۲۷ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵

دانشگاه‌های «فنی‌حرفه‌ای» و «علمی‌کاربردی» دو بازوی آموزش مهارتی

آموزش‌های مهارتی به‌عنوان یک اولویت حساس و حیاتی در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآفرین در نظر گرفته می‌شود. ازاین‌رو سازمان «آموزش فنی و حرفه‌ای کشور» و «دانشگاه جامع علمی و کاربردی» به‌عنوان متولیان نظام آموزش مهارتی در کشور چند سالی است که به ارائه آموزش‌های مهارتی به کارجویان، دانشجویان و دانش‌آموختگان می‌پردازند.

به گزارش عیارآنلاین، آموزش نیروی کار یکی از موضوعات مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشورهای مختلف به شمار می‌رود. در ایران نیز آموزش‌های مهارتی به‌عنوان یک اولویت حساس و حیاتی در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآفرین در نظر گرفته می‌شود. ازاین‌رو سازمان «آموزش فنی و حرفه‌ای کشور» و «دانشگاه جامع علمی و کاربردی» به‌عنوان متولیان نظام آموزش مهارتی در کشور چند سالی است که به ارائه آموزش‌های مهارتی به کارجویان، دانشجویان و دانش‌آموختگان می‌پردازند.

دانشگاه فنی و حرفه ای

دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان یک دانشگاه‌ مهارتی ذیل آموزش عالی فعالیت می‌نماید. این دانشگاه از سال ۱۳۹۰ با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز نمود. در این دانشگاه ۷۰ درصد آموزش‌ها، کارگاهی و ۳۰ درصد دیگر نظری هستند. به سبب این سیستم آموزشی، دانش‌آموختگان دانشگاه علاوه برداشتن توانایی علمی، از مهارت‌های عملی و کاربردی لازم نیز برخوردارند و اکثراً در زمینه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود جذب بازار کار می‌شوند.

جامعه هدف این دانشگاه را فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه هنرستان‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین متقاضیان ورود به این دانشگاه باید در کنکور سراسری ویژه‌ای که هرساله توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود، شرکت کنند.

یکی از اهداف مهم این دانشگاه تربیت کاردان و کارشناس فنی است. این کار ازآن‌جهت مهم است که می‌تواند به اشتغال و کارآفرینی دانش‌آموختگان کمک کند. از طرف دیگر نیز صنایع کشور از تکنسین‌هایی خبره بهره‌مند می‌شوند. هدف دیگر این دانشگاه پاسخگویی به نیازهای صنایع در حوزه‌های مهارتی و تکنولوژیکی در سطح آموزش عالی است. همچنین فرصت‌سازی برای ارتقاء سطح دانش، مهارت و تحصیل دانش‌آموختگان دوره‌های متوسطه کار و دانش و فنی و حرفه‌ای نیز هدف مهم دیگر این دانشگاه است.

دانشگاه علمی و کاربردی

دانشگاه جامع علمی و کاربردی یکی از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که باهدف ارتقاء سطح مهارت شاغلین بخش‌های مختلف اقتصادی و افزایش مهارت‌های حرفه‌ای فارغ‌التحصیلانی که فاقد تجربه اجرایی هستند، تشکیل‌شده است. این دانشگاه با بهره‌گیری از منابع مادی و انسانی دستگاه‌های اجرایی، نسبت به برگزاری دوره‌های علمی و کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی اقدام می‌کند.

دانشگاه فوق متولی آموزش علمی و کاربردی از سوی وزارت علوم است مسئولیت برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، پشتیبانی‌های کارشناسی، عملیاتی، اطلاعات و سیاست‌گذاری‌های کلان و نیز نظارت و ارزشیابی مراکز و مؤسسات علمی و کاربردی را بر عهده دارد.

مراکز و مؤسسات آموزش عالی زیر نظر دانشگاه، رکن اجرایی آموزش‌های علمی و کاربردی هستند. همچنین این آموزش‌ها به‌قصد ارتقای دانش کار و ایجاد مهارت‌های متناسب با حوزه فعالیت شغلی افراد است. با توجه به اینکه دانشجویان در این دانشگاه جهت ارتقای سطح دانشِ متناسب با حوزه فعالیتشان، تحصیل می‌کنند، بیکاری در بین دانش‌آموختگان این دانشگاه وجود ندارد.

به‌طورکلی این دانشگاه به دنبال آن است که شرایط مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی را برای تربیت نیروی انسانی متخصص مهیا نماید؛ به‌نحوی‌که دانش‌آموختگان هر یک از مؤسسات وابسته به این دانشگاه برای کاری که به آن‌ها محول می‌شود، دانش و مهارت لازم را کسب نمایند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: