۱۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵

مجلس در آزمونِ تاریخی اقدام متقابل با نقض برجام

با وضع تحریم های جدید علیه ایران توسط مجلس سنای آمریکا و نقض فاحش برجام، انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی طبق بند ۳ قانون برجام اقدامات متقابل لازم را در جهت حفظ منافع ملی انجام دهد و اقدامات داوطلبانه‌ای که در راستای برجام انجام داده است تعلیق کند و به تصمیمات مقاوم‌سازی اقتصاد بپردازد.

به گزارش عیارآنلاین، در ۲۱ مهرماه ۹۴ برجام در جلسه‌ای پرحاشیه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. تصویب سند مهمی که تنها در ۲۰ دقیقه به سرانجام رسید. اما اکنون چند ماه بعد از تصویب آن و بعد از گرفتن عکس‌های یادگاری پای پرچم‌های رنگین ۱+۵ و البته ایران، روح و جسم برجام توسط ۱+۵ نقض شده است آخرین مورد هم تصویب تحریم‌های اخیر توسط مجلس سنای آمریکا علیه ایران موسوم به s.722 بود.

نقض‌هایی که صدای رییس جمهور را هم درآورد بطوریکه روحانی در اظهار نظری گفت: صریحا اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه به اجرا گذاشته شود نقض فاحش برجام بوده است و پاسخ قاطعانه ما را دنبال خواهد داشت.

اکنون بعد از گذشت ما‌ه‌ها از جلسه ۲۱ مهرماه ۹۴ مجلس، امروز (یکشنبه ۱۱ تیرماه ۹۶) قرار است با طرحی که نمایندگان مجلس به تصویب می‌رسانند دولت را ملزم به اقدامی متقابل در برابر بدعهدی‌های طرف مقابل در برجام کنند

درخصوص این طرح محمود دهقان عضو کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به سابقه تصویب ناگهانی برخی طرح‌ها در مجلس می‌گوید: اگر طرح آبکی باشد دردی را دوا نخواهد کرد.

محمدعلی مسعودی نیز کارشناس مسائل راهبردی با تشریح آثار نقض‌های جدید برجام می‌گوید: قانونی که در حال تصویب علیه ایران است عملا نتایج موثر بر اقتصاد و برداشته شدن تحریم‌ها را از بین می‌برد و این پیش‌بینی که روابط بانکی ایران دچار اشکالاتی شود که به شرایط قبل برجام و حتی بدتر از آن برگردد هست لذا این انتظار وجود دارد که برای حفظ همین آثار برجام، اقدامات متناسبی صورت بگیرد که می تواند شامل مقاوم سازی اقتصاد باشد که با ابزارهایی چون پیمان‌های پولی دوجانبه امکان پذیر است. از طرفی هم در حوزه قانون‌گذاری، بندی که درخصوص نقض برجام در قانون مجلس در رابطه با برجام است باید اجرایی شود و اینکه ما به دنبال تصویب قانون جدیدی باشیم می‌تواند این پیام را که ما جدی نمی‌خواهیم اقدام متقابل را دنبال کنیم داشته باشد.

مسعودی ادامه داد: در بند ۳ قانون قبلی مجلس قید شده است که اگربدعهدی از طرف مقابل صورت گرفت، ایران اقدامات داوطلبانه‌ای که انجام داده است را تعلیق کند  و طی برنامه‌ای سانترفیوژها را افزایش دهد این اقداماتیست که قانونش هم وجود دارد و نیاز به تصویب قانون جدید نیست.

از سوی دیگر فواد ایزدی کارشناس ارشد روابط بین‌الملل گفت: قانون مصوب مجلس در کشور وجود دارد ولی اجرایی نشده است و همین باعث بدعهدتر شدن آمریکا شده است و عدم اقدام متقابل، طرف مقابل را تشویق می‌کند به وضع تحریم‌های بیشتر و اگر قرار است قانون اجرا نشود بهتر است تصویب نشود که ضررش هم کمتر است.

تصمیم اقدام متقابل مجلس شورای اسلامی درخصوص نقض برجام نیازمند فدا کردن منافع حزبی و جناجی می‌باشد.