عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین، عنوان کرد:

احیاء وزارت بازرگانی ، تصمیمی نادرست و حرکتی اضافی

کاظم‌نسب با اشاره به نادیده گرفته شدن قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی (قانون انتزاع) با احیاء دوباره وزارت بازرگانی، افزود: قانون تمرکز یکی از موفق‌ترین قوانین درزمینهٔ کنترل عرضه‌وتقاضای محصولات کشاورزی بود.

جواد کاظم‌نسب، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون لایحه جدید دولت مبنی بر احیاء دوباره وزارتخانه بازرگانی گفت: با توجه به اینکه در دولت‌های قبل تجربه ایجاد وزارت بازرگانی وجود داشته است و عملاً نتیجه قابل قبولی حاصل نشده است می‌توان به این نتیجه رسید که ایجاد وزارت بازرگانی نمی‌‌تواند به بهبود وضعیت در شرایط فعلی کمک کند.

وی با اشاره به نادیده گرفته شدن قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی (قانون انتزاع) با احیاء دوباره وزارت بازرگانی افزود: قانون تمرکز یکی از موفق‌ترین قوانین درزمینهه کنترل عرضه‌وتقاضای محصولات کشاورزی بود که وزارت جهاد کشاورزی به‌رغم در اختیار نداشتن اختیارات کامل در این حوزه توانست موفقیت‌های زیادی را بدست آورد.

وی ادامه داد: جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و خودکفایی نسبی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی نمونه‌ای از این موفقیت‌ها در چند سال اخیر است.

وی افزود: این ظرفیت در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که تولید محصولات کشاورزی، صادرات و واردات آن‌ها و عرضه‌وتقاضای محصولات مصرفی کشاورزی را مدیریت کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس بابیان اینکه وزارت بازرگانی بی‌اطلاع از وضعیت کشاورزی کشور است گفت: وزارتخانه‌ای که بی‌اطلاع از وضعیت کشاورزان و محصولات تولیدی کشاورزی است به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند مدیریت صحیحی در این حوزه انجام دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات آتی مجلس در این زمینه افزود: در مجلس شورای اسلامی اتفاق‌نظر خوبی ایجادشده و نمایندگان مجلس هم به این نتیجه رسیده‌اند که بزرگ شدن دولت نمی‌تواند کمکی به بهبود شرایط کند.

کاظم نسب در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: به اعتقاد بنده احیاء دوباره وزارت بازرگانی تصمیمی نادرست و حرکتی اضافی است. دولت باید اختیارات وزارت جهاد کشاورزی را درزمینهٔ عرضه‌، تقاضا و حتی تنظیم بازار محصولات استراتژیک مصرفی افزایش می‌داد. به همین دلیل بنده به‌عنوان به عضوی از کمیسیون کشاورزی مجلس با این تفکیک مخالف هستم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: