۲۹ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۴

فرصت ۶۰۰۰ مگاواتی صادرات انرژی به عراق

محاسبات نشان می‌دهد که برای رسیدن سرانه مصرف کشور عراق به ایران این کشور نیازمند ۶۶۰۰ مگاوات برق معادل ۱۳ درصد از برق تولیدی ایران است که این میزان فرصتی مهم برای به دست گرفتن بازار صادرات انرژی به کشور عراق است.

به گزارش عیارآنلاین، امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به کشور عراق در سال ۸۸ صورت گرفت. دو سال بعد این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شد. بر اساس این قرارداد ایران متعهد می‌شد که روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. حجم این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های «المنصوره» و «الصدر» بغداد است، با الحاقیه ای به ۲۵ میلیون مترمکعب رسید با این تبصره که در روزهای گرم سال این مقدار تا ۳۵ میلیون مترمکعب افزایش یابد. آبان‌ماه سال ۹۴ نیز دومین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق به امضا رسید تا روزانه ۲۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب گاز برای تأمین سوخت نیروگاه «شط البصره» ارسال شود.

اگر چه طبق قرارداد نخست، باید صادرات گاز ایران به عراق از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شد، اما به دلیل مسائل امنیتی در کشور عراق ساخت خط لوله در این کشور مطابق با برنامه پیش نرفت.

در همین رابطه حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۶ در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز،‌ پالایش و پتروشیمی عنوان داشته است که طبق برنامه ششم، ایران باید روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کند. یکی از کشورهای هدف این هدف کشور عراق است که نیاز به واردات انرژی در این کشور بسیار بالا است.

کشور عراق با حدود ۳۸ میلیون نفر جمعیت ۸۶ تراوات ساعت در سال ۲۰۱۴ تولید برق داشته است. در شکل(۱) تولید برق کشور عراق به تفکیک منبع تولید در سال ۲۰۱۴ نشان داده شده است.

شکل(۱) تولید برق کشور عراق به تفکیک منبع تولید در سال ۲۰۱۴ (تراوات ساعت)

کشور عراق در ۱۰ سال گذشته تقریبا روندی صعودی در واردات برق داشته است. در شکل(۲) میزان واردات برق کشور عراق در سال‌های گذشته نشان داده است.

شکل(۲) میزان واردات برق کشور عراق در سال‌های گذشته

در سال ۲۰۱۴ کشور عراق ۹۸۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق وارد کرده است که از این میزان ۶۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت آن مربوط به کشور ایران است. به عبارت دیگر، در این سال، ۶۴ درصد از کل واردات برق عراق از کشور ایران صورت گرفته است. به همین دلیل، کشور ایران از جایگاه بالایی برای صادرات گاز به عراق برخوردار است. محاسبات نشان داده است. محاسبات نشان می‌دهد که برای رسیدن سرانه مصرف کشور عراق به ایران، این کشور نیازمند ۶۶۰۰ مگاوات برق است.

به منظور آغاز فرایند صادرات گاز به عراق اردیبهشت‌ماه ۹۵، هیئتی از بانک مرکزی ایران عازم عراق شد و این کشور اوایل تیرماه ۹۵ را زمانی مناسب برای آغاز دریافت گاز از ایران اعلام کرد؛ اما به دلیل عدم توافق دو طرف بر روی مسائل مالی و نحوه تسویه پول گاز دریافتی از سوی عراق، آغاز این صادرات گاز به تعویق افتاد.

اما  حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۶ گفته است که برای صادرات گاز به عراق مذاکرات صورت گرفته است. همچنین بانک مورد نظر در عراق برای مبادله پول مشخص شده و قرار شد کشور عراق LC‌ باز کند تا صادرات گاز به عراق آغاز شود.

در مجموع صادرات گاز به عراق از اهمیت بالایی برای تثبیت روابط دو کشور و افزایش امنیت مرزی برخوردار است که می‌تواند زمینه‌ساز مبادلات اقتصادی آتی میان دو کشور گردد. همچنین نیاز کشور عراق برای واردات انرژی و دارا بودن مرز کشور وسیع اهمیت صادرات انرژی به عراق از سوی ایران را دوچندان کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: