۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱

پشت پا به توان داخل به بهانه جذب سرمایه گذاری خارجی

در حالی مسئولین وزارت نیرو قصد دارند به بهانه تامین مالی فرصت استفاده از توان داخلی برای احداث نیروگاه را به شرکت‌های خارجی دهند که مدیرعامل مپنا ضمن اعلام آمادگی برای تامین مالی پروژه‌های نیروگاهی کشور، انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی برای ساخت نیروگاه را بهانه واردات دانسته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی آبادی مدیر عامل مپنا  در ۲۴ خرداد ماه سال ۹۶ عنوان داشته است که کشور ایران در بالاترین سطح فناوری جهان در حوزه طرح های نیروگاهی قرار دارد  و در این بخش نیازمند سرمایه گذاری خارجی نیست. وی ضمن اشاره به توان و استعداد داخلی در حوزه نیروگاهی مشکل عمده صنعت نیروگاهی را فعال‌سازی منابع داخلی عنوان کرده و دادن اطمینان به سرمایه گذاران داخلی را راهکار برون‌رفت از مشکلات حوزه نیروگاهی عنوان داشته است.

مدیر عامل مپنا درخواست کرده است که با استفاده از منابع داخلی و اقتصاد مقاومتی که شعار اصلی کشور است از سرعت حضور شرکتهای خارجی کاسته شود تا از محل پرورش تولیدات داخلی، کشور همانند دوران تحریم دچار ضرر نگردد. وی با انتقاد از سیاست‌های وزارت نیرو در انعقاد قرارداد به شرکتهای خارجی برای ساخت نیروگاه، جذب سرمایه خارجی را بهانه واردات دانسته است.

از طرف دیگر وزارت نیرو مهم‌ترین علت‌های انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی برای ساخت نیروگاه، با وجود توان داخل را نبود منابع مالی و امکان ساخت نیروگاه با بازدهی بالا عنوان کرده است. مهندس طرز طلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود شرکت‌های داخلی سازنده نیروگاه به سراغ شرکت های خارجی برای ساخت نیروگاه رفته اید، اظهار داشته است که «در حال حاضر مشکل عمده در بحث ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی کمبود سرمایه و آورده مالی است که به جهت حل مشکل تامین مالی پروژه های زیربنایی، ما به سمت سرمایه گذاری خارجی روآورده ایم و شرکت یونیت قرار است با سرمایه خود و بدون کمک مالی داخلی اقدام به سرمایه گذاری در جهت ساخت نیروگاه بنماید و این فضای کسب و کار داخلی را ارتقا خواهد داد.»

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز در بیان علت اصلی این اقدام گفته است که « ما الان مشکل پول داریم. ما یکی از مسائل اصلی‌مان که به سمت استقبال از سرمایه گذاری خارجی رفتیم این است که پول و نقدینگی در بازار ما نیست

اما شواهد و ظرفیتهای داخلی کشور نادرست بودن استدلال‌های مطرح شده وزارت نیرو را به اثبات رسانده است. استدلال نبود منابع مالی برای اجرای طرح‌های وزارت نیرو موید عدم استفاده از سازوکارهای مناسب برای هدایت نقدینگی موجود کشور به سمت پروژه‌های هدف دانست. نقدینگی کشور در رکوردی بی‌سابقه به بیش از هزار میلیارد تومان رسیده است و لازمه به کار گرفتن این ظرفیت، استفاده از ابزارهای بازار سرمایه برای تأمین مالی طرح‌های نیروگاهی در کشور است که متأسفانه تاکنون در اولویت اقدامات وزارت نیرو قرار نگرفته است.

برای ارائه نمونه‌های موفق در این رابطه می‌توان به تأمین مالی ٢٠٠٠میلیارد ریالی پتروشیمی شیراز ظرف مدت یک ثانیه از طریق بورس کالای ایران با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد اشاره کرد. فروش ۵۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شرکت ملی نفت در ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، در کمتر از یک دقیقه نیز گواه این موضوع است.

بنابر این علت اصلی عدم ورود جدی شرکتهای داخلی در بحث تامین مالی ساخت نیروگاه‌های جدید در کشور، نبود اطمینان از بازگشت سرمایه و ارائه ضمانت‌های لازم در این حوزه است. لذا با توجه به اعلام آمادگی بخش خصوصی مانند شرکت مپنا برای تامین مالی و ارائه خدمات فنی در تراز بین المللی، ضروری است که مسئولان وزارت نیرو نیز در راستای حمایت از تولید داخل و تحقق اقتصاد مقاومتی اطمینان خاطر توان داخلی برای حضور در پروژه‌های عمرانی کشور را محقق سازد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: