نایب‌رئیس کمیسین انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

مبارزه با خام‌فروشی نفت و گاز در حد شعار باقی مانده است

خادمی با بیان اینکه در زمینه مبارزه با خام‌فروشی، ما در حد شعار باقی ماندیم، از کیفیت پایین محصولات پالایشی کشور، انتقاد کرد و گفت: میانگین ارزش محصولات پالایشگاه‌های کشور از قیمت نفت خام ورودی به پالایشگاه‌ها کمتر است.

به گزارش عیارآنلاین، هدایت‌الله خادمی، نایب‌رئیسی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین، در خصوص خام‌فروشی نفت در کشور، اظهار داشت: ما باید به سمت کاهش خام‌فروشی در منابع، اعم از نفت و گاز برویم. در این زمینه، ما در حد شعار باقی ماندیم و همواره خام‌فروشی منابع کشور افزایش یافته است. ایران تنها کشوری است که همه منابع زیرزمینی خدادادی خود را تقریباً مجانی می‌فروشد و خرج هزینه جاری کشور می‌کند. این منابع پایان‌پذیر است، یعنی ما سرمایه نسل‌های آینده کشور را می‌فروشیم. هیچ کشوری هم در دنیا وضعیتش مشابه ایران نیست؛ حتی کشورهایی مثل عربستان و قطر اگرچه خام‌فروشی می‌کنند، اما درآمد آن را در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده و آن را صرف هزینه‌های جاری خود نمی‌کنند.

خادمی ادامه داد: متأسفانه دولت‌ها دغدغه منافع ملی و اشتغال جوانان را ندارند و نگاه آن‌ها مطابق اقتصاد مقاومتی نیست. ما هنوز داریم بیل و کلنگ و دگمه و زیپ و پارچه مشکی وارد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مشکل کشور ما نه آمریکا و نه تحریم است، گفت: مشکل ما، مدیران ناکارآمدی هستند که سکان امور را در دست داشته‌اند. مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) هم بارها بر این نکات تأکید فرموده‌اند که اگر یک‌صدم آن در کشور اجرا شده بود، الآن وضعیت کشور عالی بود. ایشان بر مبارزه با فساد اقتصادی تأکید فرمودند که به‌صورت جدی پیگیری نشد، همچنین فرمودند اقتصاد مقاومتی، اما ما همچنان واردات بی‌رویه داریم. فرمودند که اصل ۴۴ قانون اساسی اجرایی شود، اما دولت بیشتر توسعه پیدا کرد. لذا صدمه‌ای را که جنگ و تحریم به کشور زد، خیلی کمتر از صدمه مدیران ناکارآمد و بخشی‌نگر و دنبال رانت، به این کشور زدند که متأسفانه هم تبعیض و هم بی‌عدالتی افزایش یافت.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از وضعیت پالایشگاه‌های کشور، عنوان کرد: پالایشگاه‌های ما به‌روز نشدند که این در جهت همان اهدافی است که ما خام‌فروشی را کاهش ندهیم. مسئولین وزارت نفت عمدتاً به دنبال خام‌فروشی رفتند و نگذاشتند صنعت پالایش توسعه یابد؛ چراکه سود شخصی آن‌ها در خام‌فروشی است.

خادمی ادامه داد: پالایشگاه آبادان هنگامی‌که ساخته شد، یکی از بهترین پالایشگاه‌های جهان بود و چون نفت کوره به‌عنوان سوخت کشتی‌های جنگی مورداستفاده قرار می‌گرفت، این فرآورده نفتی ۳۰ درصد از محصولات این پالایشگاه را برای این منظور، تشکیل می‌داد. با پایان یافتن جنگ، ما همچنان در همان وضعیت ماندیم. باید پالایشگاه‌ها را ارتقا می‌دادیم. نفت کوره یکی از بی‌ارزش‌ترین محصولات نفتی است. میانگین ارزش محصولات پالایشگاه‌های کشور از قیمت نفت خام ورودی به پالایشگاه‌ها کمتر است.

وی در پایان گفت: بعد از انقلاب، به‌جز پالایشگاه شازند اراک و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس –که هنوز به‌طور کامل نهایی نشده است-، پالایشگاه جدیدی تأسیس نشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: