سخنگوی کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

ضرورت ارتقاء کیفی پالایشگاه‌ها با وضع سیاست‌های تشویقی و تنبیهی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ضمن بیان توضیحاتی در خصوص مصوبه اخیر این کمیسیون، به کیفیت پایین محصولات پالایشگاهی در کشور اشاره کرد و گفت: باید یک سری مجازات اقتصادی را برای پالایشگاه‌ها وضع کنیم که به سمت تولید فرآورده‌های با کیفیت بالا حرکت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اخیراً لایحه‌ای را به تصویب رساند که به‌موجب آن، مالیاتی از فروش نفت خام و میعانات گازی دریافت نمی‌شود؛ بر اساس این لایحه، همچنین مالیات فرآورده‌های نفتی نیز بر اساس کیفیت آن، افزایش می‌یابد. چنین سازوکاری علاوه بر اینکه در راستای افزایش خام‌فروشی نفت و میعانات گازی است، با سیاست ارتقای کیفیت فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌های کشور در تناقض است؛ چراکه پالایشگاه‌ها د صورت تولید فرآورده با کیفیت بالا، مالیات بیشتری باید بپردازند و لذا انگیزه‌ای برای ارتقای کیفیت تولیدات خود نخواهند داشت.

در این زمینه، اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین، توضیح داد: بخشی از این لایحه مربوط به صادرات بود. مالیات بر بنزین ۳۰ درصد بود و الآن هم همین ۳۰ درصد مانده است. مالیات بر مازوت کمی افزایش یافته و به ۱۰ درصد رسیده است. این میزان مجموعی از عوارض و مالیات است و تأثیری بر قیمت بنزین ندارد.

قره‌خانی بر لزوم ارتقای کیفیت پالایشگاه‌های کشور تأکید کرد و ادامه داد: ما باید یک سری مجازات اقتصادی را برای پالایشگاه‌ها وضع کنیم که آن‌ها به سمت تولید فرآورده‌های با کیفیت بالا حرکت کنند. در حال حاضر، درصد تولید مازوت در مقایسه با سایر فرآورده‌ها در کشور بسیار بالاست. درحالی‌که مازوت در مقابل سایر فرآورده‌های نفتی، یک ماده کم‌ارزشی است. متأسفانه پالایشگاه‌ها کمتر به سمت اصلاح فناوری خود برای افزایش کیفیت محصولات ندارند، چراکه هیچ انگیزه‌ای برای این کار ندارند. نفت را با قیمت پایین می‌گیرند و فرآورده را در مقابل حق‌العمل‌کاری تحویل می‌دهند. البته نیروگاه‌های ما هم همین‌گونه است و سوخت فسیلی را به‌صورت رایگان می‌گیرند و برق تحویل می‌دهند، بدون اینکه توجهی به بازدهی داشته باشند.

وی افزود: در برخی از کشورها مثل آمریکا، درصد تولید مازوت در پالایشگاه‌ها در حدود ۱۰ درصد است. در برخی از کشورهای دیگر در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است. متأسفانه بالاترین درصد تولید مازوت مربوط به ایران است و در برخی از پالایشگاه‌های کشور به ۵۰ درصد هم می‌رسد. این به دلیل آن است که هیچ‌گونه تشویق و تنبیه اقتصادی در این رابطه برای پالایشگاه‌ها در نظر گرفته نشده است. حال‌آنکه با استفاده از ابزار عوارض و مالیات، می‌توان پالایشگاه‌ها را مکلف به استفاده از تجهیزات به‌روز و افزایش کیفیت محصولات کرد. بدین‌صورت که هراندازه کیفیت محصولات بالاتر باشد، مشمول تخفیفت زیست‌محیطی بشوند و در غیر این صورت، مشمول جریمه بشوند. اگر این کار را انجام ندهیم، پالایشگاه‌ها انگیزه‌ای در این جهت ندارند.

سخنگوی کمیسیون انرژی همچنین اظهار داشت: البته بخشی از پالایشگاه‌های کشور به سازمان‌های عمومی غیردولتی واگذار شده‌اند که صرفاً به دنبال کسب درآمد برای تأمین بخشی از هزینه‌های جاری خود هستند و اطلاعی از فناوری روز و بهینه‌سازی پالایشگاه ندارند. در این موارد هم وضع سیاست‌های تشویقی و تنبیهی، می‌تواند متصدیان را به سمت افزایش کیفیت محصولات سوق دهد.

وی در خصوص برنامه کشور برای ارتقای کیفی محصولات پالایشگاهی گفت: کمیسیون انرژی توصیه‌هایی را برای تولید محصولات باکیفیت پالایشگاهی دارد. چنانچه فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به بهره‌برداری کامل برسد، خودبه‌خود بخش زیادی از نیاز کشور به فرآورده‌های باکیفیت تأمین خواهد شد و لذا پالایشگاه‌های دیگر ناگزیر خواهند بود که محصولات خود را صادر کنند که برای این منظور هم مجبور هستند که کیفیت محصولات را افزایش دهند.

قره‌خانی بار دیگر بر لزوم وضع سیاست‌های تشویقی و تنبیهی تأکید کرد و عنوان داشت: این سیاست در مورد HSE در بدنه وزارت نفت بخش‌نامه شده است که چنانچه موارد ایمنی رعایت نشود، خوراک به واحدهای پتروشیمی داده نمی‌شود؛ لذا این واحدها مجبور شدند که اصول ایمنی را رعایت کنند. در مورد پالایشگاه‌ها هم باید همچنین سیاست‌هایی در نظر گرفته شود. سرمایه ملی به پالایشگاه‌ها تخصیص داده می‌شود و نباید به واحدهایی داده شود که با سوءمدیریت، این سرمایه ملی را هدر دهند. علاوه بر این، محیط‌زیست هم آلوده می‌شود. لذا باید سازوکارهای بازدارنده‌ای در این زمینه اعمال شود که بخشی از آن در برنامه ششم دیده شده است و بخش دیگری را هم باید کمیسیون انرژی پیگیری کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: