۱۶ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
صمصامی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

ضعف نظارت بانک مرکزی منجر به هرج‎ومرج در بازار پول شده است

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد سیاست‌های پولی را ابزار اصلی بانک مرکزی در تحقق اهدافش دانست و گفت: بانک مرکزی نتوانسته است از سیاست پولی به عنوان یک ابزار استفاده کند و لذا در سال‌های اخیر هیچگاه کنترلی بر حجم پول و میزان نقدینگی نداشته است.

به گزارش عیارآنلاین، حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفتگو با خبرنگار حوزه بانک عیارآنلاین، با اشاره به اهداف بانک مرکزی، گفت: طبق بند «ب» ماده(۱۰) قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۳۵۱/۴/۱۸، برای بانک مرکزی چهار هدف، حفظ ارزش پول، موازنه پرداخت‌ها، تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی کشور تدوین شده است. در بند «الف» این ماده، بانک مرکزی مسئول تنظیم و اجرای سیاست پولی و اعتباری بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور می­باشد.

وی افزود: جهت حصول به این اهداف، در فصل دوم ماده (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی به عنوان تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور موظف به انجام وظایفی همچون، انتشار اسکناس و سکه، انجام معاملات بین‌المللی و نظارت بر نقل و انتقالات ارزی، نظارت بر بانک­ها و سایر وظایف دیگر می­باشد.

صمصامی با اشاره به سیاست‌های پولی به عنوان ابزار اصلی بانک مرکزی در تحقق اهدافش گفت: ابزار اصلی بانک مرکزی برای دسترسی به آن ۴ هدف، سیاست‌های پولی است. بانک مرکزی نتوانسته است از سیاست پولی به عنوان یک ابزار استفاده کند و لذا در  سال‌های اخیر هیچگاه کنترلی بر حجم پول و میزان نقدینگی نداشته است.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در ادامه گفت: با توجه با اینکه حدود ۹۰ درصد از خلق پول در اقتصاد توسط نظام بانکی ایجاد می­‌شود بانک مرکزی نتوانسته یکی از وظایف اصلی خود که نظارت بر بانک های است را انجام دهد. این امر ناشی از عدم توانایی بانک مرکزی بر نظارت و کنترل بانک‌ها است. اگر شما به میزان نقدینگی و اجزای پایه پولی در سال های گذشته نگاه کنید متوجه این امر خواهید شد.

صمصامی با بیان اینکه رشد نقدینگی در سال۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۳۰ و ۲۹ درصد بوده است، گفت: در بهمن ماه سال ۹۵ سهم بدهی بانک ها به بانک مرکزی از پایه پولی به ۶۷ درصد رسیده است که بالاترین سهم را در تاریخ بعد از انقلاب دارد. از طرف دیگر  رشد اقتصادی پایین در اقتصاد ایران نسبت به رشد بالای نقدینگی حکایت از عدم هدایت این نقدینکی به سمت تولید دارد.  این ناشی از ضعف بانک مرکزی در کنترل پایه پولی و اجزای آن به خصوص ضعف نظارتی بر بانک‌ها است.

این اقتصاددان درخصوص نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها افزود: متاسفانه ضعف نظارتی بانک مرکزی بر بانک‌ها منجر به ایجاد هرج و مرج در بازار پول شده است که این هرج و مرج از طریق اعتراضات سپرده گذاران برخی از موسسات پولی و مالی در حال افزایش است.

وی درخصوص راه حل کاهش وابستگی اقتصاد به دلار نیز گفت: هر میزان که ما از پیمان های پولی دوجانبه بیشتر استفاده کنیم وابستگی ما به دلار کمتر می‌شود و  این باعث می‌شود تنوع ارزهایی که استفاده می‌کنیم بیشتر شود که در نهایت وابستگی ما به یک ارزش مشخص را کاهش می دهد که به مستحکم تر شدن اقتصاد منجر می‌شود.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: