۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۶

اقتصاد مقاومتی در قطر؛ از گاو شیرده تا کمپین حمایت از تولید ملی

قطر با سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۵۷ هزار دلار یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان محسوب می‌شود اما رخدادهای اخیر درخصوص قطر ثابت کرد، بزرگترین ثروت خودکفایی و عدم وابستگی به غیر و بیگانه است که در این راستا مردم قطر بعد تحریم‌ها، کمپین تولید ملی راه انداخته‌اند و به دنبال رونق تولید ملی هستند.

به گزارش عیارآنلاین، چهار هزار گاو هولشتاین قرار است طی بزرگترین حمل و نقل هوایی احشام که تاکنون در جهان سابقه نداشته است به قطر منتقل شوند تا در این محاصره اقتصادی، این کشور بتواند چند حلقه از وابستگی زنجیره غذایی‌‌اش را کمتر کند.

به نقل از بلومبرگ، وقوع بحران در روابط قطر با همسایگان عربش، یک تاجر قطری را واداشته تا برای مقابله با تحریم‌های کشورهای عربی و پر کردن خلأ ایجادشده در بازار لبنیات کشورش، ۴۴ هزار رأس گاو را با هواپیما به صحرای قطر منتقل کند.

شرکت قطر ایرویز باید ۶۰ پرواز انجام دهد تا گاوهای ۵۹۰کیلویی‌ای را که ممتاز خیاط، رئیس هولدینگ پاور اینترنشنال در استرالیا و آمریکا خریداری کرده به قطر انتقال دهد. این تاجر قطری گفت: «اکنون زمان کار کردن برای قطر است».

شبکه های تلوزیونی سعودی در این چند روز تا تواستند قفسه‌های خالی فروشگاه‌های قطر را نشان دادند که مردم بعد از اعلام بسته شدن مرز خاکی قطر به فروشگاه‌ها هجوم برده و از ترس بروز قحطی تمام مواد خوراکی را خریداری کرده و به خانه بردند.

در این راستا مسئولان قطری هم برای بازگشت آرامش به مردم به آن‌ها اطمینان دادند که راه واردات بسته نیست. هواپیماها ابتدایی ترین نیازهای غذایی را از برخی کشورهای منطقه از جمله الجزایر، ترکیه و ایران به شبه جزیده قطر می‌رسانند و معلوم نیست اگر ایران آسمان هوایی خود را باز نمی‌گذاشت، کلاف مشکلات این کشور چقدر پیچیده تر می‌شد.

نوش آبادی سخنگوی شرکت هواپیمایی هما در خصوص پروازهای ایران بسمت قطر گفت: در این پرواز ها ما مواد فاسد شدنی از قبیل سبزیجات، کاهو، گوجه فرنگی و… به قطر ارسال کردیم و تقریبا در هر هواپیما ۹۰ تن بار ارسال کردیم.

در تحریم قطر نام ایران از زبان رسانه‌های غربی و عربی نمی‌افتد به طوری که رسانه‌های غربی در مورد قطر گفته‌اند: کشوری که ۳ کشور او را چند روزی است تحریم کرده‌اند دست نیاز به سمت کشوری بلند کرده است که بیش از ۳۰ سال اغلب قدرت‌های جهان او را تحریم کردند. شبکه بلومبرگ نیز گزارش داده است که مردم قطر بعد تحریم‌ها کمپین تولید ملی راه انداخته‌اند.

در همین خصوص نیز حمد العطیه کارشناس قطری گفته است: ما فقط برای ۲ روز ذخیره آب داریم، ما ۹۰ درصد غذاهای‌مان را وارد می‌کنیم و کمتر از ۱ درصد زمین‌های ما قابل کشت هستند و همان اندک کشاورزی که داریم بدلیل سیاست‌های بازار آزاد و ورود رقیب‎های قوی از حرفه خود بازماندند. بنابراین ما با ریسک‌هایی هم مواجه هستیم و این خطرات پایداری و حیات این ملت را تحت تاثیر قرارا می‌دهند

یک کارشناس دیگر قطری نیز گفته است: تنها راه پیش‌روی قطر برای نجات از وضع فعلی، رونق کشاورزی است ما باید آب را به کشاورزان برسانیم و کشاورزان قادر خواهند بود کاشته‌هایشان را آبیاری کنند و مواد غذایی مورد نیاز جامعه را تامین کنند.

قطر با سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۵۷ هزار دلار یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان محسوب می‌شود اما پیش‌آمدهای اخیر سیاسی قطر ثابت کرد بزرگترین ثروت خودکفایی و عدم وابستگی به غیر و بیگانه است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: