۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶

وضعیت مبهم قرارداد یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه در ایران

وزیر نیرو درباره زمان اجرایی شدن قرارداد یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه تولید برق حرارتی گفت: قرارداد یونیت ترکیه در مسیر بررسی‌های نهایی است، اما معلوم نیست این قرارداد چه زمانی اجرایی شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که قرارداد یونیت ترکیه به کجا رسید و چه زمانی اجرایی می‌شود؟ اظهارداشت: قرارداد یونیک ترکیه در مسیر بررسی‌های نهایی است که به محض اینکه این بررسی‌ها به اتمام برسد این قرارداد به مرحله اجرا در می‌آید؛ معلوم نیست این قرارداد چه زمانی اجرایی شود.

وزیر نیرو پیش از این از اعمال پیشنهادات و نظرات نهادهای نظارتی در قرارداد یونیت ترکیه خبر داده بود.

قرارداد شرکت تولید برق حرارتی با شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه برای احداث نیروگاه در کشور یکی از بحث برانگیزترین قراردادهای خارجی دولت یازدهم است که تاکنون تغییر و تحولات زیادی داشته و هنوز نهایی نشده است.

ظرفیت این پروژه در ابتدا ۵۰۰۰ مگاوات و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای آن ۳ میلیارد دلار اعلام شد، اما با افزایش انتقادات به این قرارداد، سازمان بازرسی کل کشور دولت را به کاهش ظرفیت پروژه به یک نیروگاه (نزدیک به ۱۰۰۰ مگاوات) ملزم کرد.

با این وجود اظهارات اخیر مسئولان شرکت تولید نیروی برق حرارتی نشان می‌دهد این سازمان از موضع خود عقب نشینی و با دو برابر شدن ظرفیت اعلامی (احداث دو نیروگاه با ظرفیت ۲۰۰۰ مگاوات) موافقت کرده است و احتمال افزایش این ظرفیت نیز وجود دارد.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: