۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی در گفتگو با عیارآنلاین:

تفکیک بازرگانی از وزارت صنعت به تولید ملی ضرر می‌زند

پژمانفر در خصوص لایجه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر بین تولید و عرضه فاصله بیندازیم باعث می‌شود که انگیزه در تولیدکننده از بین برود و مشکلات فراوانی به وجود آید؛ بنابراین باید نبض و مدیریت تولید و عرضه را در دست یک مدیریت واحد بسپاریم.

نصرالله پژمان‌فر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با عیارآنلاین، در مورد لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها گفت: پس از ادغام وزارتخانه‌ها، دولت نهم باید شرح وظایف وزارتخانه‌های جدید را ظرف مدت ۶ ماه به مجلس ارائه می‌کرد که این موضوع نه در دولت قبل و نه در دولت فعلی انجام نشد.

وی ادامه داد: بنده مسیر را یک مسیر غیر کارشناسی می‌دانم. دلیلش هم یک سری وظایفی در اجرایی شدن این وزاتخانه‌ها بوده که این کارها صورت نگرفته است. در صورتی ما می‌توانیم یک طرحی را ناموفق تلقی کنیم که تمام تلاشمان را در جهت انجام آن کار کرده باشیم که دراین‌باره انجام نداده‌ایم. از طرفی الان به این نتیجه رسیده‌ایم که این وزارتخانه‌ها ناکارآمد هستند و وظایفی که روی دوششان گذاشته‌ایم نتوانستند انجام بدهند. خب وقتی‌که ما آیین‌نامه‌های مناسبی در ارتباط با این موضوع تدوین نکرده و نیامده‌ایم مسیر اجرایی شدن مصوبه قبلی را طی کنیم خب طبیعتاً چنین مشکلاتی هم به وجود می‌آید.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۹۰ درصد مشکل در ضعف مدیریت است، افزود: برخی می‌گویند تنوع مسائل در فلان وزارتخانه بالاست و وزیر به انجام امور نمی‌رسد. ما وزیری گذاشته‌ایم که خود در بیرون شرکت دارد، وزیری گذاشته‌ایم امکان حضورش در وزارتخانه حداقلی است بعد ما انتظار داریم که این وزارتخانه کارآمدی داشته باشد.

وی افزود: مشکل ما مشکل مدیریتی و رویکرد سیاسی به این مسئله است. اینکه یک وزیر کمترین حضور را دارد، ناتوانی دارد، اشتغالاتی در بیرون دارد و می‌خواهد با عینک سیاسی آن وزارتخانه را اداره کند. ما اگر بخواهیم دوباره وزارت خانه را تفکیک کنیم و هرکدام از این وزارتخانه‌ها را به سه تا نه ده تا وزارتخانه تبدیل کنیم، باز این جنس وزیر توانایی اداره کردن آن وزارتخانه را ندارد. مشکل درجایی دیگر هست. مشکل رو باید درجایی دیگر حل کنیم. به قول سهراب سپهری چشم‌ها را باید شست، باید راه‌ها را عوض کرد.

حجت‌الاسلام پژمان فر عنوان کرد: احیای مجدد وزارت بازرگانی به تولید ملی ضرر می‌رساند و ما اگر بین تولید و عرضه فاصله بیندازیم باعث می‌شود که انگیزه در تولیدگر از بین برود. ما وقتی بخواهیم با دو نوع مدیریت مختلف، تولید و عرضه را مدیریت کنیم مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد. ما باید نبض و مدیریت تولید و عرضه را در دست یک مدیریت واحد بسپاریم که به قول قدیمی‌ها نه سیخ بسوزد نه کباب.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: کشمکش‌های بین حقوق مصرف‌کننده و حقوق تولیدکننده با دو نوع مدیریت مختلف در هیچ جایی از جهان قابل‌حل نبوده و در کشور ما نیز قابل‌حل نخواهد بود. ما نمی‌توانیم در دو مدیریت مختلف که هرکسی برای خودش یک مدیریت مستقل داشته باشد، منافع مشترکی را تعریف کنیم. در این صورت یا افراط خواهد شد یا تفریط، یا به‌جانب تولیدکننده می‌رود یا به‌جانب مصرف‌کننده.

وی با بیان اینکه با مدیریت واحد و یکپارچه هست که می‌توانیم بی‌طرفانه مشکلات را حل کنیم، گفت: منتها می‌گویند ما مدیری نداریم که بتواند هر دوتا را مدیریت کند. پس برویم دوتا مدیریت درست کنیم. خب این ضعف مدیریت ما هست. به‌جای آن معاونت مربوطه را تقویت کنید.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل ارائه لایحه این بوده که در این دولت مردم چهار سال انتظار داشته‌اند که یک سری مشکلات و مسائل برایشان حل‌وفصل شود و این دستگاه‌ها بتوانند در یک حد متوسط نه یک حد آرمانی، یک سری کارهایی در کشور انجام بدهند که انجام ندادند. جمع‌بندی این‌ها این بوده که یک مقصری پیدا کنند و آن مقصر این بوده که بگویند ساختارمان ایراد داشته و باید ساختارمان را درست کنیم. چهار سال هم بگیروببندهای ساختاری داشته باشیم و بعد هم دولت دوازدهم تمام می‌شود. همان‌طوری که در این چهار سال گذشته کسی نمی‌تواند بپذیرد که به دلیل ساختار این مشکلات وجود داشته، تجربه کردن ساختار جدید هم نمی‌تواند بهانه‌ای باشد برای قبول مشکلات.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: