۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۷
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:

سازه‎های گلخانه‎ای پیشرفته با همکاری اسپانیا در هرمزگان احداث می‎شود

حیدری پوری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان: درنشست مشترک با اعضای ستاد گلخانه های هرمزگان و مدیر شرکت اسپانیایی سازنده سازه های پیشرفته گلخانه ای قرار شد امسال ۱۰هکتار سازه گلخانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان رودان اجرا شود.

به گزارش عیارآنلاین، ناصر حیدری پوری اظهار کرد: مقدمات احداث این نوع از گلخانه ها در سفر روز گذشته مدیران شرکت اسپانیایی’ اینینسا گرین هاوس بیلدرز’ به هرمزگان و بازدید آنان از توانایی های این استان فراهم شده است.
وی بابیان حجم زیاد خسارت های وارده به بهره برداران کشت های سنتی افزود: برای برون رفت از این مشکل و همچنین افزایش تولید در واحد سطح تنها راهکار، استفاده از کشت متراکم در قالب گلخانه ها و حذف تدریجی کشت غرقابی محصولات سبزی و صیفی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یادآورشد: درنشست مشترک با اعضای ستاد گلخانه های این استان و مدیر شرکت اسپانیایی سازنده سازه های پیشرفته گلخانه ای قرار شد امسال ۱۰هکتار سازه گلخانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان رودان اجرا شود.
حیدری پوری در ادامه از اسپانیا بعنوان کشور پیشتاز در زمینه ایجاد گلخانه های پیشرفته و مقاوم در دنیا نام برد و گفت: با رایزنی های انجام شده و بازدید کارشناس شرکت اینینسا از وضعیت گلخانه های هرمزگان تصمیم داریم از تجربه و اطلاعات علمی آنها برای مطالعه، اجرا و مسایل فنی بهره لازم را ببریم.
مدیر بازرگانی شرکت اسپانیایی اینینسا نیز در این نشست با تشریح فنی ساخت انواع گلخانه در شرایط مختلف آب و هوایی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی هرمزگان ساخت گلخانه های گرمسیری (تروپیک) توصیه می شود.
پاسکال سانز افزود: گلخانه گرمسیری دارای ارتفاع کمتر از ۵متر است و دارای دریچه هایی هستند که قابلیت پوشاندن به وسیله پلاستیک رادارد و فضای آن به گونه ای است که تهویه هوا بخوبی انجام می شود و در مقابل بادهای شدید و طوفان های تا سرعت ۱۰۰کیلومتر در ساعت مقاوم هستند.
وی افزود: شرکت اینستا قبل از احداث سازه ها شرایط آب وهوایی استان را بررسی و در هر منطقه با توجه به شرایط اقلیمی آن مکان اقدام به ساخت گلخانه مورد نظر می کند.
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان سطح گلخانه های این استان ۱۶۱هکتار با تولید سالانه ۳۱هزارتن محصول ذکر شده است.
در این اطلاعات از افزایش تولید در واحد سطح ، کاهش هزینه های تولید، ماندگاری بیشتر محصول، کیفیت بالای محصول و بازار پسندی محصولات تولیدی و کاهش مصرف آب و نهاده های کشاورزی از مهمترین مزایای کشت های گاخانه ای عنوان شده است.
از مهم ترین اقلام تولیدی گلخانه های هرمزگان می توان از خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل نام برد.
میزان برداشت محصول گوجه فرنگی و خیار از هرهکتار گلخانه با ۱۰تا ۱۴برابر کشت سنتی و غرقابی به بیش از ۳۰۰ تا ۳۵۰تن می رسد.
از فروردین ماه سال گذشته تاکنون این برای دومین بار است که مدیران ساخت سازه های گلخانه ای با سفر به ایران از استان هرمزگان بازدید و در نشست های مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی این استان واعضای ستاد گلخانه شرکت می کنند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: