معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

طی ۴ سال اخیر خودکفایی در شکر به بیش از ۷۵ درصد رسید

عباسی معروفان: طی ۴ سال اخیر خودکفایی در شکر به بیش از ۷۵ درصد رسید و این درحالی است که در ابتدای دولت این رقم کمتر از ۵۰ درصد بوده است. سالانه ۲ میلیون و ۵۸۵ هزارتن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و این درحالی است که سال ۸۵، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن شکر به کشور وارد شد. ظرف سه سال آینده با توسعه کشت چغندر پاییزه به خودکفایی صددرصدی خواهیم رسید.

به گزارش عیارآنلاین، مدیریت بخش کشاورزی، تداوم برنامه‌های توسعه‌ای و افزایش بهره‌وری، تنظیم بازار، رشد صادرات ،افزایش ضریب خوداتکایی محصولات استراتژیک،ذخیره مناسب گندم در سیلوها، بهره‌وری و راندمان آبیاری و مثبت کردن تراز تجاری ویترین موفقیت دولت یازدهم قرار گرفت.
حال به سراغ مسئولان مربوطه می رویم تا از آخرین وضعیت دستاوردهای بخش کشاورزی با خبر شویم:
محمد علی شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به آخرین وضعیت توسعه سیستم‌های نوین آبیاری اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های اخیر استفاده از سامانه های نوین آبیاری تأثیر بسزایی در افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب دارد.
وی افزود: علی رغم مصرف بالای آب در بخش کشاورزی اما راندمان آبیاری تعریفی ندارد.
شاعری با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار اراضی در برنامه پنجم توسعه مجهز به آبیاری تحت فشار هستند، گفت: گرچه این رقم ایده آل نیست اما در مقایسه با دورهای قبل گام مهمی در این زمینه برداشته شده است.
سخنگوی کمیسسیون کشاورزی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرده‌ایم که سالانه تجهیز ۶۰۰ هزار هکتار اراضی به سیستم های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار دهند که بدین منظور اعتبارات لازم نیز در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه سیستم های نوین آبیاری تأثیر بسزایی در حفظ ذخایر سفره های زیر زمینی دارد، تصریح کرد: طی پنج سال آینده پیش‌بینی می شود که سه میلیون هکتار اراضی تحت پوشش آبیاری های نوین قرار بگیرند که با اجرای این مصوبه سالانه حداقل ۱۰ میلیارد متر مکعب صرفه جویی آب را خواهیم داشت .

چه عواملی افزایش ۴ برابری درآمد گندمکار را رقم زد؟

علی قلی ایمانی رئیس بنیاد توانمند سازی گندمگاران گفت: علی رغم آنکه ۶ میلیون هکتار از اراضی در دولت دهم به کشت گندم اختصاص داشت اما میزان خرید در پایان دولت ۴ میلیون و ۸۰ هزارتن بود.
وی افزود: درآمد یک میلیون و ۲۵۰ هزار گندمکار از فروش ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم با احتساب تورم ۳۲ درصدی تنها ۴ هزار میلیارد تومان بود.
قلی ایمانی ادامه داد: با برنامه ریزی معاونت زراعت وزارت جهاد در دولت یازدهم افزایش ضریب خوداتکایی با اقداماتی نظیر تأمین به موقع نهاده‌ها، آموزش و ترویج، استفاده از تشکل‌های مردم نهاد و ارتباط تنگاتنگ با کشاورزان در عرصه در دستور کار قرار گرفت.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمگاران با اشاره به وضعیت خرید گندم طی چند سال اخیر بیان کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم ر سال ۹۱، ۶ میلیون و ۲۰۰ هزارتن، ۹۲، ۸ میلیون و ۲۰۰ هزارتن و سال گذشته ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شد که با این وجود سهم کشاورزان به ۱۵ هزار میلیارد تومان ارتقاء یافت.
وی در ادامه افزود: علی رغم کاهش ۴۰۰ هزارهکتار سطح زیر کشت گندم و تورم از ۳۲ به ۱۱ درصد باید گفت که درآمد گندمگاران طی چند سال اخیر ۴ برابر افزایش داشته است.
قلی ایمانی با اشاره به مقایسه وضعیت ذخیره گندم اظهار داشت: در پایان دولت دهم ذخیره گندم در سیلوها جوابگوی نیاز کمتر از ۱۰ روز کشور بود و این درحالی است که ذخیره موجود در سیلوها جوابگوی نیاز یکسال کشور است.

آخرین وضعیت ضریب خوداتکایی محصولات استراتژیک

حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی، بیان کرد: طی ۴ سال اخیر خودکفایی در شکر به بیش از ۷۵ درصد رسید و این درحالی است که در ابتدای دولت این رقم کمتر از ۵۰ درصد بوده است.
وی با اشاره به وضعیت واردات شکر افزود: سالانه ۲ میلیون و ۵۸۵ هزارتن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و این درحالی است که سال ۸۵، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن شکر به کشور وارد شد.
به گفته عباسی معروفان علی رغم افزایش جمعیت ظرف سه سال آینده با توسعه کشت چغندر پاییزه به خودکفایی صد درصدی خواهیم رسید.
معاون داخلی بازرگانی دولتی با اشاره به آخرین وضعیت واردات دانه های روغنی بیان کرد: سالانه به طور متوسط یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن روغن خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در یک مقطعی ۱۰۰ درصد نیاز از طریق واردات تأمین می شد که این رقم با اقدامات حمایتی به ۸۸ درصد رسیده است.
وی در ادامه افزود: طی چهار سال اخیر برای خرید محصولات کشاورزی ۹ میلیارد دلار هزینه کردیم که این رقم سال گذشته به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار تقلیل یافته است.
عباسی معروفان با اشاره به وضعیت تولید برنج تصریح کرد: با توجه به بحران منابع آبی و آب بر بودن تولید خودکفایی در این محصول امکان پذیر نیست .

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: