۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان:

بعد از قانون ممنوعیت صادرات دام، قاچاق دام زنده به خارج از کشور اوج گرفت

قاسمی، دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان: قاچاق دام زنده به خارج از کشور ، بعد از وضع قانون ممنوعیت صادرات دام، اوج گرفت. دولت برای ثابت نگه داشتن قیمت گوشت قرمز در داخل کشور صادرات دام را ممنوع کرد اما همانطور که می بینیم ،این عمل تاثیری هم در جلوگیری از افزایش قیمت گوشت در بازار نداشته است. از آنجاییکه در کشورهای حوزه خلیج فارس ،گوشت ایرانی را مرغوب تر می دانند بهای بیشتری برای دام های ایرانی پرداخت می شود و این امر موجب می شود تا بسیاری از افراد ،۱۰ تا ۱۵ راس دام را در قایق های کوچک به سمت کشورهای عربی قاچاق کنند.

به گزارش عیارآنلاین، ولی قاسمی دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان، با اشاره به کشف ۳۰ راس دام قاچاق در چند روز گذشته در این استان ، گفت: قاچاق دام زنده به خارج از کشور ، بعد از وضع قانون ممنوعیت صادرات دام ،اوج گرفت.

وی در ادامه افزود: دولت برای ثابت نگه داشتن قیمت گوشت قرمز در داخل کشور صادرات دام را ممنوع کرد اما همانطور که می بینیم ،این عمل تاثیری هم در جلوگیری از افزایش قیمت گوشت در بازار نداشته است.

قاسمی تاکید کرد: از آنجاییکه در کشورهای حوزه خلیج فارس ،گوشت ایرانی را مرغوب تر می دانند بهای بیشتری برای دام های ایرانی پرداخت می شود و این امر موجب می شود تا بسیاری از افراد ،۱۰ تا ۱۵ راس دام را در قایق های کوچک به سمت کشورهای عربی قاچاق کنند.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز استان هرمزگان با اشاره به جرایم سنگین قاچاقچیان دام ،اضافه کرد: نکته تاسف برانگیز آنجاست که بسیاری از قاچاقچیان در هنگام تعقیب و گریز توسط نیروهای دریابانی ،دام های بیچاره را برای فرار از جرایم نقدی ، به درون دریا می اندازند.

ولی قاسمی در پایان پیشنهاد داد: بازنگری در قانون منع صادرات دام به خارج از کشور می تواند گام موثری در زمینه کاهش قاچاق آن باشد، در صورتیکه صادرات دام ، از اسکله های مشخص و با تعداد معینی صورت گیرد ،هم می توانیم بازار گوشت داخلی را کنترل و هم از قاچاق دام جلوگیری نماییم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۱ دیدگاه

  1. رحمان محمدی اصل :

    گوشت به دلیل قاچاق گسترده با کمبود مواجه و آن قدر گران شده که چند ماهه نتوانستیم گوشت بخوریم و دولت از یک طرف شعار مبازه با قاچاق سر می دهد و از طرف دیگر با وجود کمبود ذخیره ارزی از خارج گوشت وارد می کند ولی گوشت وارداتی هم قاچاق شده و دست مردم نمی رسد ، آیا بهتر نبود دولت در عمل به تکالیف قانونی خود جلوی قاچاق را گرفته و با فساد و رانت مبارزه کرده و دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران را که مدافعان کشور بودند به کام مرگ نمی فرستاد ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: