در گفتگو با عیارآنلاین عنوان شد:

عملکرد منفی بانک مرکزی در سیاست‌گذاری و نظارت بر بانک‌ها

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه عملکرد بانک مرکزی درمجموع قابل دفاع نیست، گفت: از سال ۹۳، بانک مرکزی در حوزه تعامل با نظام بانکی و سیاست‌گذاری پولی عملکرد منفی داشته است و باید اصلاحات ساختاری جدی را در نظام بانکی ایجاد کند.

به گزارش عیارآنلاین، سید علی روحانی، کارشناس مسائل اقتصادی درخصوص نحوه تعاملات بانک مرکزی با بانک‌ها گفت: تعاملات بانک مرکزی فعلی با بانک‌ها مانند یک پدر مهربان است؛ به طور مثال، از تخلفاتشان به‌راحتی چشم‌پوشی می‌کند، به آن‌ها امتیاز می‌دهد، مانند یک پدر مقتدر نیست، نمی‌گوییم باید مانند یک پدر خشن باشد، ولی باید اقتدار داشته باشد.

وی ادامه داد: در اوایل سال ۹۲ به دلیل مجموعه‌ای از عوامل نرخ تورم کاهش پیدا کرد و تقریبا تا اواخر سال ۹۲ عملکرد بانک مرکزی خوب بود ولی از واخر ۹۲ به دلیل شکافی که بین نرخ بهره و نرخ تورم پدید آمد، باعث شد بانک‌ها در وضعیت ورشکستگی قرار بگیرند؛ درواقع هر روز بدهی‌هایشان با نرخ بالا رشد می‌کرد و دارایی‌های آن ها به دلیل رکودی که بود و تورمی که نداشتیم رشد چشم‌گیری نداشته باشد، لذا بدهی‌ها از دارایی آن‌ها پیشی گرفت.

روحانی درمورد نرخ بهره بالا بانک‌ها گفت: نرخ بهره بالایی که پدید آمده بود تا حدودی تحت تاثیر سیاست‌های پولی بانک مرکزی بود؛ البته دلیل اصلی پدید آمدنش جنگ بانک‌ها برای جذب منابع بود.

این کارشناس اقتصادی افزود: بانک مرکزی برای کنترل تورم و اینکه بانک‌ها ورشکسته نشوند، بر اثر عدم افزایش تورم دو راه داشت؛ یکی این‌که پایه پولی تزریق کند و نرخ بهره را پایین آورد و راه دوم آنکه بانک مرکزی پایه پولی تزریق نکند که طبیعتاً نرخ بهره بالا می‌رفت، ولی از آن سمت هم باید با بانک‌های متخلف برخورد می‌کرد، نسبت‌های مالی بانک‌ها را اصلاح می‌کرد، اصلاحات ساختاری در بانک‌ها ایجاد می‌کرد تا جنگ بانک‌ها برای افزایش نرخ بهره را از بین ببرد.

وی گفت: اما اتفاقی که افتاد، آن بود که بانک مرکزی فعالیت دوم را به طور ناقص انجام داد، یعنی ذخایر را عرضه نکرد ولی با بانک‌ها هم مقتدرانه برخورد نکرد، بانک‌های متخلف را جریمه و اخراج نکرد و اصلاحات ساختاری در نظام بانکی ایجاد نکرد که این عوامل باعث شد جنگ قیمیتی بانک‌ها برای افزایش نرخ بهره ادامه پیدا کند و در پی آن، نرخ بهره بالا برود و بالا بماند و الان این وضعیت دارد منجر به ورشکسته شدن بانک‌ها شده است.

روحانی درخصوص نحوه کنترل تورم توسط بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی می‌خواست تورم را کنترل کند، ولی الزامات کنترل تورم را به خوبی انجام نداد؛ الزامات درواقع یعنی نظارت‌های سفت و سخت بر بانک‌ها، اصلاح نسبت‌های مالی بانک‌ها، اصلاح صورت‌های مالی بانک‌ها که همه این الزامات را به طور ناقص انجام داد به‌طوری‌که باعث شد الآن در وضعیت خیلی بحرانی قرار بگیریم.

وی در انتها افزود: درمجموع عملکرد بانک مرکزی خیلی قابل دفاع نیست؛ البته در سال گذشته بانک مرکزی شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها را انجام داد که حساب‌سازی بانک‌ها را افشا کرد و در مجموع کار مثبتی بود و باید ادامه پیدا کند؛ درواقع عملکرد بانک مرکزی تا سال ۹۲ خوب بود و از سال ۹۳، بانک مرکزی در حوزه تعامل با نظام بانکی و سیاست‌گذاری پولی عملکرد منفی داشته است و باید اصلاحات ساختاری جدی را در نظام بانکی ایجاد کند تا عملکردش مثبت شود. در غیر این ضورت، در این وضعیت بحرانی و ورشکستگی بانک‌ها می‌مانیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: