۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۸
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

حداقل ۶۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم

قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه: در برنامه ششم به سرمایه گذاری های خارجی توجه شده است به طوری که باید سالیانه ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شود./ یک نوع سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم است که در این زمینه دولت تلاش کرده تا حد ده میلیارد دلار زمینه سرمایه گذاری را فراهم کند هر چند که هیچ وقت به دو میلیارد نرسیده است که این نشان می دهد موانع ساختاری در این زمینه داریم./

به گزارش عیارآنلاین، هادی قوامی درباره قوانین مربوط به گسترش سرمایه گذاری گفت: در برنامه ششم توسعه مصوباتی داریم که بر اساس آن به سرمایه گذاری های خارجی توجه شده است به طوری که باید سالیانه ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شود که حداقل ۶۰ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه سرمایه گذاری خارجی انواع مختلفی دارد، اظهار داشت: یک نوع سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم است که در این زمینه دولت تلاش کرده تا حد ده میلیارد دلار زمینه سرمایه گذاری را فراهم کند هر چند که هیچ وقت به دو میلیارد نرسیده است که این نشان می دهد موانع ساختاری در این زمینه داریم.

به گزارش رادیو گفت و گو، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آنچه که اهمیت دارد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یا سرمایه گذاری در سهام شرکت های ایرانی است. برای این مهم باید استاندارد بین المللی را رعایت کنیم تا شرکت هایی که وارد بورس می شوند توسط خارجی ها از نظر سرمایه تامین شوند. در صورت رعایت استاندارد بین المللی یک خارجی از شفافیت شرکت های ایرانی مطمئن می شوند تا از نظر سودآوری و ثبات مورد تائید قرار بگیرد. البته متاسفانه در تاریخ اقتصادی ایران، در حوزه سرمایه گذاری غیر مستقیم هیچ وقت به نیم درصد نرسیده ایم.

در ادامه دکتر حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در اکثر نظریات اقتصادی، مسئله سرمایه گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار داشت: در همین راستا نیز فعالان اقتصادی و مسئولان کشور، عمدتا به نقش و اهمیت سرمایه گذاری اذعان دارند.

وی افزود: آنچه اهمیت دارد ایجاد فضای امن کسب و کار جهت جذب سرمایه گذار است که محل بحث بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان است. عموم کارشناسان نیز تصریح دارند که دولت در جذب سرمایه گذار خارجی و یا داخلی دچار سردرگمی و بلاتکلیفی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت ها استراتژی مشخصی برای جذب سرمایه گذاری ندارند، عنوان داشت: سرمایه گذاری داخلی از طریق هدایت وجوه نقدی داخل کشور به سمت تولید صورت می گیرد که این نقش را عموما بانک ها ایفا می کنند اما متاسفانه نتوانسته اند این نقش را به خوبی اجرا کنند. این مشکل باعث شده بنگاه های اقتصادی در تنگنای اقتصادی قرار بگیرند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد، عنوان داشت: با توجه به این مسائل، بهترین راه حل خروج از مشکلات، سرمایه است اما متاسفانه به دلیل عدم وجود برنامه مناسب دولت، نتوانستیم سرمایه ها را جذب بنگاه های اقتصادی جهت اشتغال زایی کنیم.

به گزارش رادیو گفت وگو، میرمعینی به نهادهای زیر مجموعه دولت برای تامین سرمایه اشاره کرد و بیان داشت: یکی از این بخش ها بازار بورس است تا فضای امنی برای سرمایه گذاری ایجاد کند. افراد زیادی به بورس آمده اند و رفته اند اما هیچ کدام از آنها سند استراتژیک برای بازار سرمایه در قالب اسناد بالادستی تدوین نکرده اند.

منبع: خانه ملت

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: