۲۰ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱

جذب برخی اساتید فاقد صلاحیت های علمی و اخلاقی در دانشگاه آزاد

نماینده فعالان فرهنگی، سیاسی و دانشجویی دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد در حال بازگشت به ریل اصلی انقلاب است و فسادزدایی در دستور رئیس هیات موسس دانشگاه قرا گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، مریم عصارزاده‌ماهانی به نمایندگی از جمعی از فعالان فرهنگی، سیاسی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب، در محضر مقام معظم رهبری گفت: بنده به نمایندگی از دانشجویان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان‌، دانشگاه آزاد اسلامی از شما تشکر می‌کنم که این فرصت ثابت همیشگی را در اختیار نسل جوان دانشجو قرار می‌دهید و گوش شنوایی دارید برای شنیدن تحلیل افسران جوان جنگ نرم، باشد که این نوع نگاه در مسولین رده بالای کشور هم نهادینه شود.

 

وی افزود: در روزگاری که ایران‌، مثل جزیره‌ای  امن و آرام در بین دریایی از ناامنی محکم و استوار ایستاده است‌، در روزگاری که جوانان در عراق‌، سوریه، افغانستان‌، یمن‌‌، بحرین در همسایگی ایران سربلند ما در غم و ترس ناامنی‌، افطار می‌کنند ، من، در کمال آرامش، از تفکراتم‌‌، از دغدغه‌هایم، در مقابل رهبرم صحبت می‌کنم و این‌، یعنی؛ آرامش فقط در سایه امن ولایت و دفاع از حریم ولایت میسر است نه سازش با ستمکاران.

 

این دانشجوی ارشد مهندسی پزشکی تصریح کرد: ما این جلسه را به مثابه سنگر دیده بانی فرماندهی انقلاب اسلامی در دانشگاه می‌دانیم، می‌خواهیم در اینجا از مولود مبارک انقلاب اسلامی سخن بگوییم، که سهم عظیمی را در رشد علمی کشور از بدو تاسیس داشته است.

 

وی گفت: این مجموعه علمی تا جایی پیشرفته که نام پرآوازه ایران اسلامی مقتدر را در جهان به عنوان صاحب بزرگترین دانشگاه حضوری به اهتزاز درآورده است. می‌خواهیم از دانشگاهی صحبت کنیم که بنا بود از بدو تاسیس، با فرمان امام روح الله در کنار تولید علم، آموزش علمی و ترویج علم، دانشگاهی آزاد از هرگونه تفکر نه غربی و نه شرقی، دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی، با محوریت اخلاق، تدین و انسان سازی باشد.

 

ماهانی ادامه داد: اما اینگونه نشد و کم کم قطار دانشگاه آزاد از ریل انقلاب فاصله گرفت و به پایگاه لجستیکی احزاب، جاسوس پروری، تامین منافع مافیای قدرت و ثروت، نفوذ و استحاله فرهنگی و انتفاع مالی از طریق شهریه‌های دانشجویی تقلیل یافت و اگر مقاومت جنبش دانشجویی بر سر موضوع وقف این دانشگاه در سال ۸۹ نبود، اکنون شاهد دعوای آقازاده ها بر سر آن می بودیم.

 

این فعال دانشجویی تاکید کرد: ما دانشجویان فریاد بر می آوریم و از مسئولان سه قوه مطالبه می کنیم که چرا پس از گذشت ۳۸ سال ازانقلاب اسلامی ،این فضا به سمتی پیش می رود که به صورت ویژه سه نهاد قانون گریز، بانکها، خودروسازان و دانشگاه آزاد اسلامی به حاکمیت پاسخگو نیستند؟

 

وی تاکید کرد: ما هنوز نقش دانشگاه آزاد در فتنه ۸۸ را فراموش نکرده ایم و نمی‌کنیم، دانشگاه که رسالتش تولید علم و دانش است چه نیازی به روزنامه و خبرگزاری و سایت های سیاسی و حزبی دارد.

 

عصارزاده ماهانی یادآور شد: در دانشگاه آزاد کار به جایی رسید که اگر سخنان و مواضع امام، رهبری و گفتمان انقلاب اسلامی را بیان کنیم، پدر شهید احمدی روشن  را به دانشگاه دعوت کنیم و با مجوز کاملا قانونی در موارد مصرف شهریه‌های دانشجویی و مافیای قدرت و ثروت در دانشگاه آزاد روشنگری کنیم، باید توسط مسئولینی که به فرزندان دو تابعیتی امریکایی خود افتخار می‌کنند کتک بخوریم، به کمیته انضباطی دعوت شویم و تا مرز اخراج و تهدید به شکایت پیش برویم.

 

این فعال دانشجویی اضافه کرد: چرا پس از گذشت چند دوره از مجلس شورای اسلامی گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی همچنان در عمل مسکون مانده است؟ مگر در یک دانشگاه چه روابط خاص و پیچیده ای وجود دارد که فسادزدایی از آن تا این حد چالش برانگیز و مشکل ساز شده است که یادگار یادگار امام، دست به دامان رییس جمهور می‌شود؟

 

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد دانشگاه آزاد دارای ۴ معضل اساسی از ابتدای تاسیسش تاکنون بوده که عمدتا از نبود مکانیسم نظارتی دقیقی به وجود آمده است، معضل اول مقوله فرهنگ در این دانشگاه و اثراتی است که بر فرهنگ عمومی کشور گذاشته که قابل‌انکار نیست. برهم زدن فرهنگ بومی شهرستان،  افزایش ولنگاری فرهنگی در بین دانشجویان، جلوگیری از فعالیت نیروهای مومن انقلابی در دانشگاه، میدان دادن به تشکل ها و کانون های یکبار مصرف انتخاباتی و ترویج موضوعاتی همچون اسلام رحمانی و تسامح و تساهل فرهنگی در برابر اسلام ناب محمدی، از مصادیق شرایط اسف بار فرهنگی در این دانشگاه است.

 

عصارزاده ماهانی تصریح کرد: معضل بعدی مباحث صنفی آموزشی در این دانشگاه است، حضرتعالی ۲۳ سال پیش مسئولان دانشگاه آزاد را از توسعه کمی برحذر داشتید و پیش بینی کردید در صورت توسعه کمی بیش از حد ممکن است دانشگاه دچار از هم گسیختگی شود که همین هم شد.

 

وی گفت:  شرایط به گونه‌ای رقم خورد که حدود ۱۵۰ واحد، زیان دیده شده و در آستانه تعطیلی قرار گرفتند. دخل و خرج کل دانشگاه سر به سر شد و برای جلوگیری از ورشکستی واحدهای زیان ده مجبور شدند تحصیلات تکمیلی را علیرغم آماده نبودن زیرساخت های کیفی و زیر پا گذاشتن استاندارد ها توسعه دهند و بیش از ۶ هزار کد رشته ، بدون کسب مجوز از شورای عالی گسترش وزارت علوم راه اندازی کردند.

 

عصارزاده ماهانی تاکید کرد: حال سوال اینجاست، آیا افزایش بی رویه تحصیلات تکمیلی بدون توجه به نیازها و زیرساخت های جامعه و آن هم به بهانه جلوگیری از فرار مغزها به صلاح جمهوری اسلامی بود؟

 

این فعال دانشجویی ادامه داد: معضل سوم بحث ضابطه‌ها و رابطه‌ها در این دانشگاه است مسئولین دانشگاه بیش‌از اندازه قدرت دارند تا رفتار کنند و احساس می‌شود ضابطه‌ای در این دانشگاه وجود ندارد. جذب برخی اساتید فاقد صلاحیت های علمی و اخلاقی و انتصابات رابطه ای با پشتیبانی و اداره باند قدرت و ثروت از مصادیق بارز آن است.

 

وی گفت: معضل چهارم مافیای فاسد قدرت و ثروت به یا به عبارتی شهریه خواران نجومی در این دانشگاه هستند. گزارش تحقیق و تفحص سال ۹۳ مجلس و اظهارات رئیس جدید هیئت موسس این دانشگاه و سایر دلسوزان از اقدامات فساد آمیز قبلی این دانشگاه تنها گوشه ای از چپاول شهریه دانشجویان مظلوم این دانشگاه را نشان داد.

 

عصارزاده ماهانی افزود: حال که ۳۵ سال از عمر این مولود می‌گذرد. علیرغم خدماتی که این فرزند انقلاب به جمهوری اسلامی داشته، باید گفت وضعیت فعلی دانشگاه آزاد نمونه بارزی از  مدل مدیریت افرادیست که عده ای در دهه ۷۰ به دنبال مادام العمر کردن ریاست جمهوری آنان بودند و اکنون مدیریت آنان در این دانشگاه، چیزی جز ورشگستی و فساد گسترده و تهی کردن فرهنگ ایرانی اسلامی چیزی به ارمغان نگذاشته است.

 

وی در مورد راهکارهای اصلاح دانشگاه آزاد هم گفت: اکنون که به برکت تدبیر حضرتعالی، دانشگاه در حال بازگشت به ریل اصلی انقلاب است و فساد زدایی در دستور رییس محترم هیات موسس دانشگاه قرا گرفته و نور امید در چشمان دانشجویان روشن گشته است، بنظر می رسد اقداماتی برای حل مشکلات دانشگاه ضروری باشد.

 

عصارزاده ماهانی تاکید کرد: آقازاده‌ها و جریانات سیاسی خاص هنوز به این دانشگاه به عنوان میراث پدری خود نگاه می‌کنند. برای کوتاه شدن‌دست طمع اینان لازم است سازوکارهای نظارتی درون و بیرون دانشگاه به شدت افزایش یابد.

 

وی ادامه داد: نتیجه حسابرسی گسترده ای که برای اولین بار شروع شده به اطلاع همگان برسد تا عموم ملت با افتضاحات جریانی که مدعی اداره کشور بر پایه مبانی توسعه غربی است آشنا شوند.‌ گلوگاه های فسادخیز در دانشگاه شناسایی شوند و برنامه هایی برای پیشگیری از فساد تدوین شود.

 

عصارزاده ماهانی ادامه داد: در انتصاب مدیران و جذب و بکارگیری اساتید دانشگاه از عناصر انقلابی، پاکدست و با سطح علمی بالا استفاده شود.

 

وی گفت: در حوزه فرهنگی تربیت دانشجوی تراز انقلاب اسلامی در دستور کار سیاستگذاران قرار گیرد و از فعالیت های فرهنگی نیروی های مومن انقلابی حمایت شود.

 

این فعال دانشجویی تصریح کرد: ماموریت های علمی دانشگاه مورد بازنگری و جذب نخبگان در اولویت قرار گرفته و چرخه ارتباط صنعت و دانشگاه مورد توجه قرار گیرد.

 

عصارزاده ماهانی افزود: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت دقیق در تمام شئون دانشگاه اجرایی شود.

 

وی گفت: برنامه هایی جهت کاهش وابستگی  دانشگاه به شهریه دانشجویان تدوین شده و از زیان دهی دانشگاه جلوگیری شود.

 

این فعال دانشجویی یادآور شد: البته ناگفته نماند دانشگاه آزاد اسلامی علیرغم نواقص و اشکالاتی که دارد، از سرمایه نیروهای متخصص متعهد فراوانی در بین اساتید و دانشجویان برخوردار است که اگر زمام امور به ایشان سپرده شود ظرف مدت کوتاهی این دانشگاه را تبدیل به زینت نظام در عرصه فرهنگ، علم و فناوری خواهند کرد.

 

وی اضافه کرد: در ضمن با توجه به اینکه دانشگاه عمده امکانات خود را از طریق پرداخت شهریه‌های دانشجویی و پول مردم بدست آورده است پیشنهاد می‌کنیم جهت گسترش عدالت در کشور، دانشگاه آزاد به یک مجموعه عام المنفعه تبدیل شود و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در جنبه های مادی و معنوی این دانشگاه سهام دار شوند.

 

عصارزاده ماهانی افزود: دانشگاه آزاد یک موسسه خصوصی بحساب می‌آید و جهت اداره امور خود حتی یک ریال هم از سوبسید دولتی استفاده نمی‌کند و تماما وابسته به شهریه دانشجویی است، و این در حالی است که ظرفیت نیمی از آموزش عالی کشور راه هم به دوش دارد، پس چرا مسئولین دولتی هیچ روی خوشی به آن نشان نمی‌دهند؟

 

وی اظهار داشت: امیدواریم حضرتعالی این پیشنهاد ما را بپذیرید که همانگونه که در دانشگاه‌های مختلف سراسری قدم رنجه کردید روزی در دانشگاه آزاد هم حضور بیابید و دل فرزندان خود را شاد فرمایید.

 

ماهانی در خاتمه گفت: آقا جان از شما خواهشمندم ما فرزندان خود را دعای عاقبت بخیری بفرمایید، چرا که این روزها با دیدن فاصله حرف و عمل مسولانی که روزی همچون ما دانشجو و انقلابی بوده اند، احساس خطر از خود می‌کنیم که نکند ما نیز  در آینده در ورطه قدرت طلبی عقایدمان را فراموش کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: