست در این مسیر است.

به گزارش عیارآنلاین، از کنفدراسیون صادرات ایران، «محمد لاهوتی» در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش‌ خصوصی افزود: باید مجموعه سیاست های صحیح گذشته را ادامه دهیم تا این میزان قاچاق هم به استانداردهای جهانی نزدیک شود.
وی ادامه داد: باید در دولت دوازدهم، به سمت تعدیل تعرفه‌ها حرکت کرده و برای مقاوم‌سازی مرزها و اقتصاد در برابر کالاهای قاچاق چاره‌اندیشی شود.
لاهوتی تصریح کرد: براساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، گمرک ایران رتبه اول کشف قاچاق مواد مخدر در دنیا و رتبه دوم کشف خلاف اظهاری و قاچاق از مرزهای رسمی را از آن خود کرده است؛ از این رو باید با سیاستهای درست به سمت کاهش حجم قاچاق حرکت کرد.

به گزارش ایرنا، «مسعود کرباسیان» رئیس کل گمرک به تازگی از کاهش ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق با توجه به الکترونیکی شدن فرایند گمرکی خبر داده و تلویحا قاچاق و میزان آن از مرزهای رسمی را تایید کرده است.
استدلال کرباسیان برای کاهش این میزان حجم قاچاق، الکترونیکی شدن بسیاری از فرآیندها و استقرار سامانه جامع گمرکی عنوان شده است.
در حال حاضر به زعم کارشناسان کالاهای غیرقانونی در قالب کم اظهاری، بد اظهاری و اظهار خلاف واقع از سمت مرزهای رسمی وارد می‌شود، هرچند قانون امور گمرکی و مبارزه با قاچاق نیز تعریف شفاف و روشنی از قاچاق ارائه نکرده و تفسیرپذیر است که خود نیازمند ارزیابی مناسب است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: