۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳

از ادغام تا تجمیع دانشگاه‌های «فنی و حرفه‌ای» و «علمی و کاربردی»

پس از سکوت چندماهه در زمینه ادغام دو دانشگاه مهارتی کشور، مسئولین برای فرار از پاسخگویی به منتقدین این طرح، به‌جای بیان ادغام این دو دانشگاه از تجمیع آن سخن می‌گویند. حال این سؤال ممکن است مطرح شود که مگر ادغام با تجمیع چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

به گزارش عیارآنلاین، بحث ادغام دو دانشگاه «فنی و حرفه‌ای» و «علمی و کاربردی» ازجمله مباحثی است که هر از چند گاهی مسئولین درباره آن اظهارنظر می‌کنند و از بررسی آن سخن می‌گویند. اولین بار این موضوع در سال ۸۹  از پورعباس، رئیس وقت دانشگاه علمی و کاربردی، پرسیده شد که وی ادغام را به‌طورجدی رد کرد. اما بحث ادغام این دو دانشگاه زمانی جدی شد که فرجی دانا، وزیر وقت وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرستی مشترک برای این دو دانشگاه تعیین نمود. فرجی دانا در حکم انتصاب شفیعی، سرپرست جدید دانشگاه‌های علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای،  از او خواست تا مقدمات لازم برای ادغام دو دانشگاه را فراهم کند . باوجوداین در ابتدا خبر ادغام از سوی شفیعی رد شد  لکن چندی بعد این خبر از سوی وی مورد تائید قرار گرفت. او معتقد بود که باید در سیستم آموزشی این دو دانشگاه بازنگری شود و با ادغام آن‌ها مراکزی ایجاد نمود که در کشور صلاحیت حرفه‌ای را آموزش دهد.

پس از استیضاح و برکناری فرجی دانا، نجفی به‌عنوان سرپرست جدید وزارت علوم منصوب شد. وی کلاً این ادغام را منتفی دانست و بر نادرستی آن تأکید داشت؛ تا آنجا که یکی از برنامه‌های خود برای وزارت علوم را عدم ادغام این دانشگاه‌ها مطرح کرد . نجفی در وزارتخانه ماندگار نشد و فرهادی به‌عنوان وزیر علوم منصوب گردید. وی در اولین گام، سرپرستی جداگانه برای دانشگاه علمی و کاربردی منصوب نمود . با انتصاب سرپرست برای دانشگاه مذکور به نظر می‌رسید که موضوع ادغام منتفی شده باشد. بااین‌حال بهمن‌ماه ۹۴، احمدی لاشکی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش مجلس نهم، از مطرح‌شدن ادغام دانشگاه‌های با ‏اهداف موازی در برنامه ششم خبر داد . در همان زمان نیز با تصویب سند آمایش آموزش عالی کشور و آمدن قید ایجاد نظام یکپارچه برای مراکز آموزش مهارتی در این سند، موضوع ادغام این دانشگاه‌ها، جدی‌تر شد . لکن تا آن زمان مسئولان آموزش عالی کشور از اجرای این طرح سخنی به میان نیاوردند. در فروردین‌ماه سال ۹۵ نیز شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، با مطرح کردن بند مذکور در سند آمایش آموزش عالی اعلام نمود که مراکزی که آموزش مهارتی دارند باید باهم همکاری داشته باشند ولی این مسئله لزوماً به معنای تجمیع نیست و در حال حاضر نیز هیچ‌چیز قطعی نشده است .

مسئله ادغام این دو دانشگاه با برکناری اخباری، رئیس جدید دانشگاه علمی و کاربردی، در تیرماه ۹۵ وارد فاز جدیدی شد . این برکناری به گفته کارشناسان، برای مخالفت اخباری با تجمیع این دو دانشگاه بود . پس از تغییر ریاست دانشگاه علمی و کاربردی، وزیر علوم اولین فردی بود که در سخنان خود کمی صراحت لهجه به خرج داد و بیان  داشت که ادغام بدان معنا در دستور کار نیست ولی ممکن است چتر واحدی بالای سر این دو دانشگاه قرار گیرد تا در دو حوزه متفاوت فعالیت کنند .

پس از اظهارات فرهادی، دیگر مسئولین وزارت علوم نیز از بررسی بیشتر این طرح و جمع‌بندی آن خبر دادند . از طرفی امید، سرپرست دانشگاه علمی و کاربردی، به‌رغم اینکه ادغام با دانشگاه فنی و حرفه‌ای را انکار کرده بود  بر تدوین طرحی برای بالا بردن کیفیت دانشگاه علمی و کاربردی تأکید نمود . از طرف دیگر سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، مهرماه ۹۵، هم‌راستا با وزارت علوم از تشکیل ستاد هماهنگی آموزش‌های مهارتی، برای حذف فعالیت‌های موازی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها خبر داد .

اوایل آبان ماه ۹۵ شریعتی نیاسر، شفاف‌تر به این موضوع پرداخت. وی صراحتاً در مصاحبه‌ای اعلام کرد بند ۳ سند آمایش آموزش عالی به موضوع تجمیع دانشگاه‌های علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای اشاره دارد و این مسئله در دستور کار وزارتخانه است. معاون آموزشی وزیر علوم، همچنین از پیاده‌سازی آن بند بر اساس نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد .

بااین‌حال از این طرح تا اوایل اردیبهشت‌ماه ۹۶ خبری نبود تا اینکه امید، سرپرست دانشگاه علمی و کاربردی در مصاحبه‌ای عنوان نمود که در هیچ زمانی موضوع ادغام دو دانشگاه فنی‌وحرفه ای و علمی کاربردی مطرح نبوده است و اکنون تصمیم‌گیری در این زمینه مبتنی بر آمایش آموزش عالی است. در ادامه نیز شمس، سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ۲۱ خردادماه با تأکید بر گفته امید، از طرح تجمیع این دو دانشگاه سخن گفت و این‌گونه بیان نمود که وزارت علوم به دنبال تجمیع و هم‌افزایی این دو دانشگاه است که در راستای ساماندهی بحث کارآفرینی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

به‌طورکلی به نظر می‌رسد پس از سکوت چندماهه در زمینه ادغام دو دانشگاه مهارتی کشور، مسئولین برای فرار از پاسخگویی به منتقدین این طرح، به‌جای بیان ادغام این دو دانشگاه از تجمیع آن سخن می‌گویند. حال این سؤال ممکن است مطرح شود که مگر ادغام با تجمیع چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ زیرا درهرصورت ساختار این دو دانشگاه تغییر می‌کند؛ که این تغییر ساختار، بدون توجه به تفاوت‌های دانشگاه‌های مذکور، ممکن است به روند اجرای مأموریت‌های آن‌ها خدشه وارد نماید.

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    خدا کنه این اتفاق بیافتد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: