۱۷ خرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۹

اتکا به توان داخل راهکار خاتمه دادن به بهانه‌های توتال

با توجه به بدعهدی‌های مکرر شرکت توتال در صنعت نفت و گاز ایران در سال‌های گذشته و تأخیرهای نامعقول در امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی -که علت اصلی آن، شراکت توتال با قطر در برداشت از این میدان است-، ضروری است که مسئولین کشور استفاده از توان داخل را راهکار اصلی برای حل مشکلات بدانند.

به گزارش عیارآنلاین، فرانسه جزء نخستین کشورهایی بود که مسئولین آن پس از توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱، به ایران سفر کردند؛ به صورت خاص، شرکت نفتی توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی پیش‌قدم شد. در همین رابطه، مسئولین دولت یازدهم نیز از حضور این شرکت در ایران استقبال نمودند. جهانگیری، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  انعقاد قرارداد با شرکت توتال برای اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، را در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توصیف کرد که می‌تواند هم منجر به انتقال فناوری‌های نوین به کشور شود و هم استفاده از ظرفیت‌های داخلی را مورد توجه قرار دهد. این در حالی است که این شرکت فرانسوی امضای تفاهم‌نامه با شرکت ملی نفت ایران، را منوط به تصمیم نهایی آمریکا در مورد ایران دانست.

نگاه به خارج از کشور در حوزه انرژی و توسعه میادین نفتی تا جایی عمیق شده است که امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی در ۱۴ اسفند ۹۵ در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی عنوان داشت که «توتال منتظر تصمیم نهایی آمریکا در مورد ایران است؛ از توتال دلخور نیستیم و این شرکت را درک می‌کنیم

شایان‌ذکر است که توتال در ایران کارنامه درخشانی ندارد. خیانت شرکت توتال در اولویت‌بندی فازهای میدان گازی پارس جنوبی که منجر به محروم ماندن ایران از لایه‌های مشترک پارس جنوبی به مدت ده سال، برداشت از لایه مستقل به جای میدان مشترک و عقب ماندن ایران از قطر در برداشت از لایه مشترک پارس جنوبی شده است. در همین رابطه، هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس خیانت توتال را محرز عنوان کرده است.

در طی ماه‌های گذشته اگرچه از سوی مسئولان وزارت نفت ایران عنوان می‌شد که مذاکرات با شرکت فرانسوی توتال برای آغاز فعالیت توسعه ای فاز ۱۱ پارس جنوبی در حال انجام است، اما در عمل توتال هرگونه امضای قرارداد در این خصوص را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران موکول کرد.

ریشه تأخیرهای مکرر در امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی یک بار با بهانه موضع‌گیری ترامپ علیه ایران و بار دیگر با بهانه تعیین نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را می‌توان در موضوعی دیگر دانست. شراکت توتال در توسعه میدان گازی پارس جنوبی در کشور قطر را می‌توان علت اصلی تأخیر توتال در امضای قرارداد و توسعه بزرگترین میدان گازی دنیا دانست که راهکار اصلی خاتمه دادن به این موضوع، اتکا به توان داخل برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است. با این حال، با وجود خلف وعده‌های مکرر توتال و وجود توان داخلی برای اجرای فاز ۱۱، همچنان مسئولین اعتقاد ویژه‌ای به حضور توتال در این فاز پارس جنوبی دارند.

با توجه به بدعهدی‌های مکرر شرکت توتال در صنعت نفت و گاز ایران در سال‌های گذشته و تأخیرهای نامعقول در امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ضروری است که مسئولین کشور استفاده از توان داخل را راهکار اصلی برای حل مشکلات بدانند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: