نمانیده مجلس:

اخذ وجه اجباری از اولیا دانش‌آموزان در مدارس دولتی تخلف است

میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: هیچ مدرسه دولتی حق ندارد با اجبار اقدام به دریافت پول به منظور هزینه ثبت نام کند زیرا در غیر این صورت تخلف است. نباید فراموش کرد که ارائه کمک مردمی به مدارس منع قانونی ندارد و نباید در دایره تخلفات محسوب شود. در مجموع روند دریافت وجه طی سال‌های گذشته تاکنون ادامه داشته و این مهم به دلیل کمی بودجه در آموزش و پرورش است؛ اعتبارات آموزش و پرورش بر اساس عملکرد پیش بینی نمی‌شود لذا از ابتدای آغاز فصل بازگشایی مدارس مشخص است که در مهرماه برای اجرای برخی امور باید هزینه انجام شود که عده‌ای از مدیران اقدام به دریافت پول می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحمایت میرزاده با اشاره به آغاز فصل ثبت نام مدارس و وقوع برخی تخلفات در خصوص دریافت وجه در اولیاء دانش آموزان، گفت: هیچ مدرسه دولتی حق ندارد با اجبار اقدام به دریافت پول به منظور هزینه ثبت نام کند زیرا در غیر این صورت تخلف است؛ اما مدارسی مانند هیات امنایی و غیره شامل این امر نمی‌شوند و از قانون خاص خود تبعیت می‌کند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید فراموش کرد که ارائه کمک مردمی به مدارس منع قانونی ندارد و نباید در دایره تخلفات محسوب شود، تصریح کرد: در مجموع روند دریافت وجه طی سال‌های گذشته تاکنون ادامه داشته و این مهم به دلیل کمی بودجه در آموزش و پرورش است؛ اعتبارات آموزش و پرورش بر اساس عملکرد پیش بینی نمی‌شود لذا از ابتدای آغاز فصل بازگشایی مدارس مشخص است که در مهرماه برای اجرای برخی امور باید هزینه انجام شود که عده‌ای از مدیران اقدام به دریافت پول می‌کنند.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش نیز برای مقابله با این موضوع عموما بازرسانی را به سطح مدارس سراسر کشور اعزام می‌کند تا چنین رویه‌ای تکرار نشود؛ در این بین اولیاء در صورت مشاهده بیان شرط از سوی مدیر برای ثبت نام دانش آموزان، حتما موضوع را به اداره منطقه زندگی‌شان اطلاع دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه برخی از اولیاء دانش آموزان درخواست تشکیل کلاس فوق برنامه در مدارس را دارند که برای تحقق این مهم باید هزینه‌ای برای ان پیش بینی شود، اظهار کرد: بر این اساس اگر پولی بر اساس درخواست والدین دریافت شود مشکلی ندارد و تخلف نیست.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته نباید از یاد برد که برخی از اولیاء دانش آموزان‌شان را در منطقه‌ای دورتر از محل زندگی‌شان ثبت نام می‌کنند لذا مجبور به ارائه هزینه‌هایی مانند ایاب و ذهاب می‌شوند اما در ادامه چنین موضوعی را در قالب دریافت پول از سوی مدیران مطرح می‌کنند لذا باید دقت جدی در این خصوص انجام شود.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: