عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت باید یک‌فوریتی شود

سید مهدی مقدسی با بیان اینکه ما تجربه تلخی از ادغام و تفکیک با عجله وزارتخانه ها داشتیم، گفت: طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت باید یک فوریتی بشود و این مسئله باید به کمیسیون ارجاع داده شود و در آنجا کار کارشناسی بر روی آن صورت گیرد.

سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با عیارآنلاین، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اثرات طرح تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت گفت: ما تجربه تلخی از ادغام و تفکیک با عجله وزارتخانه ها داشتیم و تصمیمات عجله ای باعث شد که به موضوع ادغام و تفکیک وزارتخانه ها خیلی بدبینانه نگاه کنیم.

وی با بیان اینکه وزیر محترم نتوانسته است همه بخش‌های صنعت، معدن و تجارت را فعال نگه دارد گفت: سنگینی مشکلات صنعت و معدن نگذاشته است که حوزه تجارت کارایی لازم را داشته باشد و بتواند در مسائل مهم بازرگانی عرض اندام کند. گستردگی کار وزارتخانه به قدری بوده است که در این چند سال اصلا امکان اینکه وزارتخانه در همه حوزه‌ها یکسان برخورد بکند، نبوده است.

وی افزود: توجه به یک قسمت وزارتخانه مانع از توجه به قسمت دیگر وزارتخانه می شود و بالعکس. بنابراین بنده استثنائاً موافق تفکیک هستم زیرا اگر بخش بازرگانی فعال شود، پویایی بیشتری در اقتصاد خواهیم داشت.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به هزینه های این تفکیک و طرح سریع این مسئله اینگونه پاسخ داد: به نظر من طرح تفکیک وزارتخانه باید یک فوریتی بشود زیرا برای ۲ فوریتی ضروری نیست و ما نمی‌خواهیم با عجله تصمیم بگیریم. ابعاد این مسئله باید مشخص شود و یک نگاه همه جانبه داشته باشیم. این مسئله باید به کمیسیون ارجاع داده شود و در کمیسیون کار کارشناسی بر روی آن صورت گیرد.

وی درباره رویکرد برنامه ششم نسبت به تفکیک و بزرگ شدن حجم دولت توضیح داد: اگر کار کارشناسی در کمسیون صورت بگیرد و راه های جایگزین برای فعال شدن حوزه تجارت و بازرگانی بررسی شود به گونه ای که با سایر بخش ها هم آسیب نرسد، دیگر نیازی نیست به سمت و سوی ایجاد هزینه های جدید حرکت کنیم.

به نظر من تفکیک ۲ وزارتخانه الآن نیاز است اما اگر در کمیسون با همکاری دولت تدبیری اندیشیده بشود که به شکل دیگری بخش بارگانی فعال شود دیگر نیازی به تفکیک این وزارتخانه نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: