۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد

” افزایش احتمال خاموشی با رشد مصرف برق “

مدیرعامل شرکت توانیر گفت:با افزایش ۹٫۳ درصدی رشد مصرف برق در روزهای اخیر و ادامه این روند احتمال خاموشی در کشور افزایش می یابد.

به گزارش عیارآنلاین، آرش کردی صبح امروز در برنامه روی خط خبر در خصوص آغاز اجرای طرح‌های تشویقی مدیریت مصرف برق برای صنایع، کشاورزی و اداره‌ها گفت: امسال با رشد روز‌افزون مصرف برق از تاریخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ماه طرح‌های تشویقی برای کاهش مصرف در نظر گرفته است.
وی درخصوص طرح‌های بخش صنایع گفت: در این حوزه سه طرح تشویقی برنامه‌ریزی شده که یکی از آنها جابجایی برنامه تعطیلی فصلی و دوره‌ای آنها به زمان پیک مصرف برق است که در این طرح جلوگیری از کاهش تولید صنایع و مقابله با رکود نیز در نظر گرفته شده است.
کردی افزود: صنایع می‌تواند به‌ٌصورت داوطلبانه تعطیلات روز جمعه خود را به ایام هفته منتقل کند تا با این اقدام از پیک مصرف برق در طول هفته بکاهند.
مدیر عامل شرکت توانیر در ادامه به طرح ذخیره عملیاتی اشاره و بیان کرد: با مصرف‌کنندگان بخش صنایع پیش از ۱۵ خردادماه وارد مذاکره شده‌ایم تا طی توافقی مشخص شود در چه زمان‌هایی مصرف خود را کاهش می‌دهند و با خروج آنها از مدار، ظرفیت ایجاد شده را در سایر بخش‌ها مصرف کنیم.
وی عنوان کرد: در سال گذشته ۴ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی صرفه‌جویی از راه طرح ذخیره عملیاتی داشته‌اند که همین امر تشویقی ۱۴۰ میلیارد تومانی شرکت توانیر به صنایع را به‌دنبال داشت.گفتنی است پاداش این اقدام هم برای صنایعی که اعلام آمادگی می‌کنند و هم برای آنهایی که طرح را اجرا می کنند، پرداخت می‌شود.
کردی اظهار کرد: در سال گذشته علاوه بر ۴ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی، ۴۳ هزار تفاهم‌نامه در بخش کشاورزی و بیش از ۵۰۰ قرارداد با بخش عمومی دولتی در خصوص کاهش مصرف قرارداد به امضا رسید.
مدیرعامل شرکت توانیر عنوان کرد: پیگیری‌هایی صورت گرفته تا ادارات دولتی موظف به کاهش حداقل ۱۰ درصدی مصرف نسبت به سال گذشته باشند.
**پیش‌بینی صرفه جویی ۴ هزار مگاوانی در تابستان سال جاری
وی ادامه داد: سال ۹۵ در حدود ۳ هزار مگاوات صرفه‌جویی از طریق راهکارهای مختلف صورت گرفت که پیش‌بینی ما برای سال جاری در حدود ۴ هزار مگاوات است.
مدیر عامل شرکت توانیر در خصوص کاهش مصرف برق مشترکین کشاورزی عنوان کرد: در سال گذشته از ۴۰۰ هزار مشترک کشاورزی ۴۳ هزار مشترک همکاری برای کاهش مصرف داشته‌اند، به‌گونه‌ای که در ۴ ساعت پیک مصرف روز هیچ‌گونه مصرفی نداشته‌ و در سایر ساعت‌ها برق آنها رایگان حساب شد.
کردی در ادامه به مشترکین خانگی اشاره و بیان کرد: برای مشترکین خانگی که بخش قابل توجهی از آنها، کنتورهای هوشمند سه زمانه دارند در صورتی‌که مصرف در میان‌باری یا کم‌باری، هزینه کمتری در مقایسه با پرباری پرداخت خواهند کرد به همین خاطر از این مشترکین تقاضا داریم مصرف‌های غیرضروری خود را به ساعات اولیه صبح و یا ساعت‌های پایانی شب منتقل کنند تا هم در مدیریت مصرف برق ما را یاری کرده و هم شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی هزینه‌های پرداختی خود باشند.
**پیک مصرف برق به بیش از ۴۹ هزار مگاوات رسید
مدیرعامل شرکت توانیر به رشد مصرف برق در سه ماه نخست سال جاری اشاره و بیان کرد: تا به امروز شاهد رشد ۹٫۳ درصدی پیک مصرف برق بوده‌ایم که این عدد در سال‌های گذشته ۴ الی ۵ درصد بوده است و بر همین اساس تا به امروز پیک ۴۹ هزار و ۷۰۰ مگاواتی را تجربه کردیم که پیش از این بیشترین مصرف برق در مدت مشابه سال ۴۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ثبت رسیده بود که این نشان از زنگ خطر برای ادامه مصرف در تابستان است.
وی در ادامه این نکته را یادآور شد: عبور مصرف برق از ۵۰ هزار مگاوات فشار فزاینده‌ای را به سیستم‌های برق وارد می‌کند که این امر احتمال خاموشی را افزایش خواهد داد.
کردی در خصوص توانایی تولید برق کشور گفت: تولید ۴۹ هزار و ۷۰۰ مگاوات برق در این زمان بی‌نظیر بوده که این نشان از توانایی بالای کشور در تولید برق دارد ولی با این شرایط اگر مدیریت مصرف برق صورت نگیرد در روزهای آتی تأمین برق با مشکل روبرو خواهد شد و با توجه به سراسری بودن شبکه برق این کمبود در تمام کشور توزیع خواهد شد.
**برق رسانی به ۲۱۷ روستا از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر
کردی در خصوص تأمین برق روستاها از طریق انرژی تجدیدپذیر گفت: برنامه‌ریزی‌های بین‌المللی به این شکل بوده که بسیاری از کشورها تا پایان سال ۲۰۳۰ میلادی ۳۰ درصد از انرژی مصرفی خود را از طریق انرژی‌های نو تأمین خواهند کرد که این امر کاهش هزینه تمام‌شده را به‌دنبال دارد. ایران نیز جهت‌گیری‌های خوبی در این خصوص داشته و در دولت یازدهم با مشوق‌های تعیین شده بیش از دو برابر ظرفیت نصب شده داشته‌ایم به‌گونه‌ای که در سال های قبل تنها ۱۶۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده در کشور وجود داشت که این رقم هم‌اکنون به ۳۴۰ تا ۳۵۰ مگاوات رسیده است.
وی افزود: روستاهایی که در مسیر صعب‌العبور قرار داشتند و دسترسی آنها به شبکه سراسری غیرممکن بود از طریق انرژی‌های نو برق‌دار شدند، همچنین می‌توانیم ادعا کنیم روستای بدون برق بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم.
کردی اظهار کرد: در دولت یازدهم در مجموع ۲ هزار و ۲۰۰ روستا برق‌دار شد که از این تعداد ۲۱۷ روستا از طریق انرژی‌های نو از این نعمت برخوردار شدند.همچنین در مجموع ۵۶ هزار و ۸۰۰ روستا از نعمت برق بهره‌مند شده‌اند.
وی در پایان به واقعی‌سازی قیمت برق اشاره و بیان کرد: براساس برنامه ششم باید با راهکاری منطقی قیمت برق به قیمت واقعی آن برسد که صنعت برق و در کنار آن خانوار  متضرر نشوند.در حال حاضر قیمت تمام شده برق بدون اعمال قیمت سوخت برای ما ۱۰۰ تا ۱۱۰ تومان هر کیلووات تمام می‌شود که به قیمت ۶۵ تومان به مشترکین فروخته می‌شود.
منبع: میزان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: