معاون سازمان جنگل‌ها:

جامع نگری و مدیریت جامع ۲ رکن مقابله با گردوغبار است

گرشاسبی: جامع نگری و مدیریت جامع اهداف ما را در بحث مقابله با گرد و غبار محقق می سازد. سالانه ۴۸۰ میلیارد ریال به دلیل فرسایش آبی و خاکی خسارت می بینیم در حالی که کل منابع مالی برای آبخیزداری و مسایل محیط زیستی تنها ۱۰ میلیارد ریال است و این رقم بسیار ناچیزی است.در توسعه پایدار باید به حوزه های مختلفی توجه شود که ما تنها به سرمایه طبیعی و فیزیکی توجه کرده ایم.

به گزارش عیارآنلاین، پرویز گرشاسبی شامگاه شنبه در همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی در گیت بوستان اهواز اظهارکرد: اکنون روش مقابله کوتاه مدت و فوری را برای مهار کانون های بحرانی گردوغبار به کار بسته ایم اما باید روش های جهانی را نیز بررسی کنیم.
وی افزود: باید تلاش بیشتری در جهت ممانعت از رشد بیابان زایی در زمین هایی که در سطح کشور ظرفیت بیابان شدن را دارند کنیم.
معاون آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: سالانه ۴۸۰ میلیارد ریال به دلیل فرسایش آبی و خاکی خسارت می بینیم در حالی که کل منابع مالی برای آبخیزداری و مسایل محیط زیستی تنها ۱۰ میلیارد ریال است و این رقم بسیار ناچیزی است.
وی بیان کرد: مهار تمام کانون های گردو غبار، نگهداری و آبخیزداری تنها توسط دولت غیر ممکن است بلکه باید همه دستگاه ها و مردم نیز مشارکت خوبی داشته باشند.
گرشاسبی گفت:در توسعه پایدار باید به حوزه های مختلفی توجه شود که ما تنها به سرمایه طبیعی و فیزیکی توجه کرده ایم.
معاون اجرایی سپاه حضرت ولیعصر(عج) خوزستان نیز در این همایش اظهار کرد: در سال های گذشته در حوزه کمک رسانی نیروهای مسلح در خصوص مقابله با پدیده گردوغبار نشست های متعددی برگزار و اقدامات خوبی در مناطق فوق بحرانی خوزستان انجام شده است.
سرهنگ عبدالرضا حاجتی افزود: منطقه غیزانیه اهواز یکی از کانون های فوق بحرانی گردو غبار معرفی شد که از سال ۹۴ تاکنون در بحث بیابان زدایی اقدامات خوبی در این منطقه صورت گرفته و در منطقه دهنو هندیجان نیز ۳۰۰ هکتار از این کانون ها به سپاه واگذار شده است.
وی ادامه داد: پس از آغاز کار کاشت و نگهداری از نهال ها، ۴۵۷ هکتار دیگر از این زمین ها نیز به سپاه و بسیج سازندگی واگذار شد که سربلند از این ماموریت خارج شدیم.
وی بیان کرد: بیش از یک هزار نفر از مردم محلی در کاشت، نهال آوری، آب رسانی و چاله کنی ما را یاری کردند و چهار استان با ۱۲ رده استانی نیز به نیروهای بسیج و سپاه خوزستان پیوستند.
حدود ۶۰۰ هزار هکتار از زمین های خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده اند که ۳۵۰ هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود ۴۰ هزار هکتار فوق بحرانی است. کانون های فوق بحرانی در شرق و جنوب شرق اهواز قرار دارند که اولویت نخست در طرح مهار کانون های گردو غبار معرفی شده اند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: