۳۱ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۲

چه کسانی از تفکیک تولید و بازرگانی در کشاورزی سود خواهند برد؟

بسیج دانشجویی دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه ای به ریاست مجلس شورای اسلامی، مدیریت یکپارچه در کل زنجیره تولید و بازرگانی محصولات کشاورزی و غذایی یکی از مهم‌ترین شروط رونق تولید و حمایت واقعی از مصرف کننده دانستند وخواستار عدم تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت شدند.

به گزارش عیارآنلاین، بسیج دانشجویی ۱۲ دانشگاه سراسری در نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی خواستار عدم تفکیک وزاتخانه صنعت، معدن و تجارت شدند.

متن نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

جناب آقای دکتر لاریجانی

 

با اظهار تاسف و تسلیت به مناسبت حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی  که به دست ایادی استکبار و مزدوران تکفیری داعشی صورت گرفت باستحضار می‌رساند بسیج دانشجویی دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه‌های سراسر کشور ( امضا کنندگان ذیل ) با دغدغه‌مندی نسبت به مسائل اساسی کشور بدینوسیله نقطه نظرات خود را پیرامون ” لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت” و انتزاع مجدد وظایف بازرگانی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی تقدیم می‌دارد.

۱-  مدیریت یکپارچه در کل زنجیره تولید و بازرگانی محصولات کشاورزی و غذایی یکی از مهم‌ترین شروط رونق تولید و حمایت واقعی از مصرف کننده است. در واقع موثر‌ترین شکل حمایت از تولید داخل، فراهم کردن بازار مناسب برای فروش محصولات در داخل و یا خارج از کشور است. مدیر تولید می‌تواند با استفاده از ابزار مدیریتی که در اختیار دارد، اقدام به سیاست‌گذاری و تنظیم بازار به سمتی نماید که تولید داخلی قربانی واردات بی‌منطقِ محصولات خارجی نشده و از طرف دیگر نیاز عمده بازار به اتکای تولید داخل رفع شود. یکی دیگر از فواید مدیریت زنجیره تولید تا عرضه محصولات کشاورزی به دست مدیر تولید، سیاست‌گذاری صادرات محصولات مازاد بر نیاز داخلی و همچنین طراحی و اجرای نظام استاندارد مناسب برای تولید داخل می باشد. عملکرد مثبت وزارت‌خانه‌های متولی تولید محصولات کشاورزی و غذایی در کشورهای پیشرو، در حوزه امور بازرگانی و همچنین ارتقای کیفیت و کمیت محصولات، نشان دهنده مفهوم مترقی «تمرکز اختیارات تولید و بازرگانی» در یک دستگاه متولی است.

۲-  با نگاهی به آمار تجارت محصولات کشاورزی در ماه‌های اخیر می‌توان گفت هماهنگی مدیریت بازرگانی و تولید یکی از عوامل کاهش واردات و رشد صادرات این بخش می‌باشد. بر این اساس ارزش صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۴ از کل صادرات غیرنفتی حدود ۱۶ درصد بوده است. از سوی دیگر حجم واردات محصولات کشاورزی در این مدت در مقایسه با سال گذشته ۱۷٫۶۴ درصد و از نظر ارزشی نیز ۲۷٫۵۱ درصد کاهش یافته است. از سوس دیگر رشد مثبت اقتصادی سال گذشته نیز مدیون رشد بخش کشاورزی بوده که نتیجه کنترل و کاهش واردات و رونق صادرات می‌باشد.

۳-   سال ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی پس از سال‌ها بررسی کارشناسی قانونی تحت عنوان ” تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی” را مصوب کرد تا تصمیم‌‌گیری و سیاست‌‌گذاری درباره‌ تولید تا بازار محصولات کشاورزی در یک نهاد متمرکز شود و این تمرکز وظایف و اختیارات بتواند یکپارچگی تصمیم‌سازی را به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در پی‌داشته باشد. براین اساس بخشی از اختیارات و زیرساخت‌های مرتبط با امور بازرگانی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی تجمیع شد و اکنون تاکید متخصصان، تولیدکنندگان و کشاورزان، لغو این بخش از لایحه مذکور می‌باشد.

۴- تجربه دیگر کشورها در این مورد هم می‌تواند سودمند باشد؛ مثلا نروژ یکی از کشورهایی است که با فعال‌سازی ظرفیت‌های یکپارچه تولید و بازرگانی به دستاوردهای بزرگی در حوزه توسعه بازار و ارتقای صادرات دست یافته است و توانسته دومین صادرکننده شیلات در جهان باشد. تجربه کشورهای پیشرفته در کشاورزی نظیر آمریکا نیز به این شکل است.

در پایان خواهشمند است با تکیه و استفاده از نظرات کارشناسی نخبگان و دلسوزان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و شاغلین بخش‌های اجرایی با اتخاذ تصمیم صحیح در تحقق اقتصاد مقاومتی سهیم باشید.

ومن ا… التوفیق

 

بسیج دانشجویی دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

 • بسیج دانشجویی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
 • بسیج دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان
 • بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
 • بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی شهید چمران اهواز
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه یاسوج
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز
 • بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی شهید باهنر کرمان
 • بسیج دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: