«حفظ سلامت قوه قضائیه » مطالبه جدی رهبری در یک سال گذشته

یکی از دغدغه های اصلی رهبری معظم انقلاب که در دیدار مسئولین قوه قضائیه در سال ۹۵ مطرح شد، توجه به سلامت قوه قضائیه و پاک سازی این نهاد از وجود عناصر فاسد و متخلف بوده است. اکنون در آستانه سالگرد مطالبه رهبری از مسئولین قوه قضائیه، عملکرد آن قوه در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، هر ساله هفته قوه قضایی فرصتی را فراهم می آورد تا عملکرد قوه قضائیه مورد بررسی قرار گیرد و میزان تحقق مطالبات مقام معظم رهبری و مردم از این رکن اساسی تحقق عدالت ارزیابی شود.

یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص قوه قضائیه، حفظ سلامت قوه قضائیه و برخورد با مفاسد درونی آن بوده است. مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس و مسئولان قوه قضائیه در تاریخ ۹ تیرماه ۹۵ که به مناسبت هفته قوه قضائیه با ایشان دیدار داشتند، بر توجه به رضایت مردم تاکید کرده و جلب رضایت مردم را وظیفه‌ای اسلامی و هدفی مبنایی عنوان کردند و فرمودند: « حفظ سلامت قوه‌ی قضائیه اصلی‌ترین عامل جلب رضایت مردم  می باشد».

ایشان سلامت قوه قضائیه را در درجه اول اهمیت بر شمردند و تاکید کردند که مسئولین باید آن را یک کار اساسی در نظر بگیرند. ایشان وجود معدود افراد فاسد در قوه قضائیه را ظلم به مردم دانسته و برخورد جدی، قاطع و مستمر با این افراد را مطالبه کردند.

فرهاد تجری، نایب‌ رئیس کمیسیون اصل‌نود مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ ۳ مرداد ماه ۹۵، پایش و رصد عملکرد را به عنوان یکی از راه های مقابله با فساد مطرح کرده بود و  با بیان این که پایش و رصد دستگاه قضایی قبل از جذب قضات و کارکنان، حین کار و در زمان رسیدگی به امور قضایی بستر سلامت قضایی را فراهم می‌کند، گفت: «کارکنان و قضات دستگاه قضا بار مسئولیت بسیاری دارند بنابراین ضروری است تا با تقویت بعد مالی قوه قضاییه، تقسیم کار و تقویت ابعاد نظارتی، تجهیزات‌ و سرمایه انسانی از بروز فساد فردی جلوگیری شود».

بنابراین لازمه‎ی تحقق مطالبه‎ی رهبری از مسئولین قضایی، ایجاد زیرساخت های نظارتی و پایش عملکرد قضات و کارکنان و برخورد بازدارنده با افراد متخلف است. در همین راستا، یکی از سیاست های کارآمد نظارتی، نظارت از طریق مردم و ارباب رجوع است به طوری که مردم نقش ناظر را ایفا کرده و موارد تخلفی را به نهادهای نظارتی گزارش کنند. به همین جهت یکی از دستاوردهای قوه قضائیه در عرصه نظارت، طراحی و رونمایی از دو سامانه برای دریافت گزارشات مردم در خصوص احیای حقوق عامه و عملکرد دادسراها ‌است.

علاوه بر ایجاد زیرساخت های نظارتی، مسئولین برخورد جدی با افراد فاسد موجود در قوه قضائیه را در دستور کار قرار داده اند به طوری که محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۶ از بازداشت بیش از ۵۰ قاضی در سال ۹۵ خبر داده است.

بررسی عملکرد قوه قضائیه در یک سال گذشته نوید دهنده تحولاتی اساسی در حوزه خدمات رسانی و افزایش سلامت قوه قضائیه می باشد که نیازمند قدردانی از زحمات مسئولین محترم است؛ اما در ادامه این فعالیت ها ضرورت توجه بیش از پیش به نقش مردم و نهادهای مردمی در نظارت بر عملکرد دادگاه ها و اصلاح ساختارها و فرایندهای فسادزای درون قوه باید در اولویت قرار گیرد.

علاوه بر این، ضرورت دارد که قوه قضائیه به عنوان مسئول اصلی پیشگیری از جرم به شناسایی ساختارها و قوانین فسادزا و اصلاح آنان بپردازد و بسترهای بروز فساد در سایر قوا را نیز از بین ببرد.

۱ دیدگاه

  1. صادق :

    شاید بارها برای شما هم چک بلامحل دادند ، بارها سرتان کلاه گذاشتند ، بارها مورد ظلم و ستم قرار گرفتید و حق تان تضییع شده و همواره با این جمله روبرو شدید برو شکایت کن ! راستی چرا متخلفان به شما تأکید می کنند برو شکایت کن ! پاسخ : اگر قوه قضائیه برابر قانون به شکایات و دعاوی مردم مظلوم بی طرفانه رسیدگی می کرد اگر برای تحقق عدالت و احقاق حقوق ملت مظلوم تلاش می کرد اگر قضات با وجدان و پاکدستی داشتیم یقیناً هیچ شخصی جرأت تخلف نمی کرد تا با گستاخی تمام به مالباخته و ستم دیده بگوید برو شکایت کن !

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: