سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه در گفتگو با عیارآنلاین:

اختصاص بخشی از ۱٫۵ میلیارد دلار به مسکن روستایی می‌تواند مفید باشد

مفتح در رابطه با لایحه دولت برای ایجاد اشتغال روستایی، گفت: اگر برای میزان بازپرداخت اقساط توسط روستاییان و مستمر بودن فرآیند بازسازی برنامه‌ریزی شود، اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به مسکن روستایی می‌تواند مفید باشد.

به گزارش عیارآنلاین، لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و عشایر در چند ماه گذشته به یکی از چالشی‌ترین موضوعات بین دولت و مجلس تبدیل شده است. لایحه‌ای که در آذرماه سال گذشته برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد ولی به دلیل گرفته شدن ایرادات متعدد از سوی نمایندگان و کارشناسان حوزه توسعه روستایی روند بررسی آن به صورت کند پیش رفت.

موضوعی که در ۲ خرداد ۹۶ محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور را برای تعیین و تکلیف نهایی این لایحه به مجلس کشاند و ایشان ضمن ارائه توضیحاتی خواستار تصویب هرچه سریع‌تر لایحه دولت شد که با اعتراض و مخالفت تعدادی از نمایندگان مجلس مواجه شد. به‌رغم تصویب کلیات لایحه دولت در صحن علنی مجلس  در جزئیات و ماده یک لایحه به دلیل وارد شدن ایرادات متعدد روند بررسی از سوی هیئت‌رئیسه مجلس متوقف و موضوع برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس برگشت داده شد. در همین راستا، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون آخرین وضعیت لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان گفت: این لایحه در کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس به تصویب رسید. در صحن علنی مجلس هم مطرح و کلیات آن رأی آورد. وقتی نمایندگان وارد جزئیات بررسی لایحه شدند در ماده ۱ لایحه ابهاماتی به وجود آمد به همین دلیل لایحه مذکور دوباره به کمیسیون برنامه‌وبودجه برگشت داده شد.

وی ادامه داد: لایحه برای بار دوم در کمیسیون بررسی شد و اصلاحاتی بر روی آن صورت گرفت. ازجمله اصلاحات این بود که ما نگران بودیم تبدیل ۱٫۵ میلیارد دلار به ریال ممکن است باعث ایجاد تورم قابل‌توجهی شود. به همین دلیل بانک مرکزی را به‌عنوان بانک خارجی در نظر گرفتیم تا این مسئله را مدیریت کند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص سایر تصمیمات گرفته‌شده توسط کمیسیون افزود: تصمیم دیگر این بود که اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار در بانک‌های مختلف سپرده‌گذاری شود و بانک‌های عامل هم این سپرده‌ها را با منابع خود ترکیب و به‌صورت قرض‌الحسنه به روستاییان و عشایر وام بدهند.

وی ادامه داد: بنابراین با این تصمیم منابع مالی بیشتر از ۱٫۵ میلیارد دلار می‌شود. درواقع، ۱٫۵ میلیارد دلار دولت می‌آورد و سهمی را هم بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان خواهند آورد.

مفتح در پایان پیرامون اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به بازسازی و مقاوم‌سازی مساکن روستایی کشور گفت: مسکن یکی از بخش‌های بسیار مهم اقتصادی کشور است. درصورتی که بخش مسکن در کشور فعال شود اقتصاد کشور هم به حرکت در خواهد آمد و از رکود فعلی خارج خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر برای میزان بازپرداخت اقساط توسط روستاییان و مستمر بودن فرایند بازسازی برنامه‌ریزی شود، اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار به مسکن روستایی می‌تواند مفید باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: