مشاور رئیس کل بانک مرکزی:

ارتقای نظارت پیش‌نیاز هر اقدامی در اصلاح نظام بانکی است

طراح اصلاح صورت های مالی بانک ها با تاکید براینکه همه قبول دارند اجرای کامل این استانداردها اجتناب ناپذیر است، گفت: از سال ۹۳ به طور عمیق این را مطالعه کردیم به دلیل اینکه خود آقای سیف اصولا همین رشته را دارند، از ما نگران تر بودند.

به گزارش عیارآنلاین، احمد بدری صبح امروز در میزگرد سیاستی «ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی IFRS» در بیست و هفتمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با بیان اینکه اجماع فراگیری وجود دارد که ارتقای نظارت پیش‌نیاز هر اقدامی در اصلاح نظام بانکی است، اظهار داشت: بازطراحی نظام نظارت از سال ۱۳۹۳ آغاز و انجام شد و امروز در مرحله استقرار است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تشریح اصلاح صورت‌های مالی بانک‌ها براساس گزارشگری مالی بین المللی IFRS گفت: اصلاح صورت‌های مالی بخش کوچکی از طرح اصلاح نظام بانکی بود که البته نمود بیشتری پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی براساس اصول ۲۹ گانه بانک و بومی سازی لازم آن پیش رفته است، افزود: نمونه ای برای صورت های مالی بانک ها براساس استاندارد IFRS تهیه شد که نمونه همگرا با این استاندارد نامگذاری شد.

بدری توضیح داد که بانک مرکزی بعد از بحث های کارشناسی به این نتیجه رسید که اجرای استاندارد گزارشگری مالی بین المللی ضرورت بسیار بالایی دارد اما از آنجایی که در یک مرحله قابل اجرا نیست لذا باید در دو مرحله اجرا شود. ولی همچنان به دنبال اجرای این طرح است.

طراح اصلاح صورت های مالی بانک ها با تاکید براینکه همه قبول دارند اجرای کامل این استانداردها اجتناب ناپذیر است،درباره نحوه اجرای این استانداردها در ایران گفت: از سال ۹۳ به طور عمیق این را مطالعه کردیم به دلیل اینکه خود آقای سیف اصولا همین رشته را دارند و سالها در بانک کار کردند ایشان از ما نگران تر بودند که در اجرا چه می شود.

وی تاکید کرد که لزوم اجرای این سیاست ها در کشور قطعی است ولی نباید طوری سیاست ها را اجرا کرد که مشکلات دیگری در نظام بانکی بوجود آید.
بدری با بیان اینکه اگر در صورت های مالی یادداشت ریسک نباشد کسی در دنیا آن را نگاه هم نمی کند، افزود: قصد ما در مرحله اول آشنایی نظام بانکی با فرهنگ و ادبیات IFRS بود زیرا موضوع ریسک باید از قالب جلسات معمولی خارج شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ذات استاندارد IFRS را شفافیت و نه ارزش منصفانه دانست و افزود: در صورت های بانکی ۱۶۹ مورد تغییر یافت که یا در جهت ارتقای شفافیت یا در جهت همگرایی با IFRS بود.

بدری ادامه داد که بانک ها در سال نخست برای اجرای IFRS با برخی محدودیت ها مواجه بودند ولی در سال جاری بانک مرکزی اصرار دارد که حتما باید ۵۴ مورد یادداشت مرتبط با ریسک در صورت های مالی لحاظ شود.

مشاور رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد که اجرای مرحله دوم IFRS با اجبار امکان پذیر نیست و نیاز به زیرساخت های داخلی و بیرونی آمادگی حسابرسان ایرانی به ویژه در زمینه ارزش منصفانه دارد.

وی با بیان اینکه Core Banking نیاز به ارتقا دارد، اظهار داشت: بانک اطلاعاتی از وثایق لازم است زیرا میلیون ها پرونده تسهیلاتی در کشور وجود دارد.

بدری خاطرنشان کرد که مرحله اول استاندارد IFRS به خوبی امسال تمام خواهد شد ولی پیش نیاز اجرای مرحله دوم تکمیل شدن زیرساخت ها و ورود بانک مرکزی و سازمان بورس و دیگر سازمان های مرتبط است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: