۲۲ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰

آیا نمایندگان مجلس جلوی سیاست کنترل جمعیت را می‎گیرند؟

تصویب «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» که از سال ۹۱ تا کنون در کش‎وقوس راهروهای مجلس است، می‎­تواند آغازی بر پایان اقدامات نهادهای مختلف در راستای کنترل جمعیت و عدم حمایت از ازدواج جوانان تلقی شود؛ این طرح در سه محور اقدامات سیاستی در جهت کاهش سن ازدواج، کاهش میزان طلاق و حمایت از فرزندآوری است.

به گزارش عیارآنلاین، شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۱ طرحی را با عنوان «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» به مجلس پیشنهاد کرد که این طرح با بررسی‌های صورت‌گرفته به یک طرح ۵۵ ماده‌ای تبدیل شد. این طرح از اواخر مهر ۹۱ در دستور کار مجلس قرار گرفت و پیش‌نویس آن با هدف دستیابی به نرخ باروری ۲٫۵ در رشد کمی جمعیت تا سال ۱۴۰۴ توأم با ارتقای کیفی جمعیت و تثبیت آن تا سال ۱۴۳۰، در خردادماه سال ۹۲ تقدیم مجلس شد تا به تصویب رسیده و اجرایی شود.

روند تدوین این طرح پس از انتقادی که رهبر معظم انقلاب و برخی کارشناسان جمعیتی به آن داشتند، تغییر کرد و پس از یک سال بررسی، یعنی تابستان ۹۳ به صحن علنی آمد اما به دلیل آنچه که نماینده دولت آن را بار مالی مضاعف بر دولت خواند از سوی علی لاریجانی به کمیسیون فرهنگی عودت داده شد.

سال ۱۳۹۴ به همت کمیسیون فرهنگی مجلس این طرح دوباره روی میز هیئت رئیسه قرار گرفت و علی رغم وجود اشکالاتی که نمایندگان در رابطه با بار مالی این طرح مطرح می‌کردند، مجلس با ۱۴۴ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و۶ رای ممتنع کلیات آن را تصویب کرد ولی به منظور شفاف­ شدن بار مالی آن مجددا به کمیسیون فرهنگی ارجاع شد.

این طرح با دگرگونی بسیار مثبت و رفع انتقادات گذشته، دوباره به صحن آمده است تا سرنوشت بحران پیری جمعیت در دو دهه آتی و کاهش جمعیت کشور به واسطه افزایش سن ازدواج، ناباروری و کاهش فرزندآوری مشخص شود. مهم­ترین انتقادی که به طرح جدید می­توان وارد دانست این است که بر خلاف «قانون کنترل جمعیت و تنظیم خانواده» که در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس رسید ناظر به اهداف کمّی و قابل اندازه­ گیری، پایش و نظارت نیست.

هرچند طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده مملو از عبارات غیرسیاستی و عام است ولی تصویب آن می ­تواند آغازی بر پایان اقدامات وزارت بهداشت و سایر ارگان­ های دولت در راستای کنترل جمعیت و عدم حمایت از ازدواج جوانان تلقی شود. هم­ اکنون که پای طرح را آقایان پژمانفر، سالک و حاجی ­بابایی اصولگرا تا تاجگردون، کواکبیان و سیاوشی اصلاح­طلب با از امضای کرده ­اند امید آن می ­رود که سرنوشت ۱۱٫۳ میلیون جوان مجرد، ۲۱ میلیون زن خانه ­دار و ۳ میلیون زوج نابارور فرای جناح­ بندی­ های سیاسی، به دست عقلانیت در سیاستگذاری سپرده و از زوال نیروی انسانی کشور پیشگیری شود.

طرح مذکور با هدفگذاری الگوی باروری ۲٫۵ فرزند به ازای هر زن تا افق ۱۴۰۴ بنا دارد در سه محور کاهش سن ازدواج، کاهش میزان طلاق و حمایت از فرزندآوری شامل مواد قانونی در ارتباط با اصلاح محتوا در نظام آموزش عمومی و عالی، تقویت نقش همسری، پدری، مادری و فرزندی، اصلاح برنامه­ های مخرب فضای خانواده در صداوسیما، کمک­ هزینه سربازان متاهل، اولویت استخدام به زنان متاهل، مرخصی زایمان، افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان متاهل، بیمه بارداری و ناباروری، بازنشستگی زودتر از موعد مادران دارای بیش از سه فرزند، وام قرض­ الحسنه فرزند و تشکیل شورای عالی جمعیت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: