عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

فراموشی قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی با احیاء وزارتخانه بازرگانی

محمودزاده گفت: ایجاد وزارت بازرگانی باعث نادیده گرفتن کامل قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی (قانون انتزاع) می‌شود و تنظیم بازار، عرضه‌وتقاضا، صادرات و واردات محصولات کشاورزی را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

جلال محمود زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون نادیده گرفته شدن قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی(قانون انتزاع) با احیاء دوباره وزارت بازرگانی گفت: با ایجاد قانون تمرکز، کنترل عرضه‌وتقاضای محصولات کشاورزی به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد که از جمله اثرات مثبت آن این بوده که در یکی دو سال گذشته میزان و تراز صادرات و واردات محصولات کشاورزی تا حدودی تنظیم و به سمت بهبود شرایط رفته است.

وی ادامه داد: قبل از به وجود آمدن این قانون شاهد واردات فراوان محصولات کشاورزی به داخل کشور بودیم. محصولاتی که مشابه آن‌ها عمدتاً در داخل کشور تولید می‌شد، اما با به وجود آمدن قانون تمرکز این کار را متوقف شد.

این نماینده مجلس با اشاره اثرات مثبت ایجاد قانون تمرکز گفت: برای مثال تا قبل از قانون تمرکز سالانه ۳ میلیون تن شکر وارد کشور می‌شد این میزان در حال حاضر به ۲۵۰ هزار تن رسیده است.

محمود زاده افزود: تا قبل از این قانون میوه و سایر محصولات کشاورزی را بیش‌ازحد نیاز وارد می‌کردند و این باعث می‌شد تولید محصولات داخلی با مشکلاتی مواجه شود.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: ایجاد وزارتخانه بازرگانی با اصول قانون اساسی و قوانین بالادستی همچون برنامه ششم توسعه کشور مغایرت‌های دارد. تشکیل این وزارتخانه قطعاً باعث نادیده گرفتن کامل قانون تمرکز می‌شود و تنظیم بازار، عرضه‌وتقاضا و صادرات و واردات محصولات کشاورزی را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: