۳۰ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

رکود و گرانی، نتیجه آئین‌نامه جدید مالیات از تولید مسکن

کاظم‌زاده گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش مسکن در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و رکود کامل بر آن حاکم شده است، تصمیم دولت جهت اخذ مالیات از تولید مسکن نتیجه‌ای جز رکود بیشتر بخش مسکن و به دنبال آن اقتصاد کشور را نخواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، بیستم خرداد ۹۶، اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری، آئین‌نامه‌ای جدید مالیاتی بخش مسکن را به دستگاه‌های متولی ابلاغ کرد. آئین‌نامه‌ای که طبق مصوبه هیئت دولت به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه اخذ ۱۰ الی ۲۵ درصد از سود تولید کنندگان بخش مسکن را می‌دهد. مطابق با این آئین‌نامه درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع آپارتمان حسب مورد مشمول مالیات بر درآمد موضوع چهارم و پنجم باب سوم قانون اخذ مالیت‌های مستقیم می شود.

اقدام دولت یازدهم در تصویب و ابلاغ آیین‌نامه  اخذ مالیات بر ساخت و فروش مسکن در حالی صورت گرفته که در سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵ رکود بازار مسکن در حال افزایش بوده و در ماه‌های سپری شده از سال ۹۶ نیز این رویه ادامه داشته است. در همین راستا، گفتگویی با شادمهر کاظم‌زاده، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی صورت گرفته  که محتوای آن به شرح زیر است:

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، پیرامون آئین‌نامه جدید مالیاتی دولت که در آن به افزایش ۲۵ درصدی مالیات ساخت مسکن تأکید شده است گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش مسکن در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و رکود کامل بر آن حاکم شده است می‌توان نتیجه گرفت این تصمیم دولت نتیجه‌ای جزء رکود بیشتر بخش مسکن و به دنبال آن اقتصاد کشور را نخواهد داشت.

وی ادامه داد: به دلیل وابستگی ۴۰ درصدی واحدهای صنعتی کشور به بخش مسکن دور از انتظار نخواهد بود که این تصمیم دولت، فعالیت‌های تولیدی آن‌ها را هم با رکود مواجه کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس بابیان اینکه دولت باید تصمیمی در جهت تشویق تولیدکنندگان به ساخت‌ مسکن می‌گرفت افزود: دولت باید تصمیمی لحاظ کند که بخش مسکن رونق بگیرد. این تصمیم دولت مغایر با شرایط فعلی اقتصاد کشور است و نتیجه‌ای جز رکود و گرانی بیشتر مسکن را نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مطمئن باشید با این تصمیم دولت بشدت معاملات مسکن کاهش می‌یابد. رکود کامل بر اقتصاد مسکن حاکم خواهد شد و عملاً اقتصاد کل کشور هم دچار مشکلات زیادی خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: