کارشناس اقتصادی در گفتگو با عیارآنلاین:

انتصاب مدیر جسور شرط لازم برای کارآمدی بانک مرکزی

بنی‌طبا با بیان اینکه از مهم‎ترین عوامل انحراف نظام بانکی، خصوصی‌سازی نادرست آن در دهه ۸۰ بود، گفت: مدیریت ضعیف بانک مرکزی در ارتباط با نرخ بهره و فاصله گرفتن این نرخ از عوامل بنیادین اقتصاد منجر به وضعیت نامساعدی در بانک‌ها شده است.

مهدی بنی‌طبا، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با عیارآنلاین در خصوص سیاست‌های پولی دولت گفت: بانک مرکزی دولت یازدهم در شروع فعالیتش در حوزه بانکی شعار سالم‌سازی نقدینگی را بیان کرد که در واقع حرفشان این بود دسترسی دولت به پایه پولی را محدود کنیم و پایه پولی را کنترل کنیم؛ اما به دلیل ماهیت نظام بانکی و وضعیتی که در آن قرار داشتیم وقتی حجم نقدینگی با رشد قبلی افزایش پیدا کرد لاجرم پایه پولی هم باید همراه با نقدینگی، رشد می‌کرد و این اتفاق افتاد و بانک مرکزی به صورت منفعلانه تن به افزایش پایه پولی از محل اضافه برداشت بانکها داد.

این کارشناس اقتصادی افزود: برخلاف تصور مسئولین بانک مرکزی، مبنی بر اینکه علیت از سمت پایه پولی به نقدینگی است و می‌توان حجم پایه پولی را کنترل کرد و مانع بروز تورم شد اما می‌توان گفت مادامی که نرخ سود برای بانک مرکزی حائز اهمتیت باشد، علیت از نقدینگی به سمت پایه پولی است و بانک مرکزی قادر به کنترل حجم پایه پولی نخواهد بود.

وی در ادامه گفت: در سالهای اخیر نیز شاهد بودیم وقتی نقدینگی رشد پیدا کرد با توجه به لزوم اخذ سپرده قانونی،‌ نیاز به ذخایر بانک مرکزی افزایش پیدا کرد، از طرف دیگر هم بانک مرکزی عرضه ذخایر را با توجیه سالم سازی نقدینگی محدود کرده بود و بانکها ناچار به رقابت برای جذب سپرده برای فرار از پرداخت جریمه ۳۴ درصدی اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی ‌شدند. لذا مازاد تقاضا برای ذخایر بانک مرکزی، از مهم‌ترین علل افزایش نرخ بهره بوده است. البته در برخی زمان‌ها به طور مقطعی توانستند جلوی این اتفاقات را بگیرند اما بصورت مقطعی بود.

بنی‌طبا با اشاره به عوامل ایجاد کننده وضعیت فعلی نظام بانکی گفت: مدیریت ضعیف بانک مرکزی در ارتباط با نرخ بهره و فاصله گرفتن این نرخ از عوامل بنیادین اقتصاد برای مدت طولانی قریب به ۳ سال منجر به وضعیت نامساعدی در بانک‌ها شده است و شکاف قابل توجهی بین ارزش واقعی دارایی بانکها و بدهی های آنها ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی در خصوص نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها گفت: یکی از مهم ترین ریشه های شکل گیری وضع موجود خصوصی سازی، نظام بانکی در دهه ۸۰ و در شرایط فقدان عدم حکمرانی پولی بود. هنوز هم پس از ۱۵ سال بانک مرکزی حکمرانی پولی ندارد و وضع فعلی خروجی رقابت بانکها و پیگیری منافع و سودجویی بانکهای خصوصی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ بانک مرکزی تلاش‌های اندکی را در رابطه با شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها کرد که اقدامات مثبتی بود که باید با جدیت بیشتر و سرعت بیشتر در این راستا اقدام نماید.

این کارشناس درخصوص مدیریت فعلی بانک مرکزی نیز اظهار داشت: مدیریت حاکم مدیریت کارآمد و با جرأتی نیست ولی انتصاب مدیر جسور و با کفایت اگرچه شرط لازم است، شرط کافی نیست و برای حل مشکلات این حوزه تمامی حاکمیت باید اقدام کنند.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: