۲۱ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۳

بانک مرکزی مقصر اصلی عدم انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه

کارشناس حوزه اقتصاد بین‌الملل با اشاره به عدم اجرای پیمان‌های پولی دوجانبه توسط ایران در تجارت بین الملل، بانک مرکزی را مقصر اصلی این مهم دانست و گفت: بانک مرکزی بجای آنکه اقتصاد کشور را در برابر تکانه‌های بانکی و پولی بین‌المللی حفظ و مقاوم کند متاسفانه به دنبال نسخه های صندوق بین‌المللی پول و FATF رفته است.


علی مقتدایی کارشناس حوزه اقتصاد بین‌الملل در گفت‌و‌گویی با عیارآنلاین پیمان پولی دوجانبه را تشریح کرد و گفت: پیمان پولی دوجانبه روشی جدید در پرداخت‌های بین المللی است که در آن بجای استفاده از ارزهای رایجی چون دلار و یورو از ارزهای ملی کشورهای صادرکننده و وارد کننده استفاده می‌شود به عنوان مثال در تبادلات مالی ایران با روسیه بجای آنکه از دلار استفاده شود از روبل و ریال استفاده می‌شود.

کارشناس اقتصاد بین الملل در خصوص مزایای پیمان پولی دوجانبه گفت: یکی از مزایای سیاسی امنیتی پیمان پولی این است که اتحادیه اروپا و امریکا دیگر نمی‌توانند در امور پولی و بانکی ایران دخالتی داشته باشند و یا از ابزار تحریم استفاده کنند و اصلا اطلاعاتی سمت آن کشورها نمی‌رود که بخواهند اقدامی کنند. مزیت دوم اقتصادی است و برای مبادلات اقتصادی نیازی به ذخایر ارزی نیست و صرفا با ارزهای ملی مبادلات انجام می‌شود.

مقتدایی با اشاره به این که با وضع قانون باید استفاده از پیمان‌های پولی دوجانبه رواج پیدا کند افزود: پیما‌ن‌های پولی دوجانبه در ماده یک برنامه ششم توسعه آمده بود که متاسفانه حذف گردید. در آن ماده بانک مرکزی موظف شده بود میزان مشخصی از تجارت بین‌الملل خود را  از طریق پیمان‌های پولی انجام دهد اما متاسفانه در صحن مجلس با صحبت‌هایی که صورت گرفت میزان و حدود آن حذف شد. عدم وجود قانون مشخص، باعث می شود که بانک مرکزی رغبتی برای پیگیری پیمان پولی دوجانبه نداشته باشد.

وی ادامه داد: در برخی کشورها مانند ترکیه قوانینی وضع شده که بانک مرکزی را ملزم به اجرای این فرآیند می‌کند و در آنجا میزان تعیین کردند که بانک مرکزی باید در طول یک سال ۱۰ الی ۱۵ درصد از تجارت خارجی خود را با لیر انجام دهد که موفق هم بودند درواقع اگر این قوانین نباشد بانک مرکزی انگیزه و انرژی محرکه لازم را نخواهد داشت.

مقتدایی گفت: متولی اجرای پیمان‌های پولی دوجانبه در جهان بانک‌های مرکزی هستند پس طبیعتا مقصر اصلی عدم اجرای این پیمان­ها در کشور ما بانک مرکزی است. چندین کشور چون روسیه، عراق، پاکستان و ترکیه برای انجام تجارتشان با ایران پیمان‌‌های پولی دوجانبه را پیشنهاد داده اند اما متاسفانه بانک مرکزی در اجرای آن تعلل می­‌کند. بطور خاص کشور ترکیه پیگیری‌های زیادی را برای انعقاد این پیمان با ایران انجام داده است و حتی در سطح روسای جمهور این موضوع را مطرح کرده اما عملا با مخالفت بانک مرکزی ایران رو‌به‌رو شده است. روسیه هم چندین بار تقاضا داشت که به نتیجه ای نرسیده است.

این کارشناس با اشاره به تجربه‌های بین المللی این روش گفت: پیمان پولی روشی است که تعداد زیادی از کشورها در حال اجرای آن هستند و مختص کشور خاصی نیست، کشورهایی که با امریکا روابط خوبی هم دارند این روش را پیاده می‌کنند درواقع روند جهانی به سمت پیمان‌های پولی دوجانبه حرکت کرده و کشورها به دنبال کاهش وابستگی به دلار و یورو هستند و الان مشاهده می‌کنیم که اقتصادهای نوظهور به دنبال بین المللی کردن ارز ملی خود هستند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: ایران فارغ از تحریم و مزایایی که این روش در زمان تحریم دارد، در این روند جهانی باید به‌سمت پیمان پولی دوجانبه و استقلال پولی و بانکی خود حرکت کند اما بانک مرکزی بجای آنکه اقتصاد کشور را در برابر تکانه‌های بانکی و پولی بین‌المللی حفظ و مقاوم کند متاسفانه به دنبال نسخه های صندوق بین‌المللی پول و FATF رفته است و بجای آنکه خود اقدامی انجام دهد چشم انتظار کشورهای غربی نشسته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: