۲۲ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳

سرانه تعداد پزشکان کشور نسبت به کشورهای منطقه پایین است

کارشناس حوزه سلامت گفت: در کشور ما سرانه تعداد پزشکان در تمامی مناطق کشور نسبت به کشورهای منطقه پایین است و در بعضی از مناطق و شهرستان‌ها، چون پزشکان در مراکز شهرها متمرکز می‌شوند، از لحاظ آماری تعداد پزشکان بسیار کم است که منجر به افزایش قیمت و کاهش کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، در بسیاری از شهرستان‌ها و روستاهای کشور با کمبود پزشک مواجه هستیم بطوری که مردم برای مراجعه به پزشکان و درمان باید یا به شهرها و مراکز استان‌ها مراجعه کنند یا مدت طولانی را منتظر باشد تا بتوانند به پزشکان اندک در یک منطقه مراجعه کنند.

در همین راستا مختاری‌پیام کارشناس حوزه سلامت در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه سلامت عیارآنلاین با اشاره به نظام های سلامت حاکم در دیگر کشورها گفت: در دنیا کشورهایی که نظام سلامت پیشگیری محور دارند طبیعتا به پزشکان کمتری نیاز دارند تا کشورهایی که درمان محور هستند درواقع کشورهایی که نظام سلامتشان بهداشت محور و پیشگیری محور نیست به پزشکان زیادی نیاز دارند و اگر در این کشورها تعداد پزشکان کافی نباشد یک انحصار برای پزشکان ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به نتایج حاصل از کمبود پزشک در نظام سلامت گفت: از طرفی قیمت خدمات افزایش می‌یابد و از طرف دیگر کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی کاهش می‌یابد زیرا برخی از پزشکان نگران میزان کیفیت خدمات نیستند و می‌دانند به هر حال با توجه به کمبود پزشک، مردم مجبور هستند به پزشکان حاضر مراجعه کنند.

مختاری‌پیام با اشاره به کمبود پزشک در کشور گفت: در کشور ما سرانه تعداد پزشکان در تمامی مناطق کشور نسبت به کشورهای منطقه پایین است و در بعضی از مناطق و شهرستان ها، چون پزشکان در مراکز شهرها متمرکز می‌شوند از لحاظ آماری تعداد پزشکان بسیار کم است.

کارشناس حوزه سلامت در پایان با بیان اینکه طبق آمار اکثر پزشکان ما در مرکز کشور متمرکز هستند و در بقیه شهرها میانگین خیلی پایینی داریم گفت: در منطقه ای که کشور ما قرار دارد، فقط سه کشور هستند که وضعیت بدتری نسبت به ما دارند و این مشکلات تنها با تربیت تعداد پزشکان بیشتر صورت می‌گیرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: جهت حل معظلات حوزه سلامت باید در کنار افزایش تعداد پزشکان کشور، از درمان محوری به سمت بهداشت محوری و پیشگیری حرکت کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: