۲۰ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴
سخنگوی کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

کوتاهی وزارت نفت در اطلاع‌رسانی پرونده گازی ترکیه

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از صادرات گاز به ترکیه در ازای جریمه ۱٫۹ میلیاردی ایران در پرونده گازی ترکیه، خبر داد و گفت: وزارت نفت در اطلاع‌رسانی این موضوع قصور داشت که در صحبت با مسئولین وزارت نفت، این موضوع را مطرح کردم.

به گزارش عیارآنلاین، اخیراً موضوع صادرات رایگان گاز به ترکیه، به سوژه دستِ‌اول برخی از رسانه‌ها تبدیل شده است. در این رابطه، اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین، گفت: ترکیه در سال ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۱ مدعی شد که در این قرارداد متضرر است. بر این اساس، دو پرونده علیه ایران در این رابطه باز شد؛ یکی اینکه گاز تحویلی ایران به ترکیه، از گاز کشورهای دیگر گران‌تر است. یعنی بحث گران‌فروشی گاز. بخش دیگری هم مربوط به کمیت و کیفیت گاز تحویلی بود. ترکیه مدعی جریمه نجومی ایران در این دو پرونده بود. این پرونده از دو، سه سال قبل، وارد فاز جدی شد. تا جایی که ترکیه واردات گاز خود را از ایران کاهش داد.

قره‌خانی ادامه داد: اما شکایت ترکیه نسبت به کمیت و کیفیت گاز ایران در دادگاه رد شد و این پرونده به نفع ایران مختومه گردید.

وی همچنین اظهار داشت: در مورد پرونده مربوط به گران‌فروشی، ترکیه مدعی بود که ایران گاز را با قیمت بالا به این کشور فروخته است. از سوی دیگر، در قراردادهای بلندمدت، به دلیل نوسان بازار، این امکان وجود دارد که هر ۳ سال یک‌بار، قرارداد مورد تجدیدنظر قرار گیرد. در این پرونده، این کشور مدعی بود که مبدأ محاسبه باید سال ۲۰۰۵ میلادی قرار گیرد، اما ایران این ادعا را رد کرد و مبدأ در سال ۲۰۱۱ قرار گرفت. درگذشته نیز ترکیه همچنین ادعایی را مطرح کرده بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی ادامه داد: در دادگاه داوری این پرونده، ایران محکوم شد که ۱٫۹ میلیارد دلار از هزینه دریافت‌شده از ترکیه را به‌صورت نقدی، برگرداند. اما ایران در این خصوص، اعلام کرد که امکان پرداخت نقدی این مبلغ وجود ندارد و معادل آن گاز به این کشور صادر می‌کنیم، آن‌هم به‌صورت تدریجی. درواقع گازی که الآن به ترکیه صادر می‌شود و در قبال آن پولی دریافت نمی‌شود، درازای همان جریمه ایران صورت می‌گیرد و موضوعی تحت عنوان گاز رایگان، مطرح نیست.

قره‌خانی گفت: قیمت گاز مانند نفت، به‌صورت جهانی تعیین نمی‌شود، بلکه به‌صورت منطقه‌ای محاسبه می‌شود. قیمت گاز صادراتی به ترکیه، نسبت به سایر کشورهای منطقه بیشتر بود.

وی با رد موضوع صادرات گاز رایگان به ترکیه که توسط برخی از رسانه‌های مطرح شده است، گفت: با این حال، وزارت نفت در اطلاع‌رسانی این موضوع قصور داشت که در صحبت با مسئولین وزارت نفت، این موضوع را مطرح کردم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: